Balıkesir’de meslek Lisesi öğrencilerini; meslek lisesi koçları aracılığı ile iş hayatına hazırlamayı amaçlayan BASİAD bu kapsamda başlattığı “Meslek Lisesi Koçluk Programı” dün itibariyle başladı. Eğitim programına Balıkesir sanayi işletmeleri tecrübeli personeli ile Meslek Lisesi Koordinatör öğretmenleri katılıyor.

Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BASİAD)’nde Meslek Lisesi Koçlarının eğitimleri başladı. Eğitimleri tamamlanan koçlar Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen 75 meslek lisesi öğrencisine koçluk yapmaya başlayacaklar.

Balıkesir sanayi işletmelerinde deneyimli personelden oluşan 16 koç adayının yanında; 100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Koordinatör öğretmenleri eğitime katılım sağlıyor.

Eğitim programında koç adaylarına; koçluk türleri, koçluk ve diğer disiplinler arasındaki farklar, koçluk yaklaşımını günlük rutinlerde uygulamak, kişisel hedeflere koçluk yapmak, temel koçlukta kullanılan uygulamalar, koçluğun ilkeleri, teknik becerileri, kişisel beceriler, koçlukta ileri düzey beceriler, koçluk süreci yol haritası oluşturmak, danışanların kör noktaları ile çalışmak, koçluk sürecini yönetmek ve tamamlamak konularında eğitim verilecek.

Öte yandan 12 ay süre ile uygulanacak olan projenin ana amacı Balıkesir Merkez’de kurulu bulunan Meslek Liselerinde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerini; meslek lisesi koçları ve proje faaliyetleri aracılığı ile iş hayatına hazırlamak, çeşitli mesleki yetkinlikler kazandırmak ve işletmelerin teknik personel ihtiyaçların istihdamını kolaylaştırmak olarak açıklandı.

Eğitim sonrasında seçilen 75 öğrenci; eğitimleri tamamlanan 15 Meslek Lisesi Koçu ile eşleştirilecek.