Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Dursunbey OSB’ye yapılacak olan yatırımlar için Ankara'da resmi makamları ziyaret etti. Başkan Bahçavan ziyaret sırasında yatırımların hızlanacağı müjdesi aldı.

Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, beraberinde AK Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir ile birlikte Ankara temasları kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ı makamında ziyaret etti.

Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, Balıkesir Üniversitesi Rektörü İlter Kuş, Balıkesir Teknokent Genel Müdürü Burcu Aydemir ve Başkan Yardımcısı Saadettin Aslan'da hazır bulunduğu ziyarettin ana konusu Dursunbey OSB’ye yapılacak yeni yatırımlar oldu.

 

OSB'YE DOĞALGAZ GELMESİ İÇİN GENELGE ÇIKARILACAK

Bakan Varank’a OSB’de gelinen son durumu anlatan Başkan Bahçavan, yatırımcının gelmesi için doğalgazın OSB’ye gelmesinin şart olduğunu izah etti. Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Bahçavan; “Bakanımız ile gerçekleştirdiğimiz toplantı çerçevesinde birinci ve en önemli konu OSB'mize Doğalgaz'ın bir an önce gelmesi konusuydu.

Doğalgaz konusunda geçmiş yıllarda çıkarılmış olan kanunda %40'ı çalışmaya başlamış OSB'lere doğalgaz  verilebileceği ibaresi yer alıyordu. Talebimiz sonrası EPDK ve BOTAŞ tarafından çıkarılan bu kanunun güncelliğini yitirdiğini dile getiren Bakanımız, bu yönde bir çalışma yapacaklarını ifade etti. İnşallah kısa zamanda Sanayi Bölgeleri Genel Müdürümüz EPDK ile görüşüp yeni bir genelge hazırlayarak Cumhurbaşkanımıza imzayı sunacaklar. Böylelikle OSB'mizde tıpkı ilçemiz gibi tez zamanda Doğalgaz'a kavuşacak.

 

OSB ARITMASINA KAVUŞACAK

İkinci konumuz OSB'de 6 veya 7 fabrikaların bu yıl içerisinde faaliyete geçeceğini fakat arıtmamızın hala onaylanmadığını Bakanımıza aktardık. Bakanımız ve Genel Müdürümüz de Dursunbey OSB arıtma tesisinin 2022 yılı programına alınması için strateji başkanlığına dosyayı gönderdiklerini ve konunun yakın takipçisi olacağını bizlere ilettiler.

 

DURSUNBEY OSB DAHA DA BÜYÜYOR

Üçüncü konumuz ise 1020 dönümden oluşan Dursunbey OSB'nin genişlemesi hususu oldu. 37 parselin tamamının tahsis edildiğini Bakanımız ile paylaşarak yatırımcı firmalar hakkında bilgilendirme yaptık. Dursunbey OSB'nin artık yoğun talep gören bir Sanayi Bölgesi olduğunu ilettiğimiz Bakanımızla, 30'un üzerinde yatırımcının ön talep oluşturduğu bilgisini paylaştık.

Kıymetli Bakanımıza mevcut OSB'nin devamında olan hazine arazilerinin bir an önce Sanayi bölgesi olarak tescil edilmesi gerektiğini anlattık. İnşallah Bakanımızda bu konuda destek olacağını ifade etti. Memleketimiz için çok önemli olan bu destek ile inşallah önümüzdeki süreçte OSB'mizi birkaç kat daha büyüteceğiz” dedi.