Balıkesir’de yılın ilk istihdam verileri paylaşıldı. Buna göre Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Balıkesir’de yılın ilk 3 ayında işe yerleştirilen kişi sayısı 2023'ün aynı dönemine göre yüzde 100 oranında artış göstererek 3 bin 781 kişiye ulaştı.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı çevrimiçi olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Sayın Vedat Işıkhan’ın başkanlığında, Balıkesir Valisi Sayın İsmail Ustaoğlu, Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcileri ile sosyal tarafların katılımlarıyla Valilik Koca Seyit Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. 

Söz konusu toplantıda geçtiğimiz yıla ait işgücü istatistikleri, ülke geneli itibariyle işsizlik oranındaki düşüş, istihdam sayısının artışı ve buna bağlı olarak mevcut çalışan kişi sayısı ile ilimizin bölgesel büyümeye katkısı da değerlendirildi. 2024 yılı ilk 3 aylık istihdam rakamları ile yeni açılan veya açılacak olan sanayi kuruluşlarının işgücü talepleri, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü. 

 

İŞKUR, İLK 3 AYDA 3781 KİŞİNİN İSTİHDAMINA ARACILIK ETTİ 

Vali İsmail Ustaoğlu gerçekleştirilen toplantıda değerlendirmelerde bulunarak; “Balıkesir İŞKUR’a 2024 yılının ilk 3 ayında işverenlerimizden 8.492 kişilik açık işgücü talebinde bulunulmuş olup, 3.781 kişinin istihdamına da aracılık edilmiştir. Bunun yanında, iş arayan 11.282 kişiye de bireysel danışmanlık hizmeti verilmiştir. Diğer taraftan, SGK verilerine göre Ocak-2024 ayı itibariyle sigortalı çalışan sayısı toplam 351.766 kişi olarak gerçekleşmiştir” dedi.

 

İŞKUR’DA TOPLU İŞ GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR 

İŞKUR Balıkesir İl Müdürü Nazım Balcı, 2024 yılının işgücü piyasası araştırmaları hakkında kurul üyelerini bilgilendirerek; başlatılan işgücü piyasası talep araştırmasının 1545 iş yerinde yapılacağı ve işverenlerin talep ve beklentilerinin ortaya konulacağını belirtti. Böylelikle, işverenler tarafından yıl içerisinde ihtiyaç duyulacak mesleklerin belirlenerek, kaynak israfının oluşmaması için yeni mesleki eğitim kurslarının bu doğrultuda açılacağını ve ilgili kurumlar da düzenlenecek rapor sonuçlarından istifade ederek, çalışmalarına yön verebileceklerini ifade etti.  

Ayrıca, İl Müdürü BALCI; artan işgücü talepleri karşısında İŞKUR’da Türkiye genelinde bir ilki başlatarak işverenlerle iş arayanları toplu iş görüşmeleri ile buluşturmaya devam ettiklerini belirterek, her hafta Salı günü toplu görüşme yapıldığını, yapılan çalışmanın işgücü piyasasına personel temininde önem arz ettiğini bildirdi.   

 İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Nisan ayı toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.

HABER: HABER MERKEZİ