Bu yıl ikincisi yapılan İvrindi Kitap Günleri etkinliği başladı. Altı gün boyunca dolu dolu geçecek etkinlikler kapsamında yazarlar ve okurları bir araya gelecek. Fuara ilk gün öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

İvrindi Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Kitap Günleri etkinlikleri başladı. 23 Ekim tarihine kadar sürecek etkinlikler kapsamında şiir dinletileri de yapılacak.

Bu ve benzeri projeleri her zaman desteklediklerini söyleyen İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz “Bu etkinliği 2019 yılında gerçekleştirmek istemiştik. Bu organizasyonu seçildiğimiz yılımızda yapmak istemiştik ama ne yazık ki içinde bulunduğumuz pandemi şartları el vermedi. Halbuki tüm düzenlemeleri yapmış, şairlerimizin ve yazarlarımızın yer alacağı organizasyonu ayarlamıştık. Nasip geçen yılaymış. Bu yıl da artarak devam eden bir katılım ile etkinliğimize devam ediyoruz. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde İvrindi için milat olmuştu. İlçemizde bu tarz organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ne mutlu ki bizler kitap günleri adı altında binlerce eseri vatandaşlarımız ile buluşturuyoruz” dedi.

 

ETKİNLİK 6 GÜN SÜRECEK

Etkinliğin 6 gün boyunca süreceğini söyleyen Başkan Cengiz, İvrindililerin Atatürk Meydanında kurulan stantları ziyaret ederek kitapları tanıma ve sahip olma imkanına bulacaklarını söyledi. Toplum olarak daha fazla okumamız gerekiyor diyen Başkan Cengiz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Maalesef Türkiye’de şu an okuma oranı % 4.5 oranında. Birçok ülkede bu rakamlar çok çok yukarıda. 10 milyon nüfuslu Azerbaycan’la ülkemiz kıyaslandığında Azerbeycan’ın okuma oranı bizlere göre çok fazla. Ülkeler arası kıyaslama yaparsak şayet okuma oranının ülkemizde yeteri kadar ilerlemediğini gözlemleyebiliyoruz. Japonya’da bir kişi yılda 6 kitap okurken, ülkemizde bu oran 6 kişide bir kitaba kadar düşmüş durumda. Japonya’da bir yılda bir milyar kitap basılırken ülkemizde bu sayı yirmi üç milyon. Bu istatistikleri çoğaltmak, lehimize çevirmek ve kitap okuma oranımızı geliştirmek bizim elimizde. İlçemiz kitabı seven, okuyan bir yer. Okuma oranının diğer ilçelere nazaran ilçemizde daha yüksek olması sevindirici. İlçemizde şu an kitap evi yok ama başlattığımız projemiz ile en yakın sürede millet kütüphanesi kazandıracağız.

 

DİGİTALLEŞME DÖNEMİNDE YAŞIYORUZ”

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi nasıl bakarsak öyle görürüz. Bizler gençlikte Z kuşağı değil Teknofest kuşağı görüyoruz. İnşallah bu gençler önümüzdeki yıllarda güzel şeyler üretecek, ülkemizi kalkındıracak projelere imza atacaklar. Buna inancımız tamdır. Buna vesile olmak, bu hayallerimizi gerçekleştirmek bizim elimizde. O yüzden kitap okumalı, okumaya vesile olmalıyız. Bu tarz organizasyon ve etkinliğe ön ayak olmalı, haberini aldığımız bu tarz organizasyonlara katılım sağlamaya gayret etmeliyiz. Bu vesile ile ilkini gerçekleştirdiğimiz İvrindi Belediyesi 2. Kitap Günleri organizasyonumuzun ilçemiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, onbinlerce kitap ve yayın evine ev sahipliği yapacağımız etkinliğimize teşrif eden kıymetli yazar ve şairlere teşekkür ediyorum. İnşallah bu etkinliğimizi her sene gerçekleştirerek alışkanlık haline getirip, kitap okumaya teşvik etme hedefimizden sapmayacağız.” dedi