Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

OBEZİTE

OBEZİTE
Ferhat Çay
Ferhat Çay( dsddsdsdsd@gmail.com )
59
24 Mart 2020 - 11:22

Dr.Öğr.Üye. Ferhat ÇAY

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

Tarihsel süreçte toplumların geçirdiği yapısal dönüşümlerin sağlık alanında olumsuz yansımaları olmuştur. Antik çağlardan günümüze teknolojik ve ekonomik ilerlemeler bireylerin yaşam tarzında değişimler yaratmıştır. Küreselleşmenin etkisiyle gıda endüstrisinin uygulamaları dünya geneline yayılmıştır. Bu uygulamalar bir çok olumsuz sorunuda gündeme getirmiştir. Bu olumsuz sorunların başında obezite gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ne göre obezite, insan sağlığını bozabilecek ölçüde anormal ve aşırı yağ birikmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. DSÖ’ye göre 18 yaş ve üstü 2 milyardan fazla insan aşırı kiloludur. Bunun 600 milyondan fazlası ise obezdir. Esasen Obezite günümüzde çocuklar için çok büyük problemdir. Ayrıca, 5 yaş altı 43 milyon çocuk aşırı kilolu veya obezdir. 1980 ile 2014 arasında obezite yaygınlığı iki katına çıkmıştır. Dünyada önlenebilir ölümlerde sigaradan sonra direkt obezite gelmektedir. Öte yandan dünya nüfusunun yarısından fazla yaşadığı ülkelerde obezite, zayıflıktan daha çok ölüme neden olmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalara göre türkiyede obezite sıklığı %40 lara varmıştır.  Dolayısıyla Türkiye’de dünyanın diğer ülkeleri gibi obeziteyi gündemine almış ve çözüm yolları aramaya başlamıştır. Çözüm yollarını bulabilmek için öncelikle obezitenin nedenlerini net bir şekilde ortaya koymak gerekmektedir.

 1. Bireye bağlı Obzetenin nedenleri

 

 • Kötü beslenme: Hazır gıda tüketimi, kalorisi yüksek gıda tüketimi (Fast Food),
 • Fiziksel aktivite yetersizliği: Gelişen teknoloji ve masa başı çalışma hayatına bağlı
 • Yaşam Biçimi: Normal öğünlerin atlanması, düzensiz ve geç saatlarde beslenme.

 

 1. Bireyden bağımsız Biyolojik nedenler

 

 • Genetik unsurlar: ilk sırada gelmektedir. Örneğin anne babası obez olan çocukların obez olma riski; normal popilasyona göre 5-6 kat daha fazladır.
 • Psikolojik unsurlar: Depresif durumdaki bireylerinin kilo almaya meyilleri artmaktadır.
 • Farklı hastalıklarına bağlı bazı ilaç kullanımlarıda obeziteye yol açmaktadır.

 

 1. Toplumsal Sistemik nedenler

 

 • ilk sırada sağlıksız yiyeceklerin satılması ve tüketilmesi
 • Ekonomik unsurlar nedeniyle gıda alım kalitesinin düşmesi
 • Eğitim ve Bilgilendirme azlığı

 

Bir sonraki yazımızda ise obzeitenin insan sağlığına verdiği zararlar( hastalıklar, kanserler, duygu-durum bozuklukları..) ve bunların ülke bütçesinde meydana getirdiği maddi sıkıntıları detaylı işleyeceğiz.

 

Dr.Öğr.Üye. Ferhat ÇAY

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

POPÜLER FOTO GALERİLER