T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi “Hasan Aycın Kütüphanesi” açıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi destekleriyle kurulan T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi “Hasan Aycın Kütüphanesi” açıldı. Protokolün katılımıyla gerçekleştirilen kütüphane, öğrencilerin hizmetine sunuldu.

20 binin üzerinde kitap ve 40 öğrencimizin aynı anda çalışabileceği modern masaların bulunduğu; ateş, su, toprak, hava ve irfan olarak 5 element sistemine göre tasnif edilip sanatçı Hasan Aycın'ın kendi el yazısıyla imzaladığı albümlerinin sergilendiği sergi bölümünün de yer aldığı, Balıkesir’e değer katan kütüphane öğrencilerin müzik dinletisi ile açıldı.

“Hasan Aycın Kütüphanesi” açılış törenine, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, il ve ilçe yöneticileri katıldı.

“Hasan Aycın Kütüphanesi” açılışında konuşan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Sadece bir çizer, bir ressam, bir çizgi ustası değil; bir anlatıcı, yazar, şair ve fikir adamı olan Hasan Aycın'ın ismi ile açılan kütüphanemizin ilimize ve okulumuza hayırlı olmasını diliyorum. Sanat kitapları ve diğer kitaplar olarak iki bölümden oluşan ve sanat kitaplığı bölümünün görsel sanatlar, müzik, tiyatro, mimari olarak kategorize edilen kütüphanemizin yapımında, okullarımızın fiziksel imkânlarının sağlanmasında ve eğitim öğretim süreçlerinde bizleri destekleyen Valimiz Sayın İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz'a teşekkür ediyorum” dedi.

Kütüphanelerin önemine değinen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Hasan Aycın, Balıkesir'imiz için çok değerli insanlarımızdan biridir. Bir çizer, düşünür ve düşündüğünü kaleme alan ve çizdiğinde çok şey ifade eden bu değerin ismiyle kütüphanemizin, burada Güzel Sanatlar Lisemizde açılması çok önemlidir. Kütüphaneler yaşayan yerler ve biz buraları asla yalnız bırakmayacağız. Sürekli beslenmesi gereken yerler olan kütüphanelerimizin bu konudaki sorumluluğunu biz üstleniyoruz” ifadelerini kullandı.

Cemil Meriç'in 'Kitap zekâyı kibarlaştırır.' sözüne vurgu yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, “Kibarlaşan zekâ, yanında merhametle yüklü bir yürek ister. Her ikisi beraber birleştiğinde işte o zaman gönüller fetheder, medeniyetler kurar, o zaman dünyaya söyleyecek sözünüz olur. Bu noktada; Hasan Aycın çok güzel bir örnektir. Bir yeteneğinizin olması önemlidir ancak bu Allah vergisidir. Herkesin üst düzey resim yeteneği, üst düzey bir müzik yeteneği olmaz. Bu yeteneğin olması yaradılıştandır. Var olan yeteneği nasıl kullandığınız çok önemlidir. Mehmet Akif ve Cemil Meriç gibi yeteneğinizle doğruları ortaya koyabiliyorsanız, zulme karşı durabiliyorsanız, hakkı haykırabiliyorsanız o yetenek, gerçek anlamda bir şeyler yapıyor; dünyalar kuruyor, insanlar inşa ediyordur. Hasan Aycın çizimiyle bunları yapan sanatçımızdır. Bu anlamda kendisini ve gençlerimize rol model olmasını önemsiyoruz. Kütüphanenin açılışı vesilesiyle buradan kendisini hürmetle yad ediyor, acil şifalar diliyoruz” dedi.

Balıkesir'imiz Kuvayı Milliye şehri, kadim geçmişte çok önemli bir yere sahip medeniyet, kültür ve tarih şehri olduğunu söyleyen Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada “Şehirlerimizde köklerinden, kodlarından bir medeniyetin oluşması ve günümüze kadar devam etmesi eğitimle gerçekleşiyor. Bu birikimin gelecek kuşaklara aktarılmasında da kütüphanelerimizin ayrı bir önemi oluyor. Bu anlamda şehrimiz, geçmişine baktığımızda çok önemli kıymetleri yetiştirmiş bir şehir. Ömer Seyfettin, Hasan Basri Çantay gibi... Sanata ve kültüre çok ciddi katkısı olan kıymetli büyüğümüz Hasan Aycın'ın ismini taşıyan kütüphanemizi bugün hizmete açıyoruz. Tüm okullarımızı kütüphanelerle donatmak ve kitaplarla buluşturmak çok önem teşkil ediyor. Bu noktada, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı kütüphaneyi gezerek kitapları inceledi.

HABER: SERPİL YILDIZ