İran’da 14’üncü dönem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme işlemi yerel saatle 22.

İran’da 14’üncü dönem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme işlemi yerel saatle 22.00’ye kadar uzatıldı.
İran’da halk bugün 14’üncü dönem Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gitti. Yerel saatle 08.00’den itibaren oylarını kullanmaya başlayan 61 milyon 452 bin 321 seçmen için ülke genelinde 59 binden fazla sandık kuruldu. Sabahın erken saatlerinde başlayan ve ilk olarak 18.00’de sona ereceği açıklanan önce oy verme işlemi bir kez daha uzatıldı. İran Yüksek Seçim Kurulu Sözcüsü Muhammed İslami yaptığı açıklamada, oy verme işleminin 2 saat daha uzatıldığını ve seçmenlerin 22.00’ye kadar oy kullanabileceğini bildirdi.
14’üncü dönem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muhafazakar cepheden eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili, Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi ile Reformist Cepheden Tebriz Milletvekili Mesut Pezeşkiyan tek aday olarak yarışıyor.
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 19 Mayıs’ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından 14’üncü dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Haziran’da yapılması kararlaştırılmıştı. Günün erken saatlerinde ise Sözcü Muhammed İslami oy kullanma işlemlerinin 20.00’a uzatıldığını açıklamıştı.


KAYNAK: İHA