Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal’in kamuoyuna taşıdığı Atatürk Şehir Hastanesi Başhekimlik katına konulan şifreli kapılar İl Sağlık Müdürlüğünün devreye girmesiyle kaldırıldı. Başkan Bilal, konuyu “halk ile yöneticiler arasındaki duvarlar kalktı” olarak yorumladı.

Balıkesir Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal’in kısa süre önce gündeme getirdiği Atatürk Şehir Hastanesi Başhekimlik katına vatandaşın girmemesi için konulan şifreli kapılar il sağlık müdürlüğünün devreye girmesiyle kaldırıldı.

Yaşanan bu süreç zarfında ‘tatlı su sendikacı’larının bazı haber siteleri üzerinden Başkan Musa Bilal’e dönük yazdırdıkları yazılara bugün yaptığı basın toplantısıyla cevap veren Bilal; “Bizim amacımız şifre çözmek değil, çalışanlarla ve çalışanların temsilcileriyle arasına şifreli kapıların koyulmasıdır. Bu haber sitesi şahsımın Sağlık Sen başkanı olmadığımı, Türk Sağlık Sen başkanı olduğumu bilmemesi veya bilip de kendini gizlemesi akla uygun değildir” dedi.

Başkan Bilal açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “

Hakkımda mesnetsiz, dayanaksız ithamlar ve iftiralarda bulunmuştur. Benim bir grubun güdümünde olmam mümkün değildir. Ben ki adam gibi bir sendika, dik duruşun adresini temsil ediyorum. Ben Türkiye Kamu Sen ‘e bağlı Türk Sağlık Sen şube başkanıyım. Şu ana kadar hiç kimseyi tehdit etmedim, tehdit bizim tarzımız değildir. Biz çalışanlara karşı adaletli olmayan, sendikal farkı gözeten, çalışanların problemlerini dinlemeyen, çözmeyen yöneticilerin karşısındayız. Biz adaletli olan işini iyi yapan devleti ve halkı düşünen yöneticilerle bir sorunumuz yok. Çözümsüzlük üzerine davranan, sendika farkı gözetenlere sendikal gücümüzü sonuna kadar kullanmayı ve çalışanların arkasında durmayı kendimize şiar edindik.

 Biz Türk Milliyetçisi vatanına milletine bağlı önce ülkem sonra sendikam diyen bir anlayışın temsilcisiyiz. Biz tatlı su sendikacısı değiliz.

Yöneticilerin odalarında çalışanlarının haklarının gasp edildiğini her gün başında Türk olan sendikaya duvarlar örerek farklı muamelelere tabii tutulmasının karşısında olmamızı bulunduğumuz makam gereğidir. Bu haberleri bir birkaç kişinin organizatörlüğünde yapıldığını ve bu kişilerinde Türkiye Kamu Sen’e bakış açılarını göstermiştir. Biz doğruyu söylemeye devam edeceğiz.

 

ŞİFRELİ KAPILAR KALKTI

Atatürk Şehir Hastanesi Başhekimlik katına konan şifreli kapıların kaldırılmasına da değinen Bilal; sendika olarak devletin ve milletin dertleriyle dertlenen, değerlerini özümseyen bir anlayışa sahip olduklarını ifade etti.

Başkan Bilal, sözlerini şu şekilde tamamladı: “İl sağlık müdürlüğü müdahale etmiş, şifreler kaldırılarak kamu idaresi ile hiç bağdaşmayan bu tutum sonlandırılmıştır. Bu konu ile ilgili gerekeni yaptığı için sayın il sağlık müdürümüz başta olmak üzere hassasiyet gösteren tüm idarecilerimize teşekkür ediyoruz.

 Herkesin şeffaflık adına kapıları açtığı, mesafeleri kaldırarak devlet ile vatandaşının kaynaştırma gayretinde olduğu bir dönemde bu yanlıştan dönülmesi sevindiricidir.

Bu mesele dışında ikinci çözülmesi gereken bir mesele çalışanlarla, çalışanların temsilcileri ile araya çekilen setlerin, anlamsız bir biçimde örülen duvarların kaldırılmasıdır.

Bu durumdan kaynaklı iletişimsizlik nedeniyle hem çalışanlar mağdur olmakta, hem de sağlık hizmetleri zarar görmektedir. Bir işyerinde öncelik çalışanların memnuniyetindedir.

Bu sağlanırsa diğer tüm alanlarda önemli mesafeler kat edilir. Bununda yolu çalışanların sesine kulak vermek, mağduriyetlerini sonlandırmak talepleri için çalışmalar yapmaktır. Bunun da en başı hiç şüphesiz ki iletişime geçmek, diyalog kurmak ve çalışanı dinlemektir.

Biz Atatürk devlet hastanesinde örülen bu duvarlarında kaldırılmasını istiyoruz. Yeni bir süreç başlatın diyoruz. Çalışanlar için yeni bir adım atın diyoruz.

Sorunları gelin tartışalım beraber çözüm üretelim diyoruz. Bizim amacımız Mutlu çalışan Mutlu Türkiye idealini hakim kılmaktır. Sizde buna bir katkı sağlayın diyoruz.

Bu temennilerimize en kısa sürede olumlu bir yanıt verilmesi arzusundayız. Biz sendikal mücadelemizi çalışanlar adına tüm gücümüzle sürdüreceğiz.

Yanlışa yanlış demeye devam edeceğiz. Çalışanlar için taşın altına gövdemizi de koymaktan asla çekinmeyeceğiz.”

 

HABER: SERMİN ASLAN