Balıkesir Kadın Platformu, İran’da 22 yaşındaki Masha Amini’nin tutuklanması ve hayatını kaybetmesiyle yapılan protestolarda İranlı kadınların yanlarında olduklarını duyurmak için bir araya geldi.

Balıkesir Kadın Platformu, İran’da 22 yaşındaki Masha Amini’nin başörtü kurallarını uygulamadığı iddiasıyla tutuklanıp gördüğü işkenceler sonrasında hayatını kaybetmesi sonrası Dünya genelinde tepki eylemleri sürüyor. Son olarak Balıkesir Ali Hikmet Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamalarda Balıkesir Kadın Platformu olarak Türkiye’den İranlı kadınların seslerini yükselttiklerini aktaran Balıkesir Kadın Platformu Başkanı Ayşe Pınar Yahşi, konuşmasında ilk olarak İran’da yaşanan olayları hatırlattı. Başkan Yahşi: “İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül’de ‘ahlak polisi’ olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından 22 yaşındaki Masha Amini’nin başörtüsü kurallarına uymadığı iddiasıyla gözaltına alınıp işkence sonucu 16 Eylül tarihinde hayatını kaybetmesi ile İranlı ve diğer ülkedeki kadınlar protesto etmek için sokaklara çıktı. İran’daki protestoların üçüncü haftasında Masha Amini’nin ölümünü protesto eden binlerce kişi gözaltına alındı, hayatını kaybeden 16 yaşındaki Nika Şekarami ve 21 Eylül’de Tahran yakınlarındaki bir gösteride vurularak ölen 22 yaşındaki Hadis Necefi’nin cansız bedeninin de ailesine teslim edilmemesi ise öfkeyi büyüttü” dedi.

PROTESTOLARI ENGELLEMEK İÇİN
İNTERNETİ KISITLADILAR, GAZETECİLERİ TUTUKLADILAR

İran’da yaşanan protestoları engellemek ve duyulmasının önüne geçmek için internetin ve sosyal ağlara erişimin kısıtlandığını, gazetecilerin tutuklandığını aktaran Başkan Yahşi, şunları söyledi: “Kadınlar toplu halde başörtülerini çıkarıp ateşe vererek, saçlarını keserek mücadelelerini yeni bir boyuta taşıyor. Kadınlar öncülüğünde başlayan direniş zamanla gerici molla rejimi karşıtı gösterilere dönüştü. Üniversiteler, sendikalar greve başladı. Birçok şehirde halk sokaklara çıktı. Zen, Zendegi, Azadi sloganıyla büyüyen protestolarda gösterilerin daha fazla yayılmasını engellemek ve güvenlik birimlerinin müdahalesini gizlemek amacıyla internet ve sosyal ağlara erişim kısıtlandı, gazeteciler tutuklandı.”

KADINLARI YAŞAMDAN KOPARAN
KADIN DÜŞMANI ERKEK POLİTİKLALARIDIR

Yıllardır nica kadını yaşamdan koparanın gerici ve kadın düşmanı erkek politikaları olduğunu dile getiren Başkan Yahşi: “İran’da Masha, Hadis, Türkiye’de sadece Eylül ayında yaşamdan koparılan Sevda Evli, Sunay Aslankaya, Dilek Karaman, Dilek Çamur, Ayşe Kılıç, Damla Çubukçu, Zeliha Durmuş, Havva Dursun, Kiraz Büyüksaraç, Yadigar Işık, Döne Türkmen, Havva Sayan ve yıllardır nice kadını yaşamdan koparan, gerici ve kadın düşmanı erkek devlet politiklalarıdır.

KADIN YAŞAM ÖZGÜRLÜK SESLERİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Kadınlara ölüm dışında başka seçenek sunmayan erkek egemen sistemine karşı bu kez İran’dan yükselen Kadın Yaşam Özgürlük seslerinin umutları büyütmeye devam ettiğini de sözlerine ekleyen Başkan Yahşi: “İranlı kadınların başörtüsü dayatması başta olmak üzere şeriat kuralları adı altında yaşamlarına müdahale eden erkek egemenliğine karşı yürüttüğü mücadele, bugün dünyanın her yerinde kadın düşmanı faşist rejimlere karşı yürütülen mücadelelerin sembolü haline geldi. Kadınlara fiili ya da fiziki ölüm dışında başka bir seçenek sunmayan erkek egemen sistemine karşı bu kez İran’dan yükselen tüm dünyaya yayılan Kadın-Yaşam-Özgürlük sesleri umutları büyütmeye devam ediyor. Bizler yani Balıkesir Kadın Platformunu oluşturan kadınlar olarak Türkiye’den İranlı kadınların sesini yükseltiyoruz. Masha Amini’nin katili İran Molla rejimidir. Masha’nın katili erkek egemen sistemidir. Masha’nın ve İranlı kadınların mücadelesi hepimizin mücadelesidir. Kadın mücadelesi sınır tanımaz” dedi ve sözlerini noktaladı.