Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Balıkesir ziyaretinde hükümeti ekonomi üzerinden eleştirdi. İnce: “2018’de Erdoğan seçilirse dolar 8-10 TL olur demiştim. 1 dolar 9 TL oldu. Bu kayla giderlerse dolar 18 TL olur” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Balıkesir ziyareti kapsamında Balıkesir Öğretmenevinde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Hükümeti ekonomi üzerinden eleştiri yağmuruna tutan İnce, ittifak konusundaki düşüncelerini de açıkladı.

 

“MERKEZ BANKASI BAŞKANI SENİN SUSURLUK İLÇE BAŞKANIN MI?”

Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Müdürü’ne “Müdürüm” diye hitabını eleştiren İnce; “Merkez Bankası başkanı senin Susurluk ilçe başkanın mı?” diye sordu.

Ayrıca dövizde yaşanan kur artışını değerlendiren İnce, “Bu kafayla ülke yönetmeye devam ederlerse dolar 18 TL olur” dedi.

İnce, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Balıkesir’e geldiğimde bunu söyledim. Erdoğan seçilirse dolar 8-10 TL olur demiştim. 1 dolar 9 TL oldu. Bu kayla giderlerse dolar 18 TL olur. Araba alıyorsun. Arabanın  fiyatı 1 lira, vergisi 2 lira, bankaya da  faiz ödüyorsun 1 lira. Yani 1 araba alırken 4 araba alıyorsun. Biri kendine ikisi devlete biri bankaya.

Sigara kötü bir şeydir. Sigaranın paketinde 20 tane var. 16’sı vergi. 4 tanesi sigara parasıdır. Böyle bir devlette refah, huzur, mutluluk olmaz. Yani bu kafayla ülke yönetilmez. Merkez Bankası başkanım diyemezsin. Memlekete kötülük yapmaktır o. Maraban mı senin? Merkez Bankası Başkanı senin Susurluk ilçe başkanın mı? Yani partinin ilçe başkanın mı? Ben ilçe başkanına ilçe başkanım demem, ilçe başkanımız derim. Ben partinin genel başkanıyım, partinin ilçe başkanına ilçe başkanım demem, ilçe başkanımız derim. Başkanım demek marabam gibi duruyor. Hele sen Merkez Bankası başkanına asla diyemezsin, dememelisin. Ego o kadar yüksek ki. Aklı başında bir yönetimle 1-2 yıl içerisinde Türkiye’yi rayına oturtmak mümkündür. Yeniden üreten bir Türkiye, tarlalarından bereket fışkıran bir Türkiye, fabrikalarının bacası tüten bir Türkiye yapmak mümkündür. Kamu İhale Kanununu milletin gözü önünde bir kez değiştirip bırakacaksın 300 kere değiştirmeyeceksin. Bağımsız bir yargı düzeni kuracaksın. Rekabeti getireceksin. Liyakati getireceksin. Bak işler nasıl düzeliyor. Dün Köseler Köyü’nde çiftçi anlatıyor. Gübre 450 lira diyor hem alamıyoruz, hem bulamıyoruz diyor. Çok güzel bir laf söyledi. Nasıl geçiniyorsunuz dedim. Ölüler dirilere bakıyor dedi. Ne demek o dedim. Baba, dede tarlalarını satıp geçiniyoruz, ürettiğimiz yok dedi. ‘Seni traktörle karşılamak istedik köyün girişinde’ dedi, ‘mazota kıyamadık, o kadar değerli hale geldi ki’ dedi. Milletimize son sözüm şu olsun; sakın umutsuz olmayın. Umutlarınızı yeşertin bu sorunları çözeriz.”

 

 

İTTİFAKA YEŞİL IŞIL!

AK Parti iktidarını gönderecek bir ittifakın içinde yer alabileceklerini söyleyen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, bu ittifakın ancak seçimlere 3 ay kala yapılabileceğini belirtti. Mevcut başkanlık sisteminin koalisyonları seçim öncesine taşıdığını iddia eden İnce; partisinin yer alacağı ittifak konusunda şunları söyledi; “Ortada seçim yokken 5 yıl sonrası için ittifak yapılmaz. Birleştirsinler bu partileri daha iyi. Bütün partiler amcaoğlu, dayıoğlu gibi oldu. Böyle bir şey olabilir mi? Böyle parti olur mu? Birleştirin elektrik, su parası iki yerde ödemeyin bari. Sizin hiç mi iddianız yok kendinize güvenemiyor musunuz? 8-10 kişi bir araya gelecekler Erdoğan’ı dövecekler. Dövecekleri mecazi anlamda kullanıyorum. Sizin hiç kendinize güveniniz yok mu? Nasıl muhalefetsiniz siz?

Bir siyasi parti tek başına çıkar “ben hazırım” der. Programın, hazır tüzüğüm hazır, kadrolarım hazır, genel başkanım hazır. Biz hazırız Türkiye’yi yönetmeye.   Örgütleniyoruz Türkiye’de 54 ilde kurduk, bu hafta 55’nciyi kuracağız. İlçelerimizi kuracağız. İlçelerimizi kuracağız. İttifak yapmaz mısınız? Yaparız kardeşim. Seçime kalır 3 ay.

Bakarız durumumuza 50+1’i alamıyoruz. Bizde varız deriz ittifaka. Ne için varız ittifaka bu iktidarı göndermek için varız ittifaka. İttifak o zaman olur.

Hani koalisyonları bitirecekti bu sistem? Başkanlık sistemini getirirken koalisyonu bitireceğiz dediler. Seçimden sonra koalisyon oluyordu şimdi seçim öncesi koalisyon oluyor.

Biz son ana kadar tek başına iktidar olacakmış gibi. 50+1 alacakmış gibi çalışacağız” dedi.

 

YÜZDE 10 SEÇİM BARAJI YÜKSEK

Seçim barajı konusunda da düşüncelerini paylaşan Muharrem İnce böyle bir dertlerinin bulunmadığını kaydetti. İnce, “Biz yeni kurulan bir parti olduğumuz için baraj konusunda yanlış anlaşılmak istemem. İşte bak baraj korkusu var falan diyebilirler. Baraj korkumuz falan yok, öyle bir derdimiz yok. Özgüvenimiz Allah’a şükür yerinde. Ama yüzde 10 yüksek mi dersen evet yüksek. Öteden beri savunduğumuz bir şey bu. Temsilde adalet, yönetimde istikrar diyoruz. 50+1 alan yönetimde istikrar oluyorsa temsilde adalet olmuyor burada. Yüzde 9,5 dışarıda kalıyor. Bu doğru değil” ifadelerini kullandı.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Balıkesir programı kapsamında daha sonra KÜÇÜKSAN esnafıyla bir araya geldi, Milli Kuvvetler Caddesinde vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektiren İnce, mezun olduğu Necatibey Eğitim Fakültesini ziyaret etti.

HABER: İLKAN TOPRAK