Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

Taşınma ipuçları

Taşınma ipuçları
Avatar
Ahmet Raşit Özen( ahmetrasitozen@birlikgazetesi.com )
20
11 Mart 2021 - 15:31

Ev satın alanlar ya da kiralayanlar için yeni bir süreç başlar. Taşınma organizasyonu ve yerleşme. İşte yeni eve taşınmadan önce yapılması gerekenler.
Taşınma telaşıyla , “eşyaları nasıl toplamalı ? Nakliye firmasını nereden bulmalı ?” Gibi bir çok soru ardı ardına sıralanır. Peki, stressiz ve mutlu bir taşınma mümkün mü? Yeni bir eve taşınacaksınız, bu detayları atlamayın. İşte taşınmayı keyifli ve zahmetsiz hale dönüştürmenin altın kuralları…
Evle ilgili bazı değişiklikleri taşınmadan önce yapmak yükünüzü hafifletecektir. Evi satın almanız da veya kiralamanızda destek aldığınız gayrimenkul danışmanına danışabilir ; İrtibatta olduğu tesisatçı, elektrikçi gibi uzman kişilere sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz.
Yerleşim planınıza Karar vermek için acele etmeyin. Mevcut evinizdeki mobilya ve beyaz eşyalarınızı ölçüsünü alıp not ederek, taşınacağınız ev henüz boşken yerleşim planınızı tasarlayın, hatta mümkünse çizin. Odalara göre eşyaların listesini çıkarmak da fayda var. Böylece taşınma günü geldiğinde bu zorlu dönemi hızla geçirebilirsiniz.
Güvenlik ile ilgili önlemlerinizi taşınmadan önce mutlaka alın. Kapı kilidini değiştirmek genellikle ihmal edilemez ancak görüntülü diyafondan alarm sistemine kadar tüm teçhizatı taşınmadan önce hayata geçirmemiz yararlı olacaktır.

Satın aldığınız YaDa kiraladığınız evinizle ilgili sözleşmeyi imzaladığınız gün bir klasör oluşturmaya başlayın. Elektrik, doğalgaz, su, internet gibi abonelikleri yeni adres bilginizi göre üzerine alacağınız için evrakları bir arada tutmak gerekecektir. Sözleşmenin yanı sıra makbuzlarını, ayrıca evle ilgili önemli not ve belgelerinizi Klasörde toparlamak ileri yıllarda işinize yarayacaktır.

HESAPLAMA ZAMAN KAZANDIRIR

En iyi planı yapsanız bile taşınma esnasında lojistik SORUNLAR yaşanabilir. Bunu engellemek için odanın metre karesini Yada içinde yerleşecek eşyaları nereye koyacağınızı bilmek yetmez. Oturma odanızdaki büyük koltuk kapıdan geçer mi? Ya da asansöre ne kadar eşyasıa bilir? Bina eşya taşıyanlar için ne kadar güvenli? İşte Tüm bu konuların hesaplanması gerekir.

EVİN DURUMUNU BELGELEYİN

Taşınılan evin fotoğraflarını çekerek,Gerektiğinde belge olarak kullanabilirsiniz eve yerleşmeden önce zeminin,Tezgah üstünün, banyonun, kapının, pencere storların Kısacası aklınıza gelebilecek her yerin fotoğrafını çekin. Böylelikle bu evden taşınmanız gerektiğinde pencere stoklarının ilk geldiğinizde de bükülmüş olduğunu , tezgahın kirli olduğunu , boyanın yapılmamış olduğunu ve benzerleri gibi konuları ıspatlayabilirsiniz. Diğer yandan mutlaka evde kombinin çalışıp çalışmadığını kontrol edip belgeleyin.

NAKLİYE SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Profesyonel nakliye firmalarının ücretsiz keşif hizmetini değerlendirin. Evinizdeki büyük eşya adedi, boyutları gibi detaylara göre uygun personel ve ekipman sağlayacağından emin olun.
Taşınma kapsamı ve tutarına dair sözleşme yapın. Taşınma sırasında eşyalarımıza bir zarar gelmesi durumunda sigorta yapan firmaları tercih edin.
Demonte edilerek taşınması gereken eşyalarınızın bilgisini önceden paylaşın ve uygun malzeme getirmelerini isteyin.
Eşyalarınız yeni evinizde tekrar monte edilirken, özellikle dolap kapaklarınızı işlem bitmeden mutlaka kontrol edin. Eski evinizde avize, lamba, çamaşır ve bulaşık makinası gibi hassas ürünlerin nakliye ekibindeki uzmanlarca yapılacağını Teyit edin. Yeni evinizin duvarına monte olacaksa, doğru konumlandırma ve hizalama cihazı isteyin. Yeni evinizin yönetimi ile taşınacağınız gün bilgisini paylaşın ve uygun park yeri ayarlamalarını isteyin. Bazı apartman yönetimleri asansör kullanımına izin vermeyebilir veya giriş çıkış saatleri kısıtlı olabilir böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için mutlaka apartman yönetiminden bilgi alın.
Nakliye firmasına kıyafet getirmelerini hatırlatın. Kıyafetlerinizi tozdan korunması için koruyucu kılıfları yerleştirin. Nakliye ekibindeki her personel aynı hassasiyette olmayabilir. Özellikle dikkat edilmesi istediğiniz noktaları önceden belirterek, tabaklarla deterjanların aynı kutuya Koyulması gibi sürprizlerden korunun.

POPÜLER FOTO GALERİLER