Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

STANDART OLMALI

STANDART OLMALI
Cengiz Güneş
Cengiz Güneş( balkes10@hotmail.com )
28
23 Ocak 2020 - 12:53

Futbol da takımların başarılarından ziyade hakemlerin hataları daha çok konuşuluyor. Bir maçta hakemin pozisyonla ilgili verdiği kararı diğer maçın hakemi vermiyor. A maçında hakem faul kararı veriyor ve bir de faulü yapan oyuncuya sarı kart gösteriyor. Ama B maçında ise aynı pozisyona hakem bırakın kart göstermeyi devam diyor.  Hal böyle olunca da adalet eşit dağıtılmıyor. Hakemler kuralları doğru uygulamıyor. Hakemlerin standardının olmaması ise futbolcuları, teknik heyeti ve yöneticileri olumsuz etkiliyor. Pozisyonlara itiraz eden oyuncu ve teknik ekip kart ile cezalandırılıyor. Bu kartlar da ya o maça ya da gelecek olan maçlara olumsuz yansıyor. Ve de takımların puan alamamasına neden oluyor. Yaşanan adaletsizlik sonrasında saha da standardı yakalamayan hakemler, Merkez Hakem Kurulu tarafından maç verilerek ödüllendirilirken, futbolcular, teknik adamlar ve yöneticiler ise cezalandırılıyor.

Şimdi liglerimizde ikinci yarılar başlıyor. Sezon sonu yaklaştıkça mücadeleler kızışacak, saha içerisinde ki puan savaşı kora kor bir hal alacak. Böylesine çekişmeli geçecek olan maçlar da hakemler standardı yakalayamaz ve adaleti sağlayamaz ise takımlar büyük zarar görecek.

Geçtiğimiz günlerde Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, MHK’nın kış seminerinde bir konuşma yaptı. Konuşmasında, hakemlerden verecekleri kararlar da duygusal davranmamalarını isteyerek, “ Ne olursa olsun, gördüğünüzü, doğru bildiğinizi çalın. Merkez Hakem Kurulumuz da hakemlerimiz de Federasyonu temsil ediyorlar. Bizleri temsil edenlere, hele hele sahada saygısızlık yapılmasına asla izin vermeyin. Onun için sizler de sahada ister futbolcu, ister teknik adam, ister koridorda yönetici olsun, saygısızlığa prim tanımayın. Duygusal davranmayın, yapanın cezasını da anında verin” diyerek hakemlerin yanında olduğunun mesajını verdi. İyi de senin hakemlerin kuralları sahada adil olarak uygulayamıyorsa, standardı sağlayamıyorsa, adaletli değil ise ve de eyyamcılık yapıyorsa bu hakemlerin cezasını kim verecek.

Hakemler saha da standardı sağlayamadıkça sorunlar, itirazlar, şikayetler hep olacak. Çünkü hakemlerin hataları nedeniyle canı yanan kulüpler oluyor. Genç, umut vaat eden hakemler arkaları kuvvetli olmadığı için iyi yerlere gelemiyorlar. Torpilli hakemler ise maçları kafalarına göre yönetiyor. Ne standarda ne de adalete dikkat ediyor. Saha da hakkını arayan futbolcu ya da teknik adamı da acımasızca kartla cezalandırıyor. Oysa TFF Başkanı bu açıklamasında, “Arkadaşlar siz saha da adalet dağıtan insanlarsınız. Kuralları doğru uygulayın, standardı sağlayın, kimsenin hakkını yemeyin” deseydi işte o zaman belki ligin ikinci yarısında hakem hataları daha aza inerdi. Şimdi maçlarda neler olacak bekleyip göreceğiz.

Hakem saha da hata üzerine hata yapacak, sonrasında haftaya yine maç alacak. Akşamları da TV kanallarında hakem eleştirmenleri pozisyonları oynatıp oynatıp hakemleri eleştirecek. Sonuçta hakemlerin standardı olmayınca olan kulüplere olacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER