BALIKESİR KAHVALTISININ EKSİKLERİ

Gastronomi şehri olma hedefi olan ve bu hedef doğrultusunda azimli, istekli çalışmalar yapan Balıkesir’in bu alandaki en büyük gastronomik gücü ‘Balıkesir Kahvaltısı.’

Balıkesir kahvaltısı yöresel ürünleriyle, güçlü potansiyeli, geçmişten gelen lezzetleri ve bu lezzetlere yazılan hikayelerle adını markalaştırması kaçınılmaz.

Şehre özgü 30’dan fazla ürünün bir konsept etrafında birleştirilerek sunulan Balıkesir Kahvaltısı son dönemde herkesin dilinde.

Adına festivaller, tanıtımlar yapılan Balıkesir Kahvaltısı’nda sunulan ürünler bakıldığında zaten hepsi ayrı bir marka ve ayrı bir lezzet. Hepsinin birleşimi ise olayı bambaşka bir boyuta taşıyor.

Turizmi gastronomi ile büyütmek isteyen Balıkesir yöneticileri, beraberinde oda ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle bu markayı Türkiye ve Dünya’ya duyurmaya çabası içinde.

 

***

Tabi Balıkesir Kahvaltısı ürünüyle lezzetli olsa da. Alanında tek değil. Van’da da Kahvaltı Festivali yapılıyor. Onlarında yöresel ürünleri ön planda. Onlarda Van kahvaltısının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınması için çalışmalar başladı. Hem de yıllar evvel. Ürün yelpazesi bizimki kadar geniş olmasa da niyetler aynı.

Trabzon kahvaltısı da küçümsenemez.

Örneğin meşhur kuymakları var. Kuymak, Samsun’dan Artvin’e kadar tüm Karadeniz bölgesinde oldukça popüler olan ve daha çok kahvaltıda tüketilen bir lezzet.

Mısır unu, tereyağı ve peynirin birlikteliğinden doğan kuymak, kimi bölgelerde muhlama, mıhlama olarak da bilinir.

Aslında yörsel ürünlerin harmanlanıp bir araya geldiğinde ortaya çıkan bir ürün, bir lezzet..

 

***

 

Balıkesir kahvaltısında işte bence bu eksik.

Dağlarımızdan bal, ovalarında yağ akan bir şehiriz.

50 çeşit peynirimiz var.

Zeytin ve zeytin yağ bakımından ülkenin en eski ağaçları bizde, lezzeti eşsiz.

Amma Balıkesir Kahvaltısını serpme kahvaltıdan ayıracak dokunuş, o lezzetli ürünleri ortaya çıkarak bir ürünü eksiği söz konusu.

Artık kahvaltı için tabanı Manyas peynirden oluşan üzerinde Edremit zeytinin yer aldığı bir kahvaltı pizzası mı yapılır, yoksa hikayesi yazılan kirli hanım peynirinden fakir sucuğu birleştirilip bir lezzet mi ortaya çıkarılır ben orasını bilemem.

Amma Kahvaltıdaki bu ana ürünün eksikliğini açık ve netçe söyleyebilirim.

 

***

 

Tüm bunların yanında Balıkesir Kahvaltısını diğer kahvaltılardan ayıracak bir sunum eksikliği de var. Örneğin Büyükşehir Belediyesi’nin son dönemde logosunda kullandığı altın sarısı yada Balıkesir ile daha özdeşleşen gök mavisi tabaklar kullanılsa belki sunumda farklılık yaratır.

Öğretmen evindeki son tanıtım buluşmasında Balıkesir Kahvaltısı üzerine son 6 ayda sıkı çalışıldığını açıkça gördüm.

Lezzetler dengelenmiş, ürünler netleştirilmiş.

Fakat masayı kalabalık tutmak başarılı yada lezzetli olduğunu göstermiyor, ürün bazında bir lezzetin ön plana çıkması bence şart.

Bunu nasıl yapılır dediğinizde ise bence bir yarışma düzenlenebilir.

Örneğin ödüllü bir aşçılık yarışması.

Balıkesir Master Şef yarışmalarına uzak bir kent değil.

Ödülü yüksek bu yarışmada aşçılar Balıkesir yöresel ürünlerinden oluşan bir kahvaltı ürünü ortaya çıkartır ve bu ürün Balıkesir Kahvaltısının ana ürünü olur. Böylelikle Balıkesir Kahvaltısı benzer serpme kahvaltıdan faklı bir noktaya taşınır.

 

***

 

Bir de satış mevzusu var. Nerede yapılır? Nerede yenir mevzusu! Bunun üzerine de çalışılmış. Balıkesir Kahvaltısı adıyla kurulan internet sitesinde Balıkesir Kahvaltısını sunan mekanların isimleri ve adresleri var. Ya da Balıkesir Kahvaltısındaki ürünleri temin edebileceğiniz noktalar görülmekte.

Son olarak anladığım kadarıyla Balıkesir Kahvaltısının net bir fiyatı yok. Yani gittiğiniz mekana göre değişkenlik gösterebileceği gibi yediğiniz kahvaltının ürün çeşidine göre yine fiyat değişiklik gösterebiliyor. Şimdilik duyduğuma göre Balıkesir Kahvaltısı sunan restoranlar 3 farklı fiyatta Balıkesir Kahvaltısını müşterisine sunuyor. Az ürünlü, orta ürünlü ve lezzeti yüksek bol ürünlü fiyat müşteriye sunuluyor.

Fiyatı hiçbir zaman konuşulmayan fakat fiyatının kişi başı 300 ila 400 arasında olduğunu tahmin ettiğim Balıkesir Kahvaltısı’nın gördüğüm eksikleri bunlar.

Her bir ürünün lezzetine söyleyecek sözüm yok.

Sadece attığımız taşın kurbayı ürkütmesi için fark yaratacak dokunuşlara ihtiyaç olduğu, olmadığı takdirde ise her yerde bulunabilinecek sıradan serpme kahvaltıdan farkı kalmayacağını ilgililerine iletmek isterim.

Saygılarımla.