Edremit ilçesinde Cumhuriyetin 100. Kuruluş yıldönümü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları fener alayı ile taçlandı. Binlerce kişinin katıldığı fener alayının ardından Tefo-Seko konseri gerçekleştirildi. Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’da konserde bir konuşma yaparak vatandaşların bayramını kutladı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümü Edremit ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Gündüz bölümünde ki resmî törenlerin ardından akşam Tuzcumurat Mahallesi Gümrük Meydanı’dan Şehit Hamdibey Meydanı’na Fener Alayı düzenlendi. Edremit Kaymakamlığı ve Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen fener alayına Kaymakam Ahmet Odabaş, Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, daire müdürleri, siyasi parti, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. Etkinliğe katılan vatandaşlar ellerinde meşalelerle sloganlar eşliğinde Çayiçi Caddesi’nden Menderes Bulvarı’nı takip ederek Şehit Hamdibey Meydanı’na yürüdü. Kaymakam Odabaş, Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ve protokol halkı selamlayarak bayramını kutladı. Ardından Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen 100. Konseri başladı. Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Konser öncesi bir konuşma yaparak Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

 

“EN GÜZEL DOĞUM GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN”

Başkan Arslan konuşmasında cumhuriyetin ne zorlu şartlar altında kurulduğunun altını çizdi. Cumhuriyet sayesinde 100 yıldır sözün millete ait olduğunu belirten Başkan Arslan konuşmasının devamında, “En büyük bayramımızın, en güzel doğum günümüzün ve büyük Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü kutlu olsun. Bu akşam yürüyerek, adımlarınızı coşkuyla atarak bu meydana geldiniz. Cumhuriyete giden yolda, Samsun’a adım atanların, Erzurum’da, Sivas’ta Balıkesir’de kongreler düzenleyenlerin mavi gözlü bir kahramanın izinde yürüdünüz. Siz hoş geldiniz, ama onlar zorluklar içinde geldiler. Çünkü 1000 yıllık bu destanın ardında, Avuçları kınalanan, sırtlarına cephane yüklenen atalarımız var. 100 yılın ihtişamında, mazide yoklukla, zorlukla, darlıkla sınanan, can verenlerin, azmedenlerin, sabredenlerin mirası var. 100 yıl önce; Müdafa-i Milliye’nin ihtişamıyla, çağdaşlığın irfanıyla zorlukları aştık. Cumhuriyete giden yolda; kimi zaman cephelerde, kimi zaman seferlerde, kimi zaman seferberliklerde olduk. Önce kurtuluşa, sonra kuruluşa kavuştuk.  Önce davamız hürriyet oldu, sonrasında cumhuriyeti kurduk. Cumhuriyet işte bu ihtişamlı kurtuluşun mükafatıdır” ifadelerini kullandı.

Fener alayı ve protokol konuşmalarının ardından Türkçe rap müziğin yeni nesil isimlerinden Tefo-Seko sahne aldı. Özellikle gençlerin yakından takip ettiği ikili şarkıları ile gençleri coşturdu. Mef konuk sanatçı olarak sahne aldı. Sanatçılara günün anısına Edremit Belediyesi adına çocuklar tarafından çiçek takdim edildi.

 

HABER: DOĞANCAN BALIK