Balıkesir’de partililerle bir araya gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, yerel seçimlere ilişkin; “Bütün çalışmalarımızda hiçbir kimseye öfkemiz, kinimiz yoktur, hiç kimseye karşı da önyargımız yoktur” dedi.

Gelecek Partisi’nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu 2024 Yerel Seçimleri öncesi bir takım temaslarda bulunmak üzere Balıkesir’e geldi. Öğretmenevinde düzenlenen toplantıda basın mensupları ve STK temsilcileriyle bir araya gelen Davutoğlu burada ülke ve Balıkesir gündemini değerlendirdi.

Bir gazetecinin, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi arasında yapılacak işbirliği ve Balıkesir’de izleyecekleri yol haritası hakkındaki yorumunun sorulması üzerine Davutoğlu, “Aslında biz baştan itibaren biz Gelecek Partisi olarak parti çıkarından önce milletin çıkarını önceliyoruz. Bütün çalışmalarımızda hiçbir kimseye öfkemiz, kinimiz yoktur, hiç kimseye karşı da önyargımız yoktur. Her seçimden sonra muhalefet içinde ciddi tartışmalar olurken, partiler kendi muhasebelerini yaptılar ve hepsine saygı duyuyorum. Olumlu bir adım olarak da partiler arası ilişkiler bağlamında tek olumlu adım Gelecek Partisi ve Saadet Partisi grubunun mecliste kurulması oldu. Bizim en temel hedefimiz bütün illerin, şehirlerin hak ettikleri adayların bulunmasını sağlamaktı. Sonrasında bu adayın hangi partiden olduğu önemlidir ama birinci önemde değildir. Biz Gelecek Partisi olarak bunları araştırıyoruz. En doğru adayların nasıl bulunacağını, nasıl ortaya konabileceğini araştırıyoruz. Sonra Saadet Partisi ile istişare edeceğiz. Bizim bütün partilere kapımız açık. Hiç kimseye ön yargılı bakmıyoruz. Balıkesir’i sürekli olarak takip ediyoruz. Gelecek ve Saadet Partisi’nde Balıkesir’i aşkla seven çok sağlam kadrolar var. Bakacağız, değerlendireceğiz, en doğru adayla seçime gitmek için elimizden geleni yapacağız. Balıkesir’deki ihmallerin bir daha ortaya çıkmamasına dikkat edeceğiz. Diğer illerde de bunu yapacağız. Belediye Başkan adaylarımızı açıklamaya başladık ve bu devam edecek. Bunları hep Saadet Partisiyle istişare edeceğiz. Aramızda böyle bir hukuk var. Buna karşılıklı olarak riayet edeceğiz. Diğer partilerin hiç birisine kapımız kapalı değil. Demokrat Partisi il başkanımız burada, Demokrat Partisi ile ilişkilerimiz de gayet iyi. DEVA Partisi ve diğer partilerle de görüşerek en doğru adayları tespit edip o adayın arkasında duracağız” diye konuştu.

 

“TABANIN İTTİFAKI TAVANIN İTTİFAKINDAN ÖNEMLİ”

İttifakla ilgili soruları da yanıtlayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Vallahi ben tabandaki ittifakı tavandaki ittifaktan daha önemli görürüm her zaman. Kuvayi Milliye de bir taban ittifakıdır. Kuvay-i Milliye de bir taban ittifakıdır. Yani yukarıdan bir karar gelmeden tabanın harekete geçmesidir. Tabanda olan ittifak, tavandaki muhtemel ittifakları teşvik eder. Onun için yerelde ne kadar çok temas olursa o kadar çok iyidir. Gönül ister ki Ankara’da da bu ortam sağlanabilsin. Zamanla ben bunun sağlanacağına inanıyorum. Ama her halükarda biz Gelecek Partisi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, daha sonra tarihi Zağnos Paşa Camii’nde kılınan cuma namazı sonrası pilav ayran Balıkesirlilerle ikramında bulundu.

Öğleden sonra saat ise Bandırma’da İlçe Kongresi katıldı.

Haber: Doğancan Balık