Güneş gözlüğünün kozmetik ürün olarak geçmesi sebebiyle optikçiler dışında takıcı-tokacı, çantacı gibi birçok işyerinde rahatlıkla satılabiliyor. Optisyen Mustafa Pide, yaz aylarının geldiğini sahte gözlük satışının arttığına dikkat çekerek kalitesiz, sahte gözlüklerin göz hastalıklarına neden olabileceğini söyledi.

Pandeminin araya girmesiyle vatandaşların alışkanlıklarının birçoğu değişti. İnternetten alışverişin moda olması tüm esnafın işlerini olumsuz etkiledi. Pandeminin geçmesinin ardından hala daha internet satışlarının yoğun bir şekilde devam etmesi gözlük firmalarını da sarstı. Vatandaşların daha ucuz fiyatlara gözlük alabilmek için internet sitelerini tercih ettiğini aktaran Gülen Optik İşletme Sahibi Mustafa Pide, iş yapamaz hale geldi.

 

Merdiven altı diye tabir edilen ve sahte gözlük satışının önünün açılmasına sitem eden Pide, vatandaşları sahte gözlük konusunda uyardı. Güneş gözlüklerinin kozmetik ürün olarak geçmesi sebebiyle takıcılarda, gümüşçülerde, çantacılarda satılan gözlüklerin sahte olduğunu ve bu gözlüklerin kullanılmasının katarakt yaptığını belirtti. Göz sağlığı için vatandaşların gözlüklerini orijinal almaları gerektiğine dikkat çeken Optisyen Mustafa Pide, katarakt hastalığının yaklaşık 20 yıl kadar erken başladığını söyledi.

 

“BİZ ARACI OLDUK”

Vatandaşların gözlük modeli beğenmek için gözlükçülere gelerek model beğendiğini ve sonrasında aynı ürünü internetten sipariş ettiğini ifade eden Mustafa Pide, gözlükçülerin artık aracı olduğunu söyledi. Sözlerinin devamında Pide; “İşlerimiz şuanda çok dengesiz gidiyor. Güneş gözlüğünün sezonu olmasına rağmen beklediğimiz satışları alamadık. Pandemiden dolayı insanlarımızın bir takım alışkanlıkları değişti. İnternetten satış vardı, pandemide çoğaldı. Bunu da hala devam ettirdiklerini düşünüyorum. Çünkü satışlarımız çok düşük. Güneş gözlüğünün internetten satışı çok fazla oluyor. İnsanlarımız bize gelip gözlük deniyorlar. Beğendiği modelleri de kendi bedenlerine uygun bir şekilde internetten sipariş ediyorlar. Bu durumda biz aracı olmuş oluyoruz. Bu da bizi çok fazla olumsuz etkiledi.

Oysa internetten gelen bir çok gözlük orijinal değil. Güvenilir sitelerden alışveriş yapmayan tüketici sahte ve kalitesiz gözlük ile gözüne zarar veriyor. Özellikle çocuk gözlüklerinin internetten sipariş verilmemesi gerekli” diye konuştu.

SAHTE GÖZLÜK SAĞLIK SORUNLARI ORTAYA ÇIKIYOR

Vatandaşların daha düşük fiyatlarda aldıkları sahte gözlüklerin uzun vadede sağlık sorunları ortaya çıkardığına dikkat çeken Mustafa Pide; “Piyasada 50 liraya güneş gözlükleri satılıyor. Bunların camları tamamen plastik. Bu da sağlık sorunları ortaya çıkarıyor. Uzun vadede katarakt başlangıcı yapıyor. Çünkü plastik cam güneş ışığını korumuyor. Korumaktan ziyade daha fazla zarar veriyor. Çünkü gözü yakıyor. Sonrasında da katarakt başlangıcı oluyor. 60 yaşında doğal katarakt olacakken 30’lu yaşlara kadar düşebiliyor bu durum. Bunun da sebebi sahte ürün kullanmaktan” diye konuşarak sözlerini noktaladı.