Ak Parti tarafından düzenlenen şehir buluşmaları programı kapsamında Balıkesir’e gelen Ticaret Bakanı Mehmet Muş Türkiye’nin 2023 yılında mal ve hizmet ihracatının 350 milyar dolara, dış ticaret hacminin de 700 milyar dolara yaklaşacağını belirterek ekonomik büyüklüğünün 1 trilyon dolara geldiğini söyledi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ak Parti tarafından düzenlenen şehir buluşmaları programı kapsamında Balıkesir’e geldi. Onhann Otel’de düzenlenen etkinliğe Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Belgin Uygur, Ak Parti Denizli Milletvekili ve Balıkesir koordinatörü Şahin Tin, Ak Parti Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey, Yavuz Subaşı, Pakize Mutlu Aydemir, Ak Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, ilçe başkanları, geçmiş dönem Balıkesir milletvekilleri ve teşkilat üyeleri katıldı.

Şehir buluşmaları etkinliğinde açıklamalarda bulunan Bakan Muş, Türkiye ekonomisi ve dış ticareti hakkında konuştu. Bakan Muş, Balıkesir’in Türkiye yüzyılında önemli bir konuma sahip olduğunu belirterek açıklamalarına şöyle başladı: “Balıkesir bir tarım şehri. Aynı zamanda bir turizm ve sanayi şehri. Bu üçlüyü içerisinde barından önemli bir şehir. Balıkesir çok hızlı gelişiyor. Dolayısıyla Türkiye’nin vizyonunda, yüzyılında önemli gelişmeleri içerisinde sağlayacak ve ileriye taşıyacak illerimizden bir tanesidir Balıkesir.”

TÜRKİYE HEDEFİNE EMİN ADIMLARLA YÜRÜYOR”

Dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini ancak Türkiye’nin emin adımlarla kurduğu hedeflere yürüdüğünü dile getiren Bakan Muş: “Dünya zorlu bir süreçten geçiyor. Hem ekonomik anlamda hem enerji tedariği anlamında, siyasi anlamda dünya karşı karşıya kalıyor. Bu gibi durumlar diğer ülkeleri etkilediği gibi bizi de etkiledi. Türkiye bu tablo içerisinde bir taraftan ekonomik büyümesini sağlarken bir taraftan da kurmuş olduğu hedeflere ilerlemek için emin adımlarla yolda devam ediyor. Bu kurmuş olduğumuz hedeflerimizi de birer birer hayata geçiriyoruz” dedi.

TÜRKİYE İHRACATINI BÜYÜTÜYOR

Sözlerinin devamında Ticaret Bakanı Muş, Türkiye’nin 2023 ihracat hedefinin büyüdüğünü belirterek mal ve hizmet ihracatının 350 milyar dolara yaklaşacağını söyledi. Bakan Muş: “Türkiye’nin mal ve hizmet ihracatı 350 milyar dolara yaklaşacak. Dış ticaret hacmi de 700 milyar dolara yaklaşacaktır. Ekonomik büyüklüğü 1 trilyon dolara yaklaşmış, 86 milyon nüfusuyla devasa bir ülkeden bahsediyoruz” diye söyledi.

GELECEĞİMİZ HAKKINDA TEREDDÜT ETMEYİN!”

Bakan Muş, yaptığı açıklamalarda vatandaşlara, yatırımcılara ve girişimcilere de seslendi. Türkiye’nin önümüzdeki yüzyıl içerisinde dünyanın en güçlü ülkelerinden biri haline geleceğine dikkat çeken Mehmet Muş, ‘Türkiye’nin geleceği hakkında kimsenin tereddüttü olmasın’ dedi ve şöyle devam etti: “Türkiye gelmiş olduğu nokta itibariyle milli gelirini son yıllarda ciddi şekilde arttırdı. Gelişme hızını bütün bu olumsuzluklara rağmen sürdürmeye devam ediyor. Türkiye’nin 2023’e doğru olan vizyonunda biz güçlenerek gideceğine eminiz. Tablo göstergelerine baktığımız zaman diğer ülkelere göre Türkiye ekonomisinin makro indikatörleri gerçekten sağlıklı. Dolayısıyla borçluk oranları hem bütçe hem cari açığı ve bütün bu enerjideki fiyat artışlara rağmen bunu pek çok ülkeyle mukayese ettiğimiz zaman aslında makro dengeleri sağlıklı bir ülkeyiz ve büyümeyi de sürdürüyoruz. Bu açıdan yatırım iştahının da güçlü olduğunu görüyoruz. Gelecek hedeflerimizle ilgili en küçük bir tereddütümüz söz konusu değil. Biz insanımızdan, yatırımcımızdan, girişimcimizden Türkiye’nin geleceği ile alakalı tek bir tereddüt duymamalarını, yatırımlarına hız kesmeden devam etmelerini ve Türkiye’nin dünyadaki olumsuz şartlara rağmen çıkacağından emin olmalarını buradan ifade etmek istiyorum. Dolayısıyla Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılda en güçlü ülkelerden biri olacağı aşikardır. Çok ciddi altyapı yatırımları yapıldı, imkanlar sağlandı. Şimdi bunun meyvelerini toplama vakti geldi.”

Bakan Muş yaptığı açıklamaların ardından etkinlik kapsamında iş dünyası ve esnafla buluştu.