Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Güzel Sanatlar Fakültesi Baskı Sanatları Bölümü tarafından “Balıkesir Üniversitesi Mail Print (BUMP) Uluslararası Baskıresim Sergisi”nin 3’üncüsünün açılışı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) 27 farklı ülkeyi bir araya getiren ve bu yıl 3’üncüsü gerçekleşen “Baskıresim Sergisi” yoğun bir ilgi ile açıldı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonunda gerçekleştirilen sergi açılış töreninde Balıkesir Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Yücel Oğurlu, Rektör Yardımcıları Profesör Doktor Cevdet Avcıkurt, Profesör Doktor Murat Doğdubay, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan V. Profesör Doktor Mehmet Narlı, senato üyeleri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve sanatseverler yer aldı.

Serginin açılış töreninde Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doçent Doktor Selvihan Kılıç Ateş, sergi hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Ateş, serginin her yıl artan bir ilgiyle gerçekleştirildiğini dile getirirken; “Giderek büyüyen, etki alanını genişleten ve tanınırlığımızı her geçen gün arttıran bir etkinlik olan BUMP, Baskıresimler vasıtası ile bir köprü kurarak sanatsal paylaşım alanı oluşturmaktadır” dedi.

Açılış konuşmasının ardından, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Yücel Oğurlu ve konuklar, sergiyi ziyaret ederek, akademisyenlerden eserler hakkında bilgi aldı. Rektör Oğurlu, üniversitenin uluslararası tanınırlığına da katkı sağlayan etkinliğin düzenlenmesinde emekleri bulunan akademisyenleri tebrik ederken, katılımcılara da teşekkür etti.

Öte yandan ağaç baskı, linol baskı, gravür, litografi, serigrafi, dijital baskı gibi farklı tekniklerle oluşturulan eserlerden oluşan sergide, 27 farklı ülkeden 89’u yabancı olmak üzere 150 sanatçının 200’ü aşkın eseri yer alıyor.

Dünyanın farklı bölgelerinden baskıresim üretimi yapan sanatçıları bir araya getiren sergi, 30 Aralık 2023 tarihine kadar fakültenin sergi salonunda sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

 

HABER: BUSE ASLAN