YEDİ TAKIM YETMEZ

Spor Toto 1. Lig’in 35. haftasındaki maçını kazanan Ümraniyespor, Ankaragücü’den sonra Süper Lig’e yükselmeyi garantiledi.

Spor Toto Süper Lig’de Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, İstanbul Başakşehir, Kasımpaşa ve Fatih Karagümrük’ün ardından Ümraniyespor 2022-2023 sezonunda, Süper Lig’de mücadele edecek 7’nci İstanbul takımı olacak.

Kalan haftalarda Süper Lig’e çıkacak 3’üncü takım da belli olacak.

Eyüpspor ve İstanbulspor, oynadıkları futbolla 3’üncü takım olmayı hak ediyor.

Bu iki takımın yönetimi ve futbolcuları, isterlerse; önlerine engel çıksa da yıkıp geçerler.    

Yukarıda yazılanların özeti; yedi takım yetmez 8’inci İstanbul takımı da Süper Lig için yolda.

Parasal yönden kuvvetli İstanbul takımları adım adım Süper Lig yolunda ilerliyor ve Anadolu takımları da güçlü hale gelemezlerse, bu durum devam edecek.

Ekonomisi ve arkasındaki desteği iyi olan kulüpler, istediği futbolcuyu alıyor ve bu da diğer şehir kulüplerini, oldukça zorluyor.  

İstanbul takımlarının her yönden güçlü olması, İstanbul sayesinde. Ekonomi, ulusal medya, başkanların şirketleri hep İstanbul’da ve bu güç doğal olarak da futbol takımlarına kalite getiriyor. Kaliteli takımlar da aradan sıyrılıp, Süper Lig’e çıkıyor.

Ayrıca kaliteli futbolcular da İstanbul dışına çıkmak istemiyor. Anadolu takımlarına gitmek yerine daha az transfer parasına İstanbul’un alt lig takımlarına transfer olup bu takımları, üst liglere çok daha kolay çıkartıyorlar.

Bu sezon yedi takım yetmez, sekizinci de yolda.

Gelecek sezon sekiz takım yetmez, dokuzuncu da yolda olur.

Bir sonraki sezon dokuz takım yetmez, onuncusu da yolda olur.     

Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.