Günlük hayatımızda özellikle trafik de olumsuz şeylerle karşılaşırız. Bu olumsuzluklar bazen kavgaya bile dönüşebiliyor, hatta cinayetle bile sonlanabiliyor. Önemli olan böyle bir durumla karşılaştığımızda ne yapmamız gerekliliği.
Kadın taksiye binmiş ve havaalanına gitmek istediğini söylemişti.
Sağ şeritte yol alırken siyah bir araba park ettiği yerden aniden yola önlerine çıktı. Şoförü çarpmamak için sert şekilde frene bastı. Taksi kaydı, ama diğer arabaya çarpmaktan kıl payı farkla kurtuldu. Siyah arabanın sürücüsü camdan başını çıkarıp bağırmaya ve küfretmeye başladı. Taksi şoförü ise gayet sakin ona gülümsedi ve içten bir şekilde el salladı. Kadın bütün bu olanları şokunu yaşarken taksi şoförünün tavrına daha da şaşırmıştı. Sordu Neden böyle davrandınız Adam neredeyse arabanızı mahvedip ikimizi de hastanelik edecekti
Taksi şoförü gülümsemeye devam ederek Çöp Kamyonu Kanunu dedi.
Kadın Çöp Kamyonu Kanunu diye sordu anlamamıştı.
Şoför açıkladı Pek çok insan çöp kamyonu gibidir. Her tarafta içleri çöp dolu olarak dolaşıyorlar; kızgınlığı öfkeyi ve hayal kırıklığını biriktiriyorlar. Ancak doldukça çöpleri bırakacak bir yere ihtiyaç duyuyorlar. Bu bazen ben bazen de siz olabilirsiniz. Kişisel almayın. Sadece gülümseyin onlar için iyi şeyler temenni edin ve yolunuza devam edin. Onların çöpünü, stresini alıp işyerinize evinize veya sokaktaki diğer insanlara dağıtmayın.
Başarılı insanlar çöp kamyonlarının günlerini mahvetmesine ve ellerine geçirmesine asla izin vermezler.
İşin ana fikri şu ki; başarılı insanlar çöp kamyonlarının günlerini mahvetmesine ve ellerine geçirmesine izin vermezler. Hayat sabahları pişmanlıklarla uyanmak için çok kısa, dolayısıyla; 'Size iyi davranan insanları sevin, iyi davranmayanlar için dua edin.”
İnsanlar günlük koşturmaları sırasında olumsuz davranışlarla karşılaşabilirler. Ancak hiç kimse; aramızda sürekli gezen çöp kamyonlarının günlerini mahvetmelerin izin vermemelidirler.
Davranış ile ilgili söylenmiş sözler.
Mutlu bir evlilik için önemli olan senin ne kadar uyumlu olduğundan çok, uyumsuzluk karşısında nasıl davrandığındır.
Asil insan, kendisini kusurlarından arındırır ve komşularına iyi davranır.
Sana kaba davranan kişiye yumuşaklıkla davran ki, o da sana karşı yumuşasın.
Doktor, kendini kaybetmiş bir hastanın huysuzluklarına kızmaz. Ateşlendiği bir sırada kendisine dil uzatmasına da sinirlenmez. İşte akıllı bir adamın da insanlara böyle davranması gerekir. Akıllı bir kimse insanlara, bir doktorun hastasına davrandığı gibi davranmalıdır.
Unutma, insanların çıkarları değiştiğinde zihniyetleri ve davranışları çabuk değişir.