İçişleri Bakanlığı tarafından Düzce depreminin 23’üncü yılında 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan "Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı" Balıkesir’de Vali Hasan Şıldak’ın katılımıyla Esas 10 Burda Alışveriş Merkezinde gerçekleştirildi.

Tatbikat öncesinde alışveriş merkezinde İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Orman Bölge Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Sağlık Müdürlüğü (UMKE), Gençlik ve Spor Müdürlüğü (ADAT), İl Milli Eğitim Müdürlüğü (AKUB), Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Kızılay, TRAC, İHH, SAR, BALDAK, AFAD Gönüllüleri tarafından hazırlanan standlarda vatandaşlara bilgilendirmeler yapıldı.

Tatbikat kapsamında 'deprem oluyor' alarmının verilmesiyle tüm ülkeyle birlikte Balıkesir'de de vatandaşlar çök, kapan ve tutun pozisyonuna geçerek deprem anını adeta yaşadılar.

Tatbikatın ne kadar kısa sürse de akıllarda iz bıraktığını söyleyen Vali Şıldak yaptığı konuşmada, "Tatbikat depremle ilgili bütün süreçleri bize hatırlatıyor. Yapı stoğumuzu iyileştirmek, depreme dayanıklı bina yapmak, ev alırken ve kiralarken dayanıklı olmasını öncelemek gibi hayati derecede önemli konularda toplumda farkındalık oluşturuyor." şeklindeki sözleriyle afetlerin hiç yaşanmamasını temenni etti.

Tatbikat İl Müftüsü Celal Sürgeç'in afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için dua etmesiyle sonra erdi.