Özel fırınların yılda iki-üç kez fiyat güncellemesine alıştık, alışmasına da

Fırıntaş'ın onlara ayak uydurmasına bir türlü intibak edemedik yıllardır.

Aslında bu kez hızda iki-üç günlük bir gecikme yaşanması bir şeylerin değişeceği yolunda umutlandırmıştı bizleri, ama Büyükşehir Basın Biriminden duyurulan zam, pardon fiyat güncellemesi haberi, belediye yönetimindeki değişimin dönüşüme yansımadığını gösterdi!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin yüzde 99'a ulaşan hisse oranıyla sahibi olduğu Fırıntaş, halkın en çok tükettiği somun ekmeğinin fiyatını 10 liraya çıkardı.

Bizdeki Fırıntaş'ın Ankara ve İstanbul belediyelerinin sahibi olduğu fırınlardan farkı yok. Sadece adı Halk Ekmek değil. Öyle olmasa da kuruluş gayesi; halka ucuz ve kaliteli ekmek yedirmektir Fırıntaş'ın.

Hadi gelin o zaman Ankara'da ve İstanbul'daki ekmek fiyatlarına bakalım.

Mansur Yavaş 250 gramlık ekmeği 6.5 lira, Ekrem İmamoğlu ise 5 liraya halka yediriyor.

Ahmet Akın'dan da benzeri fiyat politikası uygulaması beklenirken, o kendisinden önceki diğer başkanlar gibi, özel fırınlara ayak uydurmayı tercih etti.

İnanmakta zorlandım Fırıntaş zammına bu kez.

Çünkü, Mayıs ayı başında Fırıntaş ürettiği ekmek çeşitlerinin fiyatlarına güncelleme getirirken, halkın 1 numaralı tüketim maddesi somun ekmeğinin fiyatını sabit tutarak ilk kez dar gelirlinin yararına bir iş yapmıştı. Gazeteler de bunu, "Ahmet Akın garibanı düşündü" diye duyurarak alkışlamıştı.

Bugün yapılan zammı gördüğümüzde, meğerse planın başka olduğu, özel fırınların yapacağı zamma onay verilmesinin beklenildiği anlaşılıyor. Vaziyet, belediye iştiraklerinin yönetim biçiminde değişiklik olmayacağının görülmesi yönüyle üzücü ve düşündürücü,

Büyükşehir Belediye Başkanımızın yerinde olsaydım, somun ekmeğe hiç dokunmaz, Fırıntaş'ı kuruluş amacına dönüştürerek halkın yanında yer almasını sağlardım.

Seçildiği günden bu yana hayli yoğun tempoda çalışması sebebiyle henüz neyin ne olduğunu bilemeyebilir başkanımız, ama ekmek konusunda en az Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu kadar hassas olacaktır.

İnanıyorum ki

Her iki seçmenden birinin oyunu aldığı 10 numaralı şehirde herkese yakın olan Ahmet Akın halkın 1 numaralı temel gıda maddesi ekmeğe Fırıntaş'ın yaptığı zammı geri aldırarak, halķçı belediyecilikten yana tavrını yine herkesin kavrayacağı şekliyle gösterecektir.

Bir de sn. Ahmet Akın'dan en yakın vakitte, 3 çeşit yemeğin 30-40 liraya yenebileceği Halk Lokantalarını açmasını ve çayın 5 liraya satılacağı Fırıntaş Cafeleri çoğaltmasını istiyoruz. Özellikle de dar gelirli insanımızın en büyük lüksü olan yaşam alanları Avlu, Değirmenboğazı, Atatürk Parkı ile Çamlık'ta benzeri mekanları açmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Eşi ve çocuğuyla gittiği yaşam alanlarında çayın 20 liraya satıldığı mekanları uzaktan seyreden, evlatlarının önünde boynunu büken aileler adına bunu talep ediyoruz.

Ez cümle; Fırıntaş ekmek zammı geri alınsın ki, her ekonomik krizin belini kırdığı alt gelir grubu insanımız, kendine yakın yönetimlerin olduğuna inanıp, ayağa kalkabilme adına umutlansın.

İyi olmaz mı Ahmet Akın başkanım.

Selâmetle.

5 Haziran 2024 | Balıkesir