Balıkesirli Galerici Ferdi Kaygısız, ikinci el araçta belgesiz al-satçıların fırsatçılık yaptığını iddia etti. Kaygısız "Vergi ödemeyen, kafasına göre fiyat belirleyen al-satçılar 2. el otomobil piyasasının yükselmesine neden oluyor. Bu konuya acil çözüm bulunmalı" dedi.

Piyasada al-satçı olarak bilinen ve yakınları üzerine otomobil alarak satış gerçekleştiren kişiler galericilerin mesleğini ellerinden almaya başladı.

Hiçbir vergi, kayıt, resmi unvanı olmamasına rağmen al-satçılar yüzlerce otomobilin satışını gerçekleştirirken galericiler tüm yetki belgelerini almalarına rağmen al-satçılar kadar satış yapamıyor.

Balıkesir Galericiler Sitesinde iş yeri olan Ferdi Kaygısız, dışarıda vergisiz şekilde yapılan alım-satım olduğu sürece 2.el araçlarda fiyat düşüklüğü gerçekleşmeyeceğini söyledi.

 

AL-SAT FIRSATÇILIĞI!

Kaygısız; "İki yıldır otomotiv sektöründe ciddi bir artış var ellerinde sıfır araç olmadığı için 2. el araçlar da yükseliş var neredeyse 3 katı kadar bir yükseliş oldu.

Dışarıdaki insanların galerici olmayıp, vergi ödemeyerek insanlara sürekli kafasına göre fiyat söylemesinden dolayı artışların bir düzeni kalmadı.

Şuan galericilerin değil al-satçıların araba alıp sattığı dönemdeyiz. Bu olaylardan dolayı bizim işlerimiz yavaşladı.

İki sene önce 20 bin liraya aldığımız araba şuan da 65 bin lira oldu, bu yüzden de bizim işlerimiz düşüşe geçmiş oldu. Bir süredir satışlar hızlandı fakat şuan piyasada araba bulamıyoruz.

Fiyatlar yüksek, insanların alım gücü azaldı. Bankalar kredi oranını 1.69 araç kredisini 1.99 a kadar çıkarttı. Bu da satışların yavaşlamasına neden olan sebeplerden birisi." dedi.

 

100 BİN LİRANIN ALTINA TALEP DAHA FAZLA

Galerici Kaygısız, son zamanlarda 100 bin liranın altındaki araçlara talebin daha fazla olduğunu yine beygir gücü düşük modellere ilginin daha fazla olduğunu söyledi.

Kaygısız; "100 bin lira üzerinde olan araç satışların da aşırı derece de bir yavaşlama var. Şuan satılan arabaların genelde 20 bin lira ile 80 bin lira bandında. Önümüzdeki günler de satışlarda da bir hızlanma olacak olmasının sebebi de yine piyasa da araba kalmadı.

Fiyatlar çok şişti şuan al-satçı olarak bilinen şahıslar piyasanı yükselmesine nede oluyor.

Yükselen 2. el araç piyasasıyla ilgili galericilerin yani bizim bir alakamız yok biz piyasa değeri 50 bin lira olan aracı küçük bir kar payı koyup öyle satıyoruz şuan hala bu şekilde de devam ediyoruz.

Sıfır araçların olmayışı ve al-satçıların fırsatçılığı yüzünden 2. el otomobil piyasası yüksek. Ben ikinci el araçta fiyatların ilerleyen zamanda gerilemeyeceğini düşünüyorum" dedi. ÖZEL HABER: AYDIN ENES ERBAŞI