Bu yıl Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ilk kez düzenlenen Balıkesir Tiyatro Festivali başladı. İki bölümden oluşan festivalin ilk bölümü 18-22 Haziran 2022 tarihleri arasında Balıkesir merkezde gerçekleşirken ikinci bölümüyse 23-26 Haziran’da Ayvalık’ta gerçekleştirilecek.

Festival çocuk ve gençlere yönelik programlarıyla da ön plana çıkıyor. Gençlerle; eğitmenler, oyuncular, yazarlar buluşuyor. Festival kapsamında 16 haftalık eğitim alan gençler kapanış gecesinde oyunlarını sergilemeye hazırlanıyor.

Konuyla ilgili olarak yönetmen Şenol Önder; festivalin önemine ve çocuklara yönelik etkinliklerle ön plana çıkmasına dikkat çekti. Balıkesirli tiyatrosever lise öğrencilerinin 16 hafta boyunca aldıkları eğitim neticesindeki kazanımlarının altını çizdi. Oyunlarını coşkuyla sergileyecekleri için mutluluk duyduklarını belirtti. Çocuklar ve genç kuşaklar için tiyatronun önemine vurgu yapan Önder bu kültürü ileriye taşıdıkları ve taşıyacakları için büyük mutluluk ve heyecan duyduklarını belirtti.

Gençlere verilen oyunculuk eğitimi kapsamında Balıkesir Merkez Karesi ve Altıeylül ilçelerinden 8 okul pilot bölge olarak belirlendi. 5 aylık eğitim planı oluşturuldu. Elçin Gürler, Berna Adıgüzel, Senem Oluz, Murat Göçmez, Sevil Akı ve Melis İşiten’den oluşan kadro gençlere; yazarlık, oyunculuk, hareket, ses nefes diksiyon eğitimleri verdi. Gençler, Şenol Önder yönetmenliğinde 22 Haziran günü oyunlarını sahneleyecekler.