Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

MİLLETVEKİLİ AYDEMİR: “ÇOCUK İŞÇİLİĞİ KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARIMIZ HEDEFİNE ULAŞIYOR”

MİLLETVEKİLİ AYDEMİR: “ÇOCUK İŞÇİLİĞİ KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARIMIZ HEDEFİNE ULAŞIYOR”
7
21 Ağustos 2020 - 17:07

AK Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, üyesi bulunduğu TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu ile birlikte Ordu’ya gitti.

TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin milletvekillerinden oluşan TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu, çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik yürütülen örnek çalışmaları yerinde görmek ve değerlendirmelerde bulunmak üzere Ordu’ya gitti.

Başkanlığını AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun yaptığı ve AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, AK Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir’den oluşan Komisyon, Ordu’daki programına Vali Tuncay Sonel’i ziyaret ederek başladı.

TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu başkan ve üyeleri, Vali Tuncay Sonel’i ziyaretinin ardından Ordu Büyükşehir Belediyesine de bir ziyaret gerçekleştirdi. Yapılan kurum ziyaretlerinin ardından Ordu Valiliği toplantı salonunda Komisyon başkan ve üyelerine Ordu’da çocuk işçiliği ile mücadele, mevsimlik tarım işçilerine yönelik verilen hizmetler, yürütülen çalışmalar hakkında ilgili kurum yöneticileri tarafından sunum yapıldı.

Yapılan ziyaret ve toplantının ardından TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu ile Ordu’da incelemelerde bulunan AK Parti Balıkesir milletvekili Aydemir, yapılan çalışmalar sonucunda çocuk işçiliğinin önceki yıllara göre gerilediğini söyledi.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ AZALIYOR

“1994 yılında 15.2 olan 5-17 yaş grubundaki çocuk işçilik oranının son yıllarda alınan tedbirler sonucu yğzde 4.4 seviyesine geriledi” diyen milletvekili Aydemir, “Çocuğun yeri okuldur. Çocuğun eline ne silah ne boya sandığı ne kâğıt mendil yakışır. Çocuğun eline en çok kalem, defter, kitap yakışır.” şeklinde konuştu.

“ÇOCUK DÜNYANIN HER YERİNDE MASUMİYETİN SİMGESİDİR”

AK Parti Balıkesir Milletvekili Aydemir, çocukların dünyayı güzelleştiren varlıklar olduğunun altını çizdi. “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman vurguladığı gibi, ‘Çocuk, dünyanın her yerinde masumiyetin simgesidir’ diyor” diye Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın çocuklara verdiği önemi vurgulayan AK Parti milletvekili Aydemir, “Mevsimlik tarım işçileri için her türlü altyapı oluşturuluyor” dedi.

Altınordu ilçesine bağlı Saraycık Mahallesi’nde bulunan mevsimlik tarım işçileri geçici konaklama tesisleri alanına da giden AK Parti Balıkesir miletvekili Aydemir ile TBMM Çocuk Hakları Komisyonu başkanı ve üyeleri çocuk işçiliğinin önlenmesi için verilen hizmetleri ve faaliyetleri yerinde görerek bilgiler aldı.

MİLLETVEKİLİ AYDEMİR, FINDIK İŞÇİLERİYLE BİRLİKTE FINDIK TOPLADI

AK Parti Balıkesir Milletvekili Aydemir ile beraberindeki TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu üyeleri Ordu’daki fındık işçileriyle birlikte fındık topladı.

Fındık işçileriyle birlikte sohbet eden milletvekili Aydemir, son olarak şunları kaydetti:

“Fındık işçilerimizin içleri rahat, devletimizin olanakları, imkanları ve örnek uygulamaları ile geleceğimiz çocuklar geleceğe güvenle bakıyor eğitim ve öğretimlerine devam ediyorlar. Çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik yürütülen hizmet ve çalışmaları yerinde görmek adına bir günlük çalışma programı için geldiğimiz Ordu ilimizde, fındık toplama işlerinde çalışan kadınlarımız ve kendilerine sağlanan imkanlar ile oyunlarını oynayıp eğitimlerine devam eden çocuklarla buluştuk. İncelemelerimiz sonucunca çocuk işçiliğinde eski yıllara göre azalmaların olduğunu gördük ve bu durumdan son derece memnun olduk. Hedefimiz çocuk işçiliğinin tamamen önüne geçmek ve çocuklarımızı en çok yakıştıkları yer olan okullarda görmek. Hedefimiz doğrultusunda TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu olarak çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Fındık işçilerimize de bol bereketli hayırlı kazançlar diliyorum.”

POPÜLER FOTO GALERİLER