Balıkesir’de tüketiciler mobilya satın almak yerine eskileri yeniliyor. Son dönemde moda almak değil, elden geçirmek.

Koltuk takımlarının fiyatlarının artmasıyla birlikte vatandaşlar ellerindeki koltuk takımlarını yeniletmeye gidiyor. Koltuk takımlarında yapılan yenileme işlemleriyle birlikte miladını doldurmuş koltuklar ilk günkü haline geri geliyor.

 

Yeni bir koltuk takımı almak yerine mevcut koltuk takımlarını yeniletme işlemleri yapan vatandaşlar, yarı yarıya daha uygun fiyatlar ödüyor. Balıkesir’de mobilya döşeme ustası Kadir Hoşafçı, koltuk yeniletme işlemlerinin ortalama 15 gün sürdüğünü ve iskelet dışındaki her şeyin yenilendiğini söyledi.

Koltuk yeniletmenin fiyatlarının şuanda 8 bin liradan başladığını ve 15 bin liraya kadar çıktığını belirten Hoşafçı: “Bir takım koltuk yeniletmenin fiyatları şuanda 8 bin ile 15 bin lira arasında değişiyor. Yeni bir ürün almaya kalkarsanız da 18 bin liradan başlıyor 40 bin liralara kadar fiyat çıkıyor” dedi.

KOLTUK YENİLETMEK
YARI YARIYA DAHA UCUZ

Yeni bir koltuk için yüksek ücretler ödemek yerine vatandaşları yeniletmeye davet eden Kadir Hoşafçı: “Şuanda insanlar yeni bir koltuk almak yerine ellerindeki koltukları yeniletmeyi tercih ediyor. Koltuk takımını yeni almak yerine restorasyon ettiğinizde neredeyse yarı yarıya fiyat farkı çıkıyor. Herkes yeni koltuk takımı alacak parayı bulamadığı için ellerindeki koltukları yeniletmek daha mantıklı oluyor. Genel olarak bakacak olursak vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu elindeki koltukları kaplatıp kullanma derdinde” diye söyledi.

YENİLENEN KOLTUKLAR
SIFIR GİBİ OLUYOR

Koltuklarda yapılan yeniletme işlemlerinin ardından iskelet dışındaki her şeyin değiştiğini anlatan Kadir Hoşafçı, sözlerine şöyle devam etti: “Kaplattırmak şuanda yeni koltuk almak yerine daha mantıklı. Kaplatmak dediğimizde oturduğunuz sünger, kolçak kısımları değişiyor hatta model değişikliğine kadar gidilebiliyor. Yani koltuklarda restorasyon yapıldığında iskelet dışındaki her şey değişiyor.”

Artan fiyatlarla birlikte işlerinin geçtiğimiz yıla oranla 2 katına çıktığını ifade eden Mobilya Döşeme Ustası Kadir Hoşafçı, yaptıkları bu yenileme işlemlerinin ortalama 15 gün sürdüğünü anlattı.