Ak Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, TBMM Kreş Gündüz Bakımevi ve Anaokulunu ziyaret etti.

AK Parti Balıkesir Milletvekili, MKYK Üyesi, KEFEK Kadınların İş ve Aile Yaşamlarının Uyumlaştırılmasında Karşılaşılan Sorunların Tespit ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi Alt Komisyonu Başkanı Av. Belgin Uygur, komisyon üyesi milletvekilleri Av. Hülya Nergis ve Arzu Erdem ile TBMM Kreş Gündüz Bakımevi ve Anaokulu’da yürütülen çalışmaları yerinde inceleyerek, faaliyetler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

 

Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, TBMM Kreş Gündüz Bakımevi incelemeleri sonrası yaptığı açıklamalarda çalışan aile çocuklarının eğitilmesi ve kişisel gelişimlerinin sağlanması için kreşlerin öneminin arttığına dikkat çekerek şöyle devam etti: “Son yıllarda dünyada yaşanan ekonomik ve sosyal alandaki değişimler, çalışma hayatında da köklü dönüşümleri beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte iş ve aile yaşamı dengesinin sağlanmasının önemi artmıştır. Ülkemizde kadınlarımızın çalışması ile ilgili uygulanan politikaları, izin, esnek çalışma ve bakım politikası olarak sıralamak mümkündür. Bakım politikasının kadınların toplumsal ve çalışma hayatındaki konumunu destekler nitelikte olması son derece elzemdir. Buda aileler için kreşlerin önemini artırmaktadır. Çalışan aile çocuklarının eğitilmesi, kişisel gelişiminin sağlanması, çalışan kadınların iş hayatında sürekli ve kalıcı hale gelmesi için kreşlerin ehemmiyeti artmıştır. Ülkemizde her açıdan donanımlı kreşlerin ve gündüz bakımevlerinin yaygınlaşması çalışma hayatının verimliliği için gereklidir. Sadece kamu kurumlarında değil, OSB’ler ve kadınlarımızın yoğun olarak iş hayatına katkı sunduğu yerlerde günümüz koşullarına uygun, eğitim ortamlarının oluşturulması ve çalışan ailelerin çocuklarının istifadesine sunulması artık bir ihtiyaçtır.”

TBMM KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVİ ÖRNEK BİR KURUM

Çocukların huzurlu ortamlarda, aile sıcaklığında yetiştirilmesi açısından TBMM Kreş Gündüz Bakımevi’nin örnek bir kurum olduğunu belirten Milletvekili Uygur: “Donanımlı bir kreş TBMM’de faaliyet gösteriyor. Gazi Meclis’te çalışan ailelerin çocuklarına, eğitmenlerinden, spor ve oyun alanlarına, atölyelere, hemşire odasına, diyetisyenine, yemekhanesine varıncaya kadar en iyi hizmet sunuluyor. Komisyon olarak kreşleri önemsiyoruz. İstiyoruz ki TBMM’de faaliyet gösteren bu kreşlerin ülkemiz genelinde yaygınlaşması. Çalışan kadınlarımızın çocuklarının da bu güzel ortamlardan, verilen eğitimden mahrum olmaması.” ifadelerine yer verdi.