BALTOK mağdurları, yıllardır bekledikleri arsaları yerine ellerine 8 bin lira para verildiğini iddia ederek kendilerine arsa veya daire verilmesini istediler.

Balıkesir Toplu Konut A.Ş. (BALTOK A.Ş.) mağdurları, yaşadıkları sıkıntıları dile getirmek amacıyla dün Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Mağdurlar, yaptıkları açıklamalarda yıllardır bekledikleri arsaların ellerine geçmediğini, kendilerine 8 bin lira para verildiğini söylediler. Zor şartlarda ödedikleri arsa bedellerini 8 bin liranın karşılamadığını da dile getiren mağdurlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’dan arsa yada daire talep etti.

BALTOK mağdurları adına konuşan Halil Aslan: “5’inci gecekondu önleme bölgesini ev yapmaları için Encümen kararı ile 30 Kasım 1999 tarihinde 2328 sayılı karar ile dar gelirli ihtiyaç sahiplerine altyapı ve arsa bedellerinin ödenmesiyle kura ile verildi. Dişimizden tırnağımızdan arttırıp zor şartlarda ödemelerimizi yaptık. Altyapılar ve yollar yapılınca inşaatlarınıza başlarsınız dediler. Bizler de altyapının yapılmasını bekledik. Bin 30 kişiyle çoğunluğu 90 olan 90 ila 180 metrekare arasındaki arsalar, arsa tahsis belgesiyle kişilere verildi. Bizlere sözlü yazılı tebliğ yapılmadan Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinin 19 Nisan 2016 tarih 500 sayılı kararına istinaden imar değişikliği yapılarak ilk önce Balıkesir Gayrimenkul Yatırım ve Gıda A.Ş’ye toplu devir işlemi sonrasında 1 Temmuz 2016 tarihinde Balıkesir Toplu Konut A.Ş’ye devri yapıldı” dedi.

 

1 YILDIR RANDEVU TALEPLERİMİZE CEVAP VERİLMİYOR

Sözlerinin devamında mağdur Aslan, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz ile görüşme yapmak için randevu almak istediklerini ancak 1 yıldır randevu taleplerine cevap verilmediğini söyledi ve şöyle devam etti: “28 Ekim 2021 tarihinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Beyle BALTOK mağdurları olarak belediye binasında toplantı yaptık. Sayın Başkan Yücel Yılmaz, daire ve arsa veremeyeceklerini içerideki 8 bin liramızı alabileceğimizi söylediler. Bir çözüm sunmadı. Bir yıldır randevu taleplerimize cevap vermiyor. Bizler yıllardır beklediğimiz arsalarımıza ulaşmak yerine elimize tutturulan bu paralar ile bugün bir arsa almamız sizce mümkün mü?” diye sordu ve taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini istedi.