TARIM KREDİ MARKETLERİ

Devlet olarak açtığımız tarım kredi marketlerinin ilk açılış tarihinden itibaren maalesef vatandaşlarımızdan hiçte iyi bir not alamadılar ve bu gidişle vatandaşlarımız Tarım Kredi Kooperatiflerinden yine tekrar beşli zincir marketlere hızlı bir şekilde mecburen dönüş yapmış oldu. Çünkü tarım marketlerinde çeşit az diğer marketlere göre ucuz olan başta çay, şeker, peynir, çiçek, yağları gibi temel gıda maddelerini başta beşli marketçiler olmak üzere vatandaşlarda aynı günler içinde tarım marketlerdeki rafları hemen boşaltıveriyorlar.

 

Fakat boşalan rafların yerine zamanında tedarik edilebilmesi gereken temel gıda maddeleri uzun zaman marketlere gelmediğinden vatandaşlar büyük çapta alışverişlerini tarım marketlerinden değil de maalesef yine de beşli zincir marketlerdeki zamlı da olsa alışverişlerinin %90 ihtiyaçlarını vatandaşlar zincir marketlerden temin ediyorlar. Çünkü Tarım kredi marketlerinde çeşit olsa fiyatlar ucuzda olsa vatandaşlar yinede tarım kredi marketlerinden memnun kalmıyorlar çünkü tarım kredi de çalışan görevliler zincir marketlerinde çalışanlar gibi kendi müşterilerine doğru dürüst cevap bile vermiyorlar. Örneğin alırsan al almazsan alma nasılsa biz maaşımızı tıkır tıkır devletten alıyoruz gibi bir tutum içindeler.

 

Ben geçenlerde bir vatandaş olarak tarım marketinde çalışanları uyardım bakın kardeşim siz madem ki devletin marketinde çalışıyorsunuz diğer marketlere göre daha güler yüzlü ve marketin temizliğine raflardaki gıda maddelerin daha güzel istiflerini bir intizam içinde yapmanız gerekirken raflar gelişi güzel yerleştirilmiş.

 

Ve Her gıda ürünlerinin fiyatlandırmalarının tam görünür şekilde yapılması gerekirken pek çok ürünlerin fiyatları gelişi güzel yazıldığından kolayca ürün fiyatları okunmuyor yani okunaklı yazılmamış ve en önemlisi de marketlerden içeriye girerken o meyveler, soğanlar patateslerin nerede bozukları varsa kutuların içinde çirkin bir görünüm içinde atılıvermiş ve hemen aklıma yıllar önceki siyasi kayırmalar ile partizanlıklarla fabrikalara yerleştirdiğimiz o yöneticiler ve işçiler yüzünden her yıl görev zararı oluyor diye kapatılan Demir Çelik Fabrikaları, Şeker Fabrikaları, Çimento Fabrikaları gibi aynen bir gün Tarım kredi marketleri de böyle giderse kısa zamanda özelleştirmeye çok rahat elden gider.

 

ÖZLÜ SÖZLERDEN

 

Bu dünyada çocukların felaketini hazırlarsa anneler hazırlar. Babalar imzalar.

Not Açıklaması :

Çocuklarını anneler kendi sıcak kucağında yetiştirmediği zaman çocuklar bu dünyada ve ahiret dünyasında da felaketlerin içerisinde kalabilirler çünkü bilinçli bir annenin yetiştirdiği çocuk büyüdüğünde onu ne kötü arkadaş ne de akıllı denen telefonlar ve internetler o çocuğu akılsız duruma getirmez çünkü zamanında akıllı bir annenin yetiştirdiği çocuk büyüdüğünde hayatın bütün kötü alışkanlıklarından uzak kalmasını zamanında bilinçli bir annenin sıcak kucağında İslami ölçüler içinde yetiştirilmesine borçludur. İşte böylece ülkeye anneler babalar faydalı olacak aynen Çanakkale ruhunda bir asker, bir genç yetiştirmiş olurlar. Çocuklarını böyle yetiştiren annelerin istenilen şekilde çocuklarını iyi bir terbiyeyle yetiştirmelerinden dolayı yetişen o çocukları ve gençlerimizi kötü yollara, kötü insanların bile kötülüklere götürmeleri mümkün olamaz. Her kötü alışkanlık birle başlar sonra devam eder gider.

Başta, yarının anne olacak kız çocuklarını erkek çocuklarına nazaran İslami ölçüler içinde daha itinalı yetiştirmedikçe bir ülkenin yüzü gülmez.

 

Açıklaması

Sigara alışkanlığı bir sigara ile başlar.

Alkol bir kadeh ile başlar.

Hırsızlık bir hırsızlık yapma ile başlar.

Yalan söylemek bir yalancılıkla başlar.

Zina bir zina ile başlar sonra devam eder gider.

Bu kötü alışkanlıklar bizim alın yazımız değildir.

Not: Bu kötülüklerin ilacı önce aile ve okuldan alacağı İslami terbiye sistemiyle başlar sonra bu iyi alışkanlık ölünceye kadar pek çok insanlarda devam eder gider.

 

Güngör BÜYÜKÇINAR

Selam ve Dualarımla

Balıkesir