Ünlü şarkıcı İlyas Yalçıntaş, sosyal medya hesabından hesabından yaptığı açıklamada Ramsay Hunt, hastalığına yakalandığını duyurdu.

İncir", "Bu Nasıl Veda" ve "Gel Be Gökyüzüm" gibi şarkılarla tanınan şarkıcı İlyas Yalçıntaş altı aydır yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle birçok hastaneye başvurduğunu ve hastalığının teşhis edildiğini söyledi.

 

Ramsay Hunt sendromuna yakalandığını açıklayan şarkıcı yaptığı paylaşımda, "Yaklaşık iki aydır bir dizi hastane ve doktor muayenesi sonucu Ramsay Hunt sendromuna yakalandığım ortaya çıkmıştır.  Bu sıkıntılı süreci nihayet atlatmanın ve rahatsızlığımın tedavisinin olmasını bilmenin mutluluğu içerisindeyim. Arkadaşlar bu sendrom herpes adlı bir virüsün orta kulağımı enfekte etmesiyle denge ve işitme siniri üzerinde tahribat yaratması ile ortaya çıkıyor. Son 6 aydan beri şu şekilde semptomlar yaşamaktayım. Sağ kulağımda sürekli çınlama ve karıncalanma hissi, yüzümün sağ tarafında uyuşukluk ve şişkinlik, üst damağımda kabarcık, yürürken denge problemleri, hafif sendeleme gibi şikayetler. Damar yoluyla verilecek ilaçlar ile tedavisi mümkün. Haftaya salı günü başlayacağız tedaviye. Geçmiş olsun dileklerini ileten herkese teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

 

 

RAMSAY HUNT HASTALIĞI NEDİR?

Tıbbi olarak herpes zoster oticus olarak bilinen ramsay hunt sendromu, suçiçeği ve zona hastalığına da neden olan varicella zoster virüsünün kulak çevresi, yüz veya ağızda döküntüye ve yüz felcine neden olduğu bir hastalıktır. Çocukken geçirilen suçiçeğine neden olan virüs (Varicella- zoster virüsü) sinirlerde yıllarca hareketsiz şekilde kalabilir. Uykuda olan bu virüsün yeniden etkinleşmesi sonucunda zona hastalığı ortaya çıkar. Bu virüsün yüz sinirlerine yayılması sonucunda Ramsay Hunt Sendromu meydana gelir. Daha önce suçiçeği geçirmiş kişilerin bağışıklık sisteminde uyku halinde olan virüsün tekrar aktif hale gelmesiyle Ramsay Hunt Sendromu ortaya çıkar. Ramsay Hunt Sendromu kulaklardan birinin yakınındaki yüz sinirini etkileyen zona hastalığıdır. Bu virüs yüzü, dili ve iç kulağı etkileyen kafatası sinirleri (kraniyal sinir) olan yüz sinirinde (fasiyal sinir) yeniden etkinleştiğinde görülür.

 

 

RAMSAY HUNT SENDROMU BELiRTiLERi NELERDiR?

Ramsay Hunt Sendromunun iki ana belirtisinden biri kulağın üzerinde, içinde ve çevresinde sıvı dolu kabarcıklarla ağrılı kırmızı döküntü oluşması, ikincisi ise etkilenen kulakla aynı tarafta yüz felci görülmesidir. Genellikle döküntü ve yüz felci aynı anda ortaya çıkar. Bazen biri diğerinden önce olabilir. Ramsay Hunt Sendromu genellikle yüzünüzün sadece bir tarafındaki sinirleri etkiler. Bu nedenle, yüzünüzün sadece o tarafında semptomlar yaşanır. Bu iki belirtinin dışında görülebilecek diğer semptomlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 

 •     Deride ağrılı veziküller (küçük, içi dolu keseler)
 •     Ağızda yumuşak damak erozyonları ve ülserleri,
 •     Tat alma bozukluğu,
 •     Yüz bölgesinde şiddetli ağrı
 •     Ateş,
 •     Gözyaşı akması,
 •     İşitme sorunları, işitme kaybı
 •     Vertigo,
 •     Bölgesel lenfadenopati ( lenf bezinin yapısı ve boyutunun bozulması)
 •     Kulak ağrısı, kulakta çınlama
 •     Bir gözü kapatmada zorluk

 

 

Haber: Buse ASLAN