Balıkesirli eczacılar, yaşadıkları sorunları dile getirmek için diğer illerdeki meslektaşlarıyla birlikte Ankara’da gerçekleştirilecek Büyük Eczacı Mitinginde bir araya gelecek. Eczacılar, karşılık bulamadıkları taleplerini mitingde yeniden duyuracak.

Balıkesir Eczacılar Odası, 16 Ekim Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek Büyük Eczacı Mitingine katılacak. Tüm Türkiye’den Eczacı ve ilaç sanayisinde çalışanların katılım sağlayacağı mitingde eczacılar, cevap alamadıkları taleplerini, yaşadıkları haksızlıkları dile getirerek çözüm arayacaklar. Balıkesir Eczacılar Odası, katılım sağlayacakları miting ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hastalarımızın en yakın sağlık danışmanı olarak yıllardır kamu yararına hizmet veren biz eczacılar, içinde bulunduğumuz zorlu koşulları ve yaşadığımız hak kayıplarını bütün ayrıntılarıyla duyurduk. Sorunlarımıza çözüm bulunmaması halinde hastalarımızın en yakın sağlık danışmanı olan eczacılarına erişmekte güçlük yaşayacağını, çünkü iki eczaneden birinin kapanma noktasına geldiğini aktardık. Hastalarımızın kaliteli ve güvenilir ilaca erişimindeki tek nokta olan eczanelere erişmemesinin, sağlık sistemimiz açısından da ciddi sorunlara neden olacağını, eczanelerin üstlendiği kilit rolün Covid – 19 pandemi sürecinde bütün netliğiyle ortaya çıktığını ifade ettik.”

SAHADA ECZACI İLE HASTA KARŞI KARŞIYA GETİRİLİYOR

Fiyat farkı çıkmayan hiçbir ilaç kalmadığına dikkat çeken Balıkesir Eczacılar Odası, sahada hasta ile eczacıların fiyat farkı yüzünden karşı karşıya getirildiğini belirterek şöyle devam etti: “Son dönemlerde sıklıkla yaşanan ve hastalarımızı ciddi şekilde mağdur eden ilaca erişim sorunlarına artık kalıcı çözümün bulunması gerektiğini ısrarla vurguladık. Bugün hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmadı ve maalesef bu fiyat farkları her geçen gün katlanarak artıyor. Biz eczacılar hiçbir sorumluluğumuz olmamasına rağmen sahada hasta ve eczacıyı karşı karşıya getiren, ilaç fiyat farklarından kaynaklı sıkıntıları defalarca dile getirdik. Stratejik personel olarak kamuda görev yapan meslektaşlarımızın uğradığı hak kayıplarının kabul edilemez olduğunu ifade ettik. Ama görmezden gelindik, yok sayıldık.”

SESİMİZİ MİTİNGDE DUYURACAĞIZ

Yapılan açıklamalarda son olarak Balıkesirli eczacılar, yaşadıkları sıkıntıları 16 Ekim’de Ankara’da yapılacak Büyük Eczacı Mitinginde duyuracaklarını anlattı. Balıkesir Eczacılar Odası: “Şimdi halka en yakın sağlık hizmeti sunan eczacılar olarak açık bir şekilde ifade ettiğimiz taleplerimize karşılık bulamadığımız için sesimizi16 Ekim Pazar günü Ankara’da gerçekleştireceğimiz Büyük Eczacı Mitinginde, gerek kamuda gerek eczanelerinde gerekse ilaç sanayinde görev yapan meslektaşlarımızla birlikte yükselteceğiz! 30. Bölge Balıkesir Eczacı Odası olarak meslektaşlarımız ve en büyük destekçimiz eczane çalışanlarımızla birlikte katılacağımız mitingde Türkiye’nin dört bir yanından gelecek diğer meslektaşlarımızla birlikte omuz omuza mesleğimiz için ayakta olacağız. Uğradığımız haksızlıklara hep birlikte “Dur” diyeceğiz!” dedi.