CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, süt üreticisinin zor günler geçirdiğini söyleyerek üreticinin nefes alabilmesi için süt fiyatında güncelleme yapılması gerektiğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir Karesi – Altıeylül Süt Birliği’ni ziyaret etti. Birlik Başkanı Cihat Şimşek’i dinleyen Ahmet Akın, süt üreticisinin 7 lira 92 kuruşa mal ettiği bir litre sütü 6 lira 86 kuruştan satmak zorunda kaldığını bu fiyatın içinde veteriner ve ilaç maliyeti olmadığı söyledi.

9 LİTRE SÜTE 2,5 LİTRE MAZOT ÜRETİCİYİ İFLAS ETTİRİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, süt üreticisinin hayvanları için yem karmadan ürününün nakliyesine kadar kullandığı mazotun da dönemli bir maliyet kalemi olduğuna dikkat çekti. Son bir yılda mazotun pompadaki fiyatı 7 lira 43 kuruştan’tan 27 liraya çıktığını vurgulayan Ahmet Akın, şunları söyledi: “AK Parti iktidarı bir yılda mazota yüzde 264 zam yapmıştır. Süt hayvanı için en temel yem olan silajı karabilmek için 10 ineği olan bir süt üreticisinin rasyonun hazırlanmasında (yem karışımı) kullandığı mazot 2,5 litredir. Yani süt üreticisi sadece rasyonu için kullandığı 2,5 litre mazotu yaklaşık 9 litre çiğ süt ile alabilmektedir. AK Parti iktidarı süt üreticisini iflas ettirdi”.

SÜT FİYATI GÜNCELLENMELİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın şöyle devam etti: “Süt üreticisinin ana maliyeti yani maliyette en büyük yer tutan kalemi yemdir. Çiğ süt fiyatında üreticinin lehine artış yaparken yem fiyatlarını durduramayan AK Parti iktidarı çözüm değil sorun üretmektedir. Yıllardır söylediğimiz gibi 1 kilo süt ile 1,5 kilo yem alamazsa süt üreticimizin yapacağı kalmamıştır.  ‘Bittik’, diyen süt üreticisinin sesini duyan bir iktidar yok. AK Parti iktidarı süt üreticisine krizden önce son çıkışı bile çok gördü. Çıkış yani çözüm, hemen seçim!”