Balıkesirli Alp Tuna, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)'nde bilgisayar mühendisi olarak çalışmaya başladı.

Ortaokul ve liseyi Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde tamamlayan Alp Tuna, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girdi ve buradan 2024 yılının Ocak ayında mezun oldu.

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eğitiminin ardından CERN'e başvuran Tuna, burada "Teknik Öğrenci" statüsünde kabul edildi. CERN'de çalışmaya başlayan genç mühendis, Türkiye'nin gururu oldu.

Alp Tuna, yalnızca akademik başarılarıyla değil, aynı zamanda satranç alanındaki üstün yetenekleriyle de tanınıyor. 2013 yılında, henüz 13 yaşındayken Balıkesir Satranç İl Birincisi oldu ve bu başarıyla satranç dünyasında adını duyurdu. Tuna'nın satrançta FIDE Master (FM) unvanı bulunuyor.

2015 yılında Burhaniye'de düzenlenen Türkiye Okullararası Satranç Şampiyonası'nda dördüncü olan Tuna, 2017'de Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi'nde şampiyon olan Beşiktaş (BJK) Satranç Takımı'nda oynadı. 2018 yılında ise 57. Dünya Gençler Şampiyonası'nda milli takımda yer alarak Türkiye'yi temsil etti.

Balıkesirli Alp Tuna'nın CERN'deki yeni görevi, hem bilim hem de satranç alanında başarılı bir kariyerin kapılarını aralarken, Balıkesir ve Türkiye için de büyük bir gurur kaynağı oldu.

 

HABER: HABER MERKEZİ