Namık Kemal İlkokulu’nca yapılan “Biz Bir Aileyiz” projesi düzenlediği faaliyetler ile birçok okula örnek oldu.

“Biz Bir Aileyiz” projesi ile öğrencileri küçük yaşlarda sporla, sanatla, kültürel ve sosyal etkinliklerle tanıştı. Ailelerle çocuklar arasındaki bağlar güçlendirildi. Okuldaki devamsızlık en az indirildi, etkinlikler ve seminerler birçok okula da örnek oldu.

1 Mart 2024 tarihinde başlayan ve okul yöneticileri, öğretmenleri, öğrencileri ve ailelerini kapsayan proje, farklı sebeplerden çocuklarına yeterli zamanı ayıramayan aileler için; yaşadıkları olumsuz durumları iyileştirebilmek, öğrencilerin gelişimlerine olumlu katkı sağlamak, aile içi etkili iletişimi güçlendirmek, öğretmenlere ve idarecilere profesyonel destek sağlayarak eğitimde kaliteyi artırmak amacıyla hazırlandı.

“Biz Bir Aileyiz" Projesi kapsamında; "Aile Zamanı etkinlikleri, uzman davetleri ve sosyo-kültürel faaliyetler" yapıldı. "Aile Zamanı" etkinlikleri kapsamında; Mart, Nisan ve mayıs ayı sonuna kadar her gün farklı etkinlikler içeren, çocukların evde aileleri ile birlikte kaliteli zaman geçirebilecekleri ve çocuğun ailesiyle etkili iletişimini artıracak olan etkinlikler, veliler ve öğrencileri tarafından her gün uygulandı. Yapılan etkinliklerle ilgili fotoğraf ve videolar velilere düzenli olarak gönderildi.

Uzman Davetleri kapsamında velilere, öğretmenlere ve öğrencilere yönelik seminerler gerçekleştirildi.  Sosyal Hizmetler Uzmanı Çiler Düvenci Erkan ve İl Emniyet Müdürlüğü Personeli Mehmet Raşit Babacan "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Eğitimi", Erken Çocukluk Eğitimcisi Nihal Eroğlu, "Aile İçi Etkili İletişim", Bahçeşehir Üniversitesi Akademisyeni Doç. Dr. Yavuz Samur, "Dijital Çağda Çocuk Yetiştirmek" ve "Oyun Dostu Okul, Oyun Dostu Öğretmen", Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Gülsüm Demirkan Başkaya “Akran Zorbalığı", Çocuk Gelişim Uzmanı Zeynep Beyza Tuzcu "Bilinçli Teknoloji Kullanımı" ve  Psikolog Gözde Erarslan tarafından "Okulda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri" konulu seminerler verildi.

RİTİM ÇALIŞMASINDAN PİKNİĞE HER ŞEY VARDI

Sosyo-Kültürel faaliyetler kapsamında; velilerle birlikte İl Halk Kütüphanesi ziyareti, Ailemle Ritim Çalışması, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şenliği, Bigadiç/Cevizli'de Ailemle Piknik etkinliği ve Çocuk Trafik Eğitim Parkı'nda Trafik Eğitimi tamamlandı. Proje kapsamında öğrencilerin ve velilerin kullanımına yönelik 3 ay ücretsiz üyelik tanımlaması için uygulamanın üreticisi ile anlaşma sağlandığı "Funly Family- Eğlenceli Aile" uygulaması kullanıldı.  Bu uygulama ile ebeveynler çocuklarıyla hem fiziksel hem de tek bir cihazla aynı anda dijital oyunlar oynadı, kendi hikâyelerini oluşturup kitaplarını özelleştirdi, sanal evcil hayvan dostlar sahiplenip gelişimlerini sağladı, meraklı kutudan gelen eğlenceli sorularla ailece sohbet etti ve bunların hepsinden kazandıkları Yıldız Puanlar ile hediyeler aldı.

Aile içerisindeki iletişimi artırmak için "Haydi Konuşalım” kartları ve duyguları fark etmek ve ifade edebilmek için "Duygu Kartları” ile öğrenciler ve aileleri mayıs ayı içerisinde oyunlar oynayarak bu etkinliklerle ilgili video ve fotoğrafları gönderdi.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM VE KAYMAKAMLIK DA DESTEK VERDİ

Okulun İngilizce Öğretmeni Burcu Ata Bilgili, Okul Öncesi Öğretmeni Tuğba Aksoy ve Okul Müdürü Turgay Demirkan koordinatörlüğünde bütün öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin ayrıca; Altıeylül İlçe Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin ve Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Keren'in katılımı ve desteğiyle yürütülen proje öğrencilerin sosyal ve kültürel faaliyetlerle gelişimlerine olumlu katkı sağladı. Okul Müdürü Turgay Demirkan, "Biz Bir Aileyiz projesiyle öğrencileri küçük yaşlarda sporla, sanatla, kültürel ve sosyal etkinliklerle tanıştırarak ruh ve beden sağlığının korunmasına destek olduk. Hedef grup paydaşları arasındaki sosyal bağ güçlendirildi. Madde bağımlılığı konusunda ailelere ve teknoloji bağımlılığı konusunda çocuklara bilgi verildi.  Çocuklara akran zorbalığı ile nasıl baş edeceklerine yönelik etkinliklerin yapıldığı eğitimler verildi. Aile içi etkili iletişim sürecinin nasıl sağlanacağı ve devam ettirilebileceği konusunda ailelere destek olundu. Aile içi etkili iletişim sürecinde ailelerin çocukları ile daha nitelikli zaman geçirmelerine katkıda bulunuldu.  Yaşadıkları travmatik ya da olumsuz durumlardan dolayı davranış problemi olan öğrenciler belirlendi ve ailelerle iş birliği güçlendirildi.  Dezavantajlı öğrencilerin sorunlarını anlama ve gelişimlerini takip etme noktasında öğretmenlere ve idarecilere gerekli destek sağlandı. Öğrencilerin öğrenime devamı sağlandı ve devamsızlık oranları en alt seviyeye indirgenmeye gayret edildi. Bu projeye inanıp destek veren tüm öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize özellikle projeyi geliştiren, sahiplenen Burcu Ata Bilgili ve Tuğba Aksoy öğretmenlerimize, seminerlerle projenin başarıya ulaşmasına katkıda bulunan uzmanlara, ilçe milli eğitim müdürümüzle kaymakamımıza teşekkür ediyorum" dedi.

HABER: HABER MERKEZİ