CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, ekonomi üzerinden AK Parti hükümetini eleştirdi. Sarı; “Bugün bir kez daha gerçekleri dile getirmek, daha yüksek bir ses ile bu çark bu dişlilerle dönmezdemek zorundayız. Hükümetin gafletini bir kenara bırakarak vatandaşımıza ülkenin içinde bulunduğu kötü ekonomik koşullarıtüm çıplaklığı ile ortaya koymalı” dedi.

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, ülkedeki büyümenin vatandaşa yansımadığını söyledi. “Gerçekleri görmek için hükümet yetkililerini saraydan çıkıp halkın arasına karışmaya davet ediyoruz” diyen Sarı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:“Büyümenin toplumun tüm kesimlerinde hissedilmediği,talebin tamamına yakınının ihracat kaynaklı olduğunu görüyoruz. Şüphesiz ihracat ülke ekonomisi açısından çok önemlidir. Sanayimizin ihracat odaklı büyümesi, dünya ekonomileri ile rekabet edebilmemiz açısından faydalıdır. Bu noktada Türk ekonomisinin ucuz ₺ ‘yi fırsata çevirmesine hepimizin sevinmesi gerekir. Ancak işin aslının öyle olmadığını tablo çok net ortaya koyuyor:ihracattaki rekor seviyelerin kazanımları vatandaşa yansımaktan çok uzak; yatırımlar uzun süredir durma noktasında, ülkedeki iç talep büyümesiise  yeniden açılması sebebiyle hizmet sektörü kaynaklı olduğu görülüyor. Bu noktada sade vatandaşın en önemli kriteri olan enflasyona ve satın alma gücümüze bakmak durumundayız: oradaki tabloda ise yakın tarihin en kötü enflasyon baskısını vatandaş çok acı bir şekilde hissediyor.

 

EKONOMİ ŞAHALANACAK DEDİLER : ENFLASYON ŞAHLANDI!

 Cuma günü açıklanan enflasyon rakamlarına göre, Temmuz’da %18,95 olan tüketici enflasyonu, Ağustos’ta %19,25’e yükseldi. Böylece enflasyon, son 28 ayın zirvesine ulaşmış oldu. Küresel enflasyonun tüm dünyayı etkilediği bir ortamda vatandaşımız yurtiçinde de kontrolden çıkmış bir enflasyon ile karşı karşıya. Hükümet ise enflasyon ile mücadele etmek için tarımda hasat döneminde ithalatın önünü açmak, “faiz sebeptir enflasyon sonuç” gibi ekonomik gerçeklerden uzak mesnetsiz teorilerin peşinden koşmak, canı sıkıldıkça da MB başkanlarını görevden almak gibi caydırıcılıktan, faydadan uzak hamleler ile şapkadan tavşan çıkarma derdinde. Önümüzdeki günler yine piyasalar açısından belli ki zorlu geçecek. Bunu öngörmek hiç zor değil zira enflasyon son açıklanan rakamlar ile tekrar piyasa faizi olan %19’un önüne geçmiş durumda. (%19,25) Reel getirinin eksiye düştüğü durumlarda yabancı girişinin kesildiğini, bu durumunda kur üzerinde yukarı yönlü baskıyı tetiklediğini biliyoruz.

 

MÜJDE:GİDİYORLAR !

Özetleyecek olursak ülke ekonomisi hem para politikası hem maliye açısından 2018 kur krizinden bu yana aynı kısır döngünün içerisine sıkışıp kalmış durumda: faiz-enflasyon sarmalı artık sokaktaki Ayşe teyze ve Mehmet amca için eskiye göre çok daha önemli. Hükümetin tutarsız ekonomi politikaları sebebiyle sokaktaki vatandaş finans uzmanı oldu. Sade vatandaşın dahi 3 yıl gibi kısa bir sürede kavradığı gerçeklikleri idrak etmeye hükümeti acilen davet ediyoruz. İşsiz genç kardeşimize, işçimize, emeklimize, esnaf ve sanayicimize ise bir müjdemiz var: demokratik yollarla; sandıkta önümüzdeki ilk seçimlerde iktidara geleceğiz ve bu çarpık ekonomik düzeni tamamen değiştireceğiz. Piyasaların gerçeklerine uygun rasyonel politikalar ile ekonomiyi hep birlikte yeniden inşa edeceğiz. Genel başkanımızın dediği gibi #YaklaşıyorYaklaşmaktaOlan diyoruz.HABER: SONER KANBER