Balıkesir Valiliği tarafından kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik yapılan çalışmaların güç kazanması için planlanan ve uygulanacak faaliyetler düzenlenen toplantıda değerlendirildi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ın önderliğinde düzenlenen toplantıda kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik yapılan çalışmalar değerlendirildi. Geçtiğimiz gün Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen toplantı geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Kurumlar arası işbirliğinin en üst noktada sağlanması ve toplumun tüm kesimlerinin mücadele sürecine dahil edilmesiyle uygulanacak önleyici çalışmalar, küresel ölçekli bir sorun olan aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede hassasiyeti arttıracak. Kadına yönelik şiddette sıfır vaka hedefiyle yola çıkan ve Vali Şıldak'ın yakın takibiyle sürdürülen çalışmalarda şiddet olaylarının en alt seviyeye indirilmesi amaçlanıyor.

Balıkesir Ögretmenevi’nde gerçekleştirilen toplantıda Vali Yardımcısı İrfan Demiröz ailenin korunması, kadına karşı şiddeti önleme, iş ve işlemlerinde kuruluşların mevcut durumu ile analizi hakkında bilgi veren bir sunum yaptı. Vali Yardımcısı Demiröz sunumda kadına yönelik şiddet istatistikleri, alınan tedbir kararları, olayların analizleri, bilgilendirme ve eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verdi. İl genelinde şiddeti önleyici çalışmaların sürdürülebilirliğinin sağlanması, koordinasyon ve işbirliğinin arttırılması için oluşturulan önerileri aktardı.

Toplantıda ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının koordinasyonuyla kadına yönelik şiddetle mücadelede ortak hedef ve faaliyetlerin belirlenmesi amacıyla hayata geçirilen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planları” kapsamında yapılan ve planlanan çalışmalar değerlendirildi. Mücadeleyi güçlendirmek ve sıfır vaka hedefine ulaşılmak için ‘Tek Tuşla Şiddetin Karşısında Kadınların Yanında’ sloganıyla yola çıkan “KADES” uygulamasının bilinirliğinin arttırılması için yapılan çalışmalar, erkek ve kadınlara yönelik eğitim faaliyetleri, vatandaşların yoğun olduğu alanlarda bilgilendirme yapılacak stantların açılması, broşür dağıtılması, afiş/pankart asılması gibi çeşitli toplumsal farkındalığı üst noktaya taşıyacak faaliyetlere devam edilmesine karar verildi. KADES uygulamasının yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında Balıkesir genelinde 224 bin 283 kişiye bilgilendirme yapıldığı ve 52 bin 347 kişinin ise akıllı telefonlarına uygulamayı indirmelerinin sağlandığı ifade edildi.