Son dönemde değeri artan kripto paralar, ani düşüşler sonrasında vatandaşların ceplerini yakmaya devam ediyor. Balıkesir’de Kuyumcu Mustafa’nın sahibi Hüseyin Turan, yatırımcıyı kripto para konusunda uyardı; “Kripto parada kazanıyor gibi gözükseniz de işin sonunda hep kaybedersiniz” dedi. Turan, vatandaşlara kripto para yerine altın almalarını tavsiyesinde bulundu.

Sosyal medya başta olmak üzere birçok platformda karşımıza çıkan kripto paralar, vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Çevremizde birçok kişinin alım satım yaptığı kripto paralar, işin sonunda vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor. Kuyumcu Mustafa sahibi Hüseyin Turan, gazetemize yaptığı açıklamalarda vatandaşları kripto paralardan uzak durmaları konusunda uyarılarda bulundu. Kripto paraların bugün var, yarın olmadığını aktaran Turan, vatandaşlara yatırımlarını altın üzerinden yapmalarını tavsiye etti. Kripto paraların ani yükselişlerine aldanılmaması gerektiğini savunan Hüseyin Turan, altının uzun vadede kazandırdığını belirterek şunları söyledi: “Altın her zaman güvenli limandır. Ama altın uzun vadede kazandırır. Altın şuanda yükselebileceği kadar yükseldi. Artık altın belirli bir seviyede duraklar. 6 ay ila 1 buçuk yıl kadar bu seviyelerde durur. Bu zamanlardan sonra da altın tekrardan yükselişe geçer. Bu yükseliş sonunda da yatırımlarını yapıp sabreden vatandaşlara güzel paralar kazandırır” dedi.

KOY ALTINI CEBİNE, BAK YOLUNA

Yatırım aracı olarak görülen kripto paralar ülkemizde birçok vatandaşı mağdur etti. Fiziki olarak var olmayan bir para türüne yatırım yapmanın iyi sonuçlar getirmediğini ifade eden Hüseyin Turan, ‘altını cebinize koyup her yere gidebilirsin, ancak kriptoda öyle bir durum yok’ dedi. Kuyumcu Mustafa sahibi Hüseyin Turan sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada bir kriz veya dalgalanma olunca altın çok fazla yükselir. Çünkü altından başka güveli liman yok. Kripto paralar da bugün var yarın yok. Ama altın gerçektir. Fiziki olarak da var, eline alabiliyorsun. Altını cebine koyup bir yere gidebiliyorsun. Dünyanın neresinde olursanız olun altını anında bozdurabiliyorsunuz. Ama kripto para bugün hesabında gözükür, yarın belki de hiç gözükmez. Kripto parayı oynamasını bilirsen kazanıyor gibi gözükürsün ancak sonunda hep kaybedersin. Bu sebeple kripto oynamak yerine altını alacaksın yoluna bakacaksın. Altın alıcısına hiçbir zaman zarar ettirmez. Kısa vadede zarar gibi gözükür ancak uzun vadede kara geçirir. Ben vatandaşlarımıza altın almalarını tavsiye ediyorum.”

HABER: UMUT SAYAN