Balıkesir Şoförler Odası Başkanı Rıza Tekin, şoför esnafının kredi yoluyla borçlandığını bu sayede pandemi döneminde “nefes” aldığını belirtti. Başkan Tekin; ayrıca pandemide deneyimli servis şoförlerinin meslekten çekilmesinin eksikliğini hissettiklerini söyledi.

Balıkesir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Rıza Tekin; şoför esnafının sorunlarını, dertlerini ve beklentilerini BİRLİK Gazetesi’ne anlattı. Koronavirüs (Kovid-19) salgının getirdiği kısıtlamaların başta servis şoförleri olmak üzere şoför esnafını olumsuz etkilediğini dile getiren Başkan Tekin, şoförlerin pandemide kredi yoluyla borçlanarak nefes alabildiğini söyledi.

 

“SÜRECİ BORÇLANARAK ATLATTIK”

İki bin civarında üyesi ise Balıkesir’in en büyük odası olan Balıkesir Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın Başkanı Rıza Tekin, salgın döneminde sağlanan kredilerden çoğu esnafın yararlandığını ifade etti.

 “İnşallah bundan sonraki süreçte daha iyi olacağız” diyen Başkan Tekin; sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Esnafımız pandemi döneminde hükümetin sağladığı 25 bin TL’lik kredi desteği aldı. Esnafımızın çoğu zaten özel araç yenilemelerde, özel bankalar ile çalışıyor, esnaf kefalette şart tutulan esnaflarımız hala kredilerini de almakta kredi konusunda devlet bankaları ile herhangi bir sıkıntı yaşamadık ama süreci borçlanarak atlattık” dedi.

 

“15 AY KONTAK AÇAMAYAN ŞOFÖR

ÇOCUĞUNA HARÇLIK VEREMEZ HALE GELDİ”

Pandeminin başlaması ve kapanmalarla birlikte plakasını devreden esnafın arttığını dikkat çeken Başkan Tekin; şöyle devam etti; “Koronaya özellikle okul servisçilerimiz borçlu bir şekilde yakalandı, araçlarını değiştirmiştiler. Bu şoförlerin banka kredileri vardı.

15-16 ay çalışmamak gerçekten böyle geçmiş bir krizin arkasından üç beş cümleyle ifade edebilirim. Bunu yaşamak çok zor yani bırakın araç taksitini insanlar çocuklarına harçlık veremeyecek duruma geldi. Mecbur kalan arkadaşlarımız özellikle servisçi esnafımız plakalarını devretti.

Biz farklı bir branş değiliz, bizde tecrübe çok önemli yani siz de bilirsiniz sabah 07.00-09.00 arası bizim araçlarımız 2-3 tur servis yapıyor buda demek oluyor ki 15-16 tane çocuğu evlerinden topluyorsunuz götürüp okula bırakıp diğer personelleri topluyorsunuz burada tecrübe çok önemli biz bu pandemide en çok üzüldüğümüz tecrübeli esnafımızı kaybetmemiz oldu” dedi.

 

“YENİ BİR KAPANMAYI KALDIRAMAYIZ”

“Şuan esnafımızın en büyük korkusu yeniden kapanma bizi gerçekten çok zora düşürür” diyen Balıkesir Şoförler Odası Başkanı Rıza Tekin, “Toplu taşıma araçlarımız sıkıntı yaşayan bir diğer grubumuz. Toplu taşıma kullanımı pandemide yarı yarıya indi. İnsanlar zaten bir dönem korkudan kalabalıktan kaçmak için toplu taşımayı kullanmadı.

Şoför camiası krediler ile annemizden, babamızdan aldığımız, köyümüzden sattığımız tarlalarımız ve damımızdan çıkardığımız hayvanımızla buraya kadar geldi. Ama satacak da bir şeyimiz kalmadı. Evet sorunlarımız var ama sorunlardan önce kapanma endişemiz var” şeklinde konuştu.

 

AŞI ÇAĞRISI!

Son olarak salgınla mücadelede aşının önemine dikkat çeken Başkan Tekin, tüm şoför meslektaşlarına ve vatandaşlara aşı olmaları çağrısında bulundu. Tekin; “Lütfen herkes aşısını olsun. Bizler gerçekten artık bir kapanma daha kaldırabilecek bir ekonomimiz yok. Esnaf ve şoförler arkadaşlarımın da bir an önce gidip aşılarını olmalarını tavsiye ediyorum hep beraber bu hastalığında üstünden geleceğiz. Rabbim herkese hayırlı bol kazançlı nasip eylesin” dedi.

 

ÖZEL HABER: AYDIN ENES ERBAŞI