Deniz aşırı uyuşturucu ticareti yapan uyuşturucu baronu, Balıkesir Polisi’nin 7 aylık titiz çalışması sonucu yakalandı.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde batan bir tekneden sahile vuran 1 ton 900 kilogram skunk maddesi ile Çanakkale'nin Biga ilçesinde Fronter Falcon isimli gemiye zulalanmış 23 kilo 600 gram kokainin Türkiye'ye getirilmesinden sorumlu olduğu belirtilen Mahsum Ay, Balıkesir polisinin 7 aylık takibi sonucunda İzmir'de yakalanarak, gözaltına alındı.

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Ege Bölgesinde uyuşturucu madde ticaretini yönlendirdiği saptanan ve ’Ay Grubu’ olarak adlandırılan uyuşturucu tacirlerine yönelik, Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde çalışma başlatıldı. Yapılan istihbarat çalışmasında Ay Grubu'nun, yüklü miktardaki uyuşturucu maddeyi denizaşırı ülkelerden Ege Denizi sahil şeridini kullanarak Türkiye'ye getireceği bilgisine ulaşıldı. Grubun elebaşı M.A.'ın ise İzmir'de bulunduğu tespit edildi. Polis tarafından yapılan operasyonla M.A. ve yanında bulunan S.E., İzmir’de yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheliler daha sonra soruşturmanın yürütüldüğü Balıkesir’e getirildi. Olaya ilişkin soruşturma devam ediyor.

Öte yandan M.A.'nın, 6 Mayıs 2019’da Ayvalık ilçesi Maden Adası yakınlarında batan ’Vedat Reis-47’ isimli tekneden denize yayılan ve sahillere vuran 1 ton 900 kilogram Skunk maddesi ile 23 Ağustos 2020 tarihinde Çanakkale'nin Biga ilçesinde ’Fronter Falcon’ isimli gemiye zulalanmış olarak bulunan 23 kilogram 600 gram kokainin Türkiye'ye getirilmesinden sorumlu olduğu belirtildi.

Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen M.A. hakkında, Ayvalık Sulh Ceza Hakimliği’nce uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti yapmak, Burhaniye 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kasten öldürme, Ayvalık 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nce toplam 3 adet aranma kaydı bulunduğu öğrenildi.

 

MÜDÜR ONAR’IN BAŞARISI

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü’nün tüm şubeleri, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar’ın liderliği ve talimatları doğrultusunda toplumun huzuru için var güçleri ile çalışmaya devam ediyor. Kapsamlı çalışmalar sonucunda çok sayıda şüpheli yakalanırken, örgütler ise tek tek çökeltiliyor. Ayrıca rakamlara göre Balıkesir’de suç işleme oranlarında konularına göre azalma yaşandı.

İLKAN TOPRAK