Balıkesir’in marka yolculuğu devam ediyor. Ege ve Marmara Denizi'ne kıyısı bulunan, 20 ilçesiyle farklı lezzetleri bünyesinde barındıran Balıkesir’in, yeni konseptiyle "Balıkesir Kahvaltısı"nın marka değeri gün geçtikçe artıyor.

Tarihi ve kültürel değerleri, turizm destinasyonları, gıdanın merkezindeki konumu ve ulaşım olanaklarıyla tanınan Balıkesir, gastronomik gücünü “Balıkesir Kahvaltısı” ile daha da güçlendiriyor.

Balıkesir’in coğrafi işaretli ürünleri başta olmak üzere markalaşmasını sağlamak, kente bölgenin ihtiyaçlarına yönelik yeni yatırımları ve yatırımcıları çekebilmek amacıyla yola çıkılan “Marka Şehir” ve “Gastronomi Şehri Balıkesir” proje çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Balıkesir Kahvaltısı konseptinin yol haritasının konuşulduğu Basın Buluşması, Balıkesir Öğretmenevinde yapıldı. Etkinliğe Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Fehmi Erdem ve ilgili bürokratlar ile Balıkesir’de görsel ve yazılı yayın yapan 90’na yakın basın kuruluşunun temsilcisi katıldı.

30 ÇEŞİT YÖRESEL ÜRÜN BİR ARADA

Balıkesir Kahvaltısı Basın Buluşması’nda açılış konuşmasını yapan GMKA Turizmde Destinasyon Yönetimi Birim Başkan V. Esra Karakoç, Balıkesir Kahvaltısı’nın dünden bugüne yolculuğunu bir sunumla katılımcılara aktardı.

KULA: “BU ÇALIŞMALARI DAHA İLERİYE GÖTÜRECEĞİZ”

Sunumun ardından konuşan Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, destek oldukları çalışmaların Balıkesir’in adının duyurulmasına büyük katkı sağladığını söyledi ve bu çalışmaları daha ileriye taşıyacaklarını belirtti.

Kula, sözlerini şu şekilde sürdürdü: Yıllardır her platformda Balıkesir ‘in ürünlerini hem ulusal hem de uluslararası olarak tanıtılmasını konuşuyorduk. Bunu ilk kez geçen yıl Kahvaltı Festivalinde başardık” diyen Rahmi Kula “Bununla birlikte Marka Şehir Çalışmalarını yürüttük. Türkiye’nin ilk lezzet atlasını Ömür Akkor ile birlikte yaptık ve şunu gördük ki tüm ülke çapında Balıkesir ürünleri büyük ilgi görüyor. İnsanlar Balıkesir’e gelip bu lezzetleri tadıp, gidince de internet üzerinden sipariş vererek ilgilerini gösteriyorlar. Bu çalışmalarıma tüm kurumlarımızla birlikte daha da ileri götüreceğiz. Başta Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve diğer tüm kurumlarımızın temsilcilerine teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

YILMAZ: “HERKES HER YERDE BALIKESİR’İ KONUŞUYOR”

Daha sonra konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, şehrin değerlerini ön plana çıkartarak, tanıtmak için gümbür gümbür çalıştıklarını söyledi.

Balıkesir’in yaşanılacak bir şehir olduğunu ve gün geçtikçe daha fazla tercih edildiğini söyleyen Yılmaz, yerel ürünlerden oluşan Balıkesir kahvaltısının farklılıklarına dikkat çekti. Başkan Yılmaz, “Artık Balıkesir yaşanacak, alışveriş yapılacak, tüm gün kahvaltı yapılacak bir şehir olarak biliniyor. Geçen yıllarda bu algıyı oluşturduk. Bugün de Balıkesir Kahvaltısı ile Balıkesir’in marka değerine önemli bir katkı yaptık ve buradan hareketle ilin ekonomisini, sanayisini, turizmini tanıtma fırsatımız oldu.

Bu kahvaltıda yer alan her ürün Balıkesir’de üretiliyor. Peynirinin yapıldığı sütün sağıldığı koyunun yediği yeme kadar her şey burada yetişir, yetiştirilir ve üretilir. Şeflerin bize altını çizerek söylediği bir şey var: Balıkesir, her şeyi tam olan bir şehir. Bu çalışmaları yürütürken Sayın Valimiz Hasan Şıldak’ın çalışma disiplini, planlaması ve ciddiyetine de vurgulamak istiyorum. Huzurlarınızda kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuşmasını tamamladı.

ŞILDAK: “BALIKESİR KAHVALTISI,

EN GÜÇLÜ GASTRONOMİK DEĞERİMİZ”

Etkinlikte son olarak konuşan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir’de Vali, Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı, ilçe belediye başkanları, kamu kurum müdürleri, oda başkanları ile sivil toplum örgütleri arasında yakalanan uyum şehrin her konuda ileriye dönük başarılı adımlar atmasını sağladığını söyledi.

Vali Hasan Şıldak, Balıkesir Kahvaltısının paydaşlarımızla birlikte geliştirmeye devam edeceklerini ifade ederek sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bu yıl düzenlenecek Uluslararası Kahvaltı Festivalinin standardını daha da yükselterek şekilde çalışmalarına başladık. Balıkesir kadar güçlü bir coğrafya, Türkiye’de çok azdır. Balıkesir lezzet dolu, tarih dolu, kültür dolu bir şehir. Tüm kurumlarımızın ve işletmelerimizin güçlü birlikteliği ile el ele vererek Balıkesirimizin en güçlü gastronomik değeri olan kahvaltımızı hak ettiği marka değerine ulaştıracağız” dedi.