Anadolu Mektebi Yazar Okumaları projesi çerçevesinde gerçekleştirilen "Türk Hikayeciliğinin Günümüzdeki Temsilcisi Mustafa Kutlu" paneli, usta yazar Mustafa Kutlu’nun çevrimiçi katılımları ile yapıldı.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları projesi kapsamında “Türk Hikayeciliğinin Günümüzdeki Temsilcisi Mustafa Kutlu” paneli, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’nın katılımları ile Millet Kütüphanesi Ahmet Kot Kitaplığı’nda gerçekleştirildi. Yazar Mustafa Kutlu ile yapılan canlı bağlantı ile panel programı başladı. Kutlu, öğrencilere ve katılımcılara hitaben bir konuşma yaparak onların sorularını yanıtladı. 

Panelde Rahmi Kula Anadolu Lisesi öğrencisi Esma Küçükduyan başkanlık yaparken öğrenciler; İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesinden Elif Nur Öler "Mustafa Kutlu'da Ahlak”, Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesinden Beyza Kasap "Mustafa Kutlu'da Dünyaya Dalan ve İdeallerini Bırakan İnsanlar”, Şule Yüksel Şenler Kız İmam Hatip Lisesinden Fatma Betül Üğüden "Mustafa Kutlu'da Aile", Muharrem Hasbi Anadolu Lisesinden Emine Cemre İnal "Mustafa Kutlu'da Hayat" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

Öğrencilerin sunumlarının ardından Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Örgen panel değerlendirme konuşmasını yaptı.

“ÖĞRENCİLER BELİRLENMİŞ YAZARLARI OKUYARAK OKUMA KÜLTÜRÜ EDİNİYOR”

Konuşmalarını gerçekleştiren Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tatlı projenin büyük başarılara imza attığını ifade etti. Müdür Tatlı, "Anadolu Mektebi'nin çıktığı yolda kültürel dönüşümü sağlama noktasında bütün illerimizde proje kapsamında çalışmalar yürütülerek büyük başarılara imza atılıyor. Balıkesir'de de gençlerimiz belirlenmiş olan yazarları okuyarak hem okuma kültürü ediniyor hem de topluluk karşısında kendilerinden emin ve kendilerine güvenen bir şekilde panelin sistematiğine uyan profesyonelce bir sunum gerçekleştiriyorlar" dedi.

"HER ŞEY OKUMAKLA BAŞLAR"

Konuşmalarına devam eden Müdür Tatlı, kitap okumanın çocukların gelişiminde çok büyük rol oynadığını konuşmalarında ifade etti. Müdür Ali Tatlı konuşmasının sonuna şunları ekledi: "Okuyan çocuk sorgular, sorgulayan çocuk hakikate ulaşır. Sorgulamayanın hakikati bulma ve toplumun faydasına olacak şekilde üretebilme kabiliyeti de yoktur. Her şey okumakla başlar. Bu doğrultuda; Anadolu Mektebi'nin çıktığı yol önemli ve anlamlı bir yoldur. Bu yolda seçilen yazarlar ve eserler de özellikle kültürel kodlarımızın işlendiği edebi eserler ortaya koyan kişilerdir. Türk hikayeciliğine farklı bir bakış açısıyla yeni bir nefes kazandıran Çağdaş Türk Edebiyatı'nın duayeni Mustafa Kutlu ile birlikte Millî şairimiz Mehmet Akif, insanı merkeze alan Cengiz Aytmatov, bu coğrafyayı ve milletimizi en güzel anlatanlardan birisi olan Necip Fazıl Kısakürek, gelecekte Türk dilini ve Türkçeyi doğru ve etkili kullanma açısından düşünce sistematiğimizi oluşturan Cemil Meriç gibi fikir insanlarımızı kapsamlı bir çalışmayla inceleyecekler. Anadolu Mektebi'nin çıktığı önemli ve kıymetli yolda; çalışma yaparak katkı sunan tüm öğretmenlerimize, panelist öğrencilerimize ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum."

Konuşmaların ardından panelist öğrenciler ile programa katkı sunanlara katılım belgeleri ve ödülleri takdim edildi.

 

HABER: DOĞANCAN BALIK