AYSİMA İLACINA KAVUŞTU SIRA DİĞER SMA HASTALARINDA

Balıkesir’de SMA hastası olan Aysima Bebek için tüm Balıkesir bir oldu. Valiliğin izniyle yapılan yardım kampanyasında Aysima’nın Dubai’deki 35 milyon lira değerindeki ilacını almak için başta sosyal medya olmak üzere her platformda yürütülen yardım kampanyası tamamlandı ve Aysima Bebek, bir süre sonra Dubai’ye ilacını almaya gidecek. Sivil toplum kuruluşlarının, siyasi ve bürokratlarının, Balıkesir’in ve hatta tüm Türkiye’nin katkı verdiği kampanya uzun ve büyük uğraşlar sonucunda tamamlandı. Defne Bebeğin kampanyasının tamamlandığı gibi Aysima’nın kampanyasını da tamamlayan vatandaşlarımız bir bebeğin daha hayatını kurtardı. Bu kapsamda Aysima Bebek için az yada çok demeden yardım eden, katkıda bulunan herkese ben buradan teşekkür ediyorum.

Defne ve Aysima bebek ilacına kavuştu ancak hala daha ilacı için gereken parayı toparlayamamış birçok bebek var. Yani Defne kavuştu, Aysima kavuştu kampanya bitti diyemeyiz. Türkiye’de her yıl ortalama 150 bebek SMA ile doğuyor. Yani bir kampanya bitiyor bir kampanya başlıyor. Tek seferde SMA hastası bebekleri ilacına kavuşturmak her ne kadar mümkün gözükmese de el birliğiyle, ufak dahi olsa yapacağımız desteklerle daha birçok bebeğin yaşamasını sağlayabiliriz.

Balıkesir’de olmasa bile başka illerdeki bebeklere yardım edebiliriz. Sosyal medya üzerinden yapılan yardım kampanyaları sürekli olarak karşımıza çıkıyor. Bunlara destek olmamız gerekiyor. Aysima’nın kurtulması, Defne’nin kurtulmasıyla bu kampanya bitmeyecek. Bu hastalığa bir çare bulunana kadar diğer SMA hastası bebeklere yardım etmemiz gerekiyor. İlaç sağlanmadığı taktirde büyük bir ihtimalle bu bebekler hayatını kaybedecek. Onların yaşayabilmesi, hayata tutunabilmesi için hepimiz taşın altına elimizi koymamız gerekiyor. Ufak dahi olsa yapacağımız bağışlarla diğer hasta bebeklerin yaşamasını sağlayabiliriz.