Balıkesir Oğuz Boyları Yörükler Derneği'nin genel kurulunda konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol Şahin: “Dünyanın Neresinde Türk Kültürü, Gelenek ve Töresi varsa Balıkesir Büyükşehir Belediyesi onun destekçisidir.”

Balıkesir Oğuz Boyları Yörükler Derneği'nin genel kurulu dün yapıldı. Üyelerin yoğun ilgi gösterdiği genel kurulda mevcut Başkan Selahattin Aytekin, yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi.

Genel kurula katılarak bir konuşma yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol Şahin, Büyükşehir Belediyesi olarak Türk kültürü ve geleneklerine değer ve önem verdiklerini bunları yaşatmak adına kurulan derneklere her zaman destek vereceklerini açıkladı.

Başkanvekili Şahin, özetle şunları dile getirdi: “Dünyanın neresinde bir Türk varsa ve Türk Kültür, Gelenek ve Töresinin yaşatılma çabası varsa Balıkesir Büyükşehir Belediyesi oradadır ve her türlü desteği vermeye hazırdır. Yeryüzünde onurlu bir fert, bağımsız bir millet olmak istiyorsak bunun yolu Türk Töresine, Türk Geleneklerine, Türk-İslam Medeniyetinin İnanç ve Kültürüne sahip olmak, onlarla donanmak, onları yaşatmak ve gelecek nesillere aktarma çabası içinde olmakla olur. Kendi kültür, gelenek ve töresine sahip çıkmayan bir ferdin, bir milletin geleceğe yürüyebilmesi mümkün değildir. Popüler kültürün çürüten etkilerinden korunmanın yolu zihnimiz ve ruhumuzun kendi öz değerlerimiz, yani Türk -İslam Medeniyetinin değerleri ile beslenmesi için Türkmen -Yörük Kültürünün yaşatılması son derece önemlidir. Bu nedenle Yörük Dernekleri ile birlikte olmayı, çalışmalarını desteklemeyi önemsiyoruz.

Görev alan kardeşlerimize başarılar diliyor, Balıkesir Oğuz Boyları Yörükler Derneği'nin bütün üyelerine teşekkür ediyoruz."

Öte yandan Balıkesir Oğuz Boyları Yörükler Derneği Başkanlığına yeniden Selahattin Aytekin, Başkan Yardımcılığına Hüsnü Kondakçı, Yönetim Kurulu üyeliklerine Nilgün Çilesiz, Birsen Boztaş ve Yunus Karaoğlan seçildi.