Balıkesirspor Kulüp Başkanı Özgür Yılmaz, bu sezona damgasını vuran MHK’nin hakem operasyonu ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in istifası sonrası kulüp başkanlarının bu sezon için küme düşme kaldırılması talebinin gündemde olduğunu söyledi. Yılmaz: “maç 90 dakika. Daha hiçbir şey sona ermiş değil. Kulüplerin talebi kabul edilirse bu sezon küme düşme olmayacak” dedi.

Balıkesirspor Kulüp Başkanı Özgür Yılmaz, önümüzdeki ay yapılacak seçimli olağan genel kurulda yeniden aday olacağını açıkladı. Kulübün halihazırda 60 milyon borcu olduğunu ifade eden Yılmaz, Balıkesirspor’un A.Ş olması halinde bütün borçlarını ödemeye hazır olduğunu söyledi.

Balıkesirspor Kulüp Başkanı Özgür Yılmaz, dün bir kafeteryada basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Özgür Yılmaz, kulübün borçları, gidişatı gibi birçok konuya değindi. Açıklamalarında ilk olarak Bitexen’den bahseden Yılmaz, 10 milyon liralık alacaklarını arttırarak kulübe fazladan para getirdiklerini söyleyerek şöyle devam etti: “Bitexen’den bize sponsorluk olarak toplamda 12 milyon 93 bin lira gibi bir para geldi. Göğüs reklamlarında da 3 milyon 619 bin lira civarında bir para geldi. Toplam 15 milyon 712 bin lira Bitexen’den kulübümüze bir giriş var. Bitexen’den normalde 10 milyon lira gibi bir para gelmesi bekleniyordu. Biz bu rakamları daha yukarıya çektik.”

KUR FARKINDAN DOLAYI BORÇLAR ÖDENMEMİŞ GÖZÜKÜYOR

Başkan Yılmaz, kulübe ilk geldiğinde kurun 10,30 olduğu 3 milyon euroluk borcun kur farkı nedeniyle ciddi derecede arttığını ve ödedikleri miktarların kur değişikliği sonrasında ödenmemiş olarak gözüktüğünü söyledi. Özgür Yılmaz: “Biz bu kulübe geldiğimizden beri birçok şeyle mücadele ettik ve etmeye devam ediyoruz. Bizim ilk geldiğimiz zaman 10,30’dan anlaşılan kurla 3 milyon Euro bir borcumuz vardı. Bu borçla ilgili 17,5 milyon lira ödeme yapmıştık ancak kur farkından dolayı şuanda ödenmemiş gibi gözüküyor” dedi.

“MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIYOR”

Açıklamalarının devamında kulübe ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını ifade eden Kulüp Başkanı Yılmaz, takıma kendilerinden başka kimsenin destek olmadığını belirterek ‘meyve veren ağaç taşlanıyor’ dedi. Başkan Yılmaz: “Biz takıma şehrin, protokolün bir desteğini maddi ve manevi anlamda göremiyoruz. Maddi anlamda da destek beklemiyoruz biz bir şekilde aşıyoruz ama manevi anlamda da maçlarımıza da gelmiyorlar. Biz taraftarlarımızın maçlara gelmesi için 7,5 lira maç bileti dedik ve gelen herkese forma dağıttık. Biz elimizden geleni yaptık ama meyve veren ağaç taşlanıyor” diye söyledi.

“BALIKESİRSPOR’U BİZ DEĞİL HERKES DÜŞÜRDÜ”

Ligde son sırada yer alan Balıkesirspor, düşme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu konu ile ilgili konuşan Özgür Yılmaz, kulübü yönetimin değil tüm şehrin düşürdüğünü, kimsenin sahip çıkmadığını belirterek şöyle devam etti: “Balıkesirspor şuanda matematiksel olarak küme düştü gözüküyor. Bunu sadece yönetim düşürmedi. Hepiniz düşürdünüz. Bu şehrin taraftarı, protokolü, işadamları kimse sahip çıkmadı. Bu sene de ligden düşme durumlarının olmaması gibi ihtimaller de söz konusu.”

40 MİLYON LİRALIK BORÇ ÖDENDİ

Balıkesirspor Kulüp Başkanlığına ilk geldiğinde kulübün 100 milyon lira kadar bir borcu olduğunu ifade eden Yılmaz, geçen süreçte borcu 60 milyon liraya düşürdüklerini söyledi. Başkan Yılmaz: “Balıkesirspor’un 130 milyon lira gibi bir borcu olduğu söyleniyor. Balıkesirspor’un böyle bir borcu yok. Kulübün şuanda ortalama 60 milyon lira kadar bir borcu var. Biz bu kulübün 100 milyon liranın biraz daha üzerinde bir borçla almıştık. Borcumuzun normalde daha da aşağıda olması gerekiyor ancak kur farkından yapamıyoruz. Kur farkını da düştüğümüz zaman büyük bir borcu ödedik. Şuanda kulübün 60 milyon kadar bir borcu var evet ama bizim elimizde 25 milyon lira kadar bir para olsa biz bu borcun tamamını kapatırız. Borç falan kalmaz. Yönetim olarak da elimizden geleni bizler yaptık. Ama biz şehir olarak yalnız bırakıldık” ifadelerini kullandı.

TEK RAKİBİM TÜRK HAVA YOLLARI

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Yılmaz, Balıkesirspor’un önümüzdeki seçimli olağan genel kurulunda başkanlık için tekrar aday olacağını açıkladı. Başladığı işi yarım bırakmak istemediğini söyleyen Yılmaz: “tek rakibim Türk Hava Yolları” dedi. 

LİGİN EN KARLI TAKIMI BALIKESİRSPOR

TFF 1.Lig’in sonlarına yaklaşırken sıralamada en sonda yer alan Balıkesirspor, liglerde düşmenin kaldırılması halinde en karlı takım olacak. Sezonu transfer yapmadan, para harcamadan, mevcut borçları ödeyerek geçiren Balıkesirspor, 2. Lige düşme tehlikesini atlattığı taktirde en karlı takım olacak. Diğer kulüplere nazaran eldeki imkanlarıyla mücadele eden Balıkesirspor, bu değişikliğin uygulanması ile borçlarını büyük oranda kapatacak. Bu sayede kulüp, azalan borçlarla nefes alacak ve yeni dönemde yapılacak transferler ile birlikte yeşil sahalarda güzel performanslar sergileyebilecek.

Haber: Umut Sayan