Balıkesir Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesi, ortağı olduğu "Dijital Toplumun Dijital Bir Okula İhtiyacı Var - Fiziksel Okuldaki Yeni Gerçekliğin Araştırılması, Paylaşılması Ve Uygulanması" Erasmus+ projesinin ilk toplantısına 2-8 Ekim tarihleri arasında ev sahipliği yaptı.

Erasmus+ projesi kapsamında Bulgaristan, İtalya ve Portekiz’den Balıkesir’e gelen 15 öğrenci ve 7 öğretmen gerek eğitimin işleyişi gerekse de kültürel geziyle ağırlandı.

 

COVİD-19’UN EĞİTİME ETKİLERİ TARTIŞILDI 

FEKAL’in ev sahipliğindeki toplantıda proje ortaklarıyla COVID-19'un bir sonucu olarak uzaktan eğitim sırasında eğitim kurumlarının karşılaştığı zorluklar tartışıldı. Proje kapsamında FEKAL’e yapılan ziyaret esnasında Dijital ve teknolojik olarak okulda kullanılan platformların ve uygulamaların yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı’nın kullandığı ağları ve platformları, EBA, E-okul vb., tanıtma imkanını bulundu.

 

BALIKESİR TANITILDI

Proje ortaklarından toplam 15 öğrenci ve 7 öğretmenin katıldığı hareketlilikte öğrenciler sunumlar yoluyla akranlarına geldikleri okulları, şehirleri ve ülkeleri tanıttılar. Öğrenci ve öğretmenler çeşitli derslere katılarak sınıfları, ders işleme ortamnı yerinde görmüş oldular. Okul ortamı dışında planlan gezi ve ziyaretlerde proje ortaklarına Balıkesir’i, il yöneticilerini, Balıkesir’deki gelişmeleri aktarma fırsatı da oluştu. Okul dışı ziyaretlerde Karesi Kaymakamı’na resmi bir ziyaret gerçekleştirilirken Balıkesir NE10 Araştırma merkezine ziyaret gerçekleştirildi, buradaki yenilikçi yaklaşımlar, dijital ortamları gözlemlendi, yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler alındı. Ayrıca, çeşitli kültürel etkinlikler de yapıldı. Balıkesir Yöresi Folklor gösterisi, öğrenci ve velilerin hazırladığı yerel lezzetlerden oluşan öğlen yemeği sofrası, seramik boyama atölyesi, öğrencilerin ve öğretmenlerin eğlenerek ve öğrenerek izledikleri ve katılım sağladıkları etkinlikler oldu. Bunun dışında, ortak ülkelerden gelen öğrenci ve öğretmenler Körfez turuna çıkararak, Marmara Denizi ve Ege Denizi'ni çevreleyen bölgenin doğal ve turistik cazibe merkezleriyle tanıştırıldı, bu tanıtıma zengin bir kültürel ve tarihi program da eşlik etti.