Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

EN BÜYÜK SIKINTIMIZ TRAFİK

EN BÜYÜK SIKINTIMIZ TRAFİK
12
31 Ocak 2020 - 7:14

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan 2020 yılı içerisinde hayata geçirmeye planladıkları projeleri anlattı. İlçede yaşanılan en büyük sıkıntının trafik olduğunu dile getiren Başkan Orkan Karesi’deki binalarında bir an önce değişime ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan en kısa zamanda kentsel dönüşüm yapılması gereken mahalleler olduğunu belirterek “99 depreminden önce hesaplar hep 3. derece deprem bölgesine göre yapılıyordu. Ama hesaplar değişti komple, 2000 yılından önce yapılan bütün binaların tamamı riskli. O binaları bir an önce değiştirip yenilemek lazım” dedi.

Kuvayi Milliye Müzesi daha da anlam kazanacak
Kuva-yi Milliye Müzesi’ni, Balıkesir Lisesi’nin eski binası taşımayı düşündüklerini ifade eden Başkan Orkan “Balıkesir’in adı Kuva-yi Milliye ile anılmalı. Müzenin tamamlanma aşamasının yanı sıra Saat Kulesi’nin arkasında ki bir sokakta orada Büyükşehir Belediyemizle birlikte sokak iyileştirmesi yapacağız. 4-5 evi kamulaştırmayı ve restore etmeyi düşünüyoruz. Mesela bir tanesini peynir evi yapalım diyoruz. 50 çeşit peynirimiz var nerede satılıyor şuan yok. Organik ürünlerle ilgili bizim köylümüzün topladığı ürünlerle ilgili organik ev yapabiliriz” şeklinde konuştu.

Karesi’ye gelir getirici projeler
Karesi Belediyesine gelir getirici projeleri de hayata geçirmeyi istediklerini söyleyen Başkan Orkan “Edremit yolu üzerinde benzinlik yapmayı düşünüyoruz. Bunun yanı sıra Outlet tarzı bir şeyde yapalım istiyoruz. Orada ki dükkanları ya satış ya da kiralamayla belediyeye kazanç elde edilmesi önemli. Yücel başkanımızın döneminde gelme GES projemiz var güneş enerjisiyle ilgili Davutlar tarafında. Kredi işi tamamlandı sadece Tarım Bakanlığında imza kaldı. İmzalandığından itibaren onu da faaliyete geçireceğiz. Güneş enerjisinden de belediyemize bir katkı oluşturmayı düşünüyoruz” dedi. Otağ FIRINCIOĞULLARI

İlçenizde en büyük eksiklik olarak neyi görüyorsunuz şuan?
İlçemizde ki en büyük sıkıntı şuan için trafik. Ben sıkıntı olarak trafiği görüyorum. Tabi bununla ilgili olarak da Büyükşehir ile koordineli çalışıyoruz. Biz geldiğimizden beri trafikle ilgili Asri Mezarlığın orada ki kavşağı yaptık herkes memnun oldu. TOKİ yolu dardı onu genişlettik. Buralarda yolları 3 şeride çıkarttık bu çalışmaları daha da ilerletmeye çalışıyoruz. Birde Paşa Alanı mevkiinde maalesef araçlar çok hızlı önleyici bir setin olması lazım. Çok kaza oluyor. Bunları bir an önce önlememiz lazım.

Karesi ilçesi depreme hazır mı?
Ben 30 yıllık inşaat mühendisiyim ve bu söze çok inanıyorum ‘Deprem değil binalar öldürüyor’. Bizim en kısa zamanda kentsel dönüşüm yapmamız gereken mahalleler var. Ama sıkıntı maddi imkan olayında bunu sağlayabilmemiz lazım. Bu mahallelere güçlü müteahhitleri sokup onlarla anlaştırmamız lazım. Çünkü 99 depreminden önce hesaplar hep 3. derece deprem bölgesine göre yapılıyordu. Ama hesaplar değişti komple, 2000 yılından önce yapılan bütün binaların tamamı riskli. Birde fay hattının geçtiğini söyledikleri Kuva-yi Milliye Mahallesi’nden tutun Paşaalanı’na kadar uzanan bir hat var bunlar tehlikeli ve riskli. Zamanında yanlış bir yapılaşma olmuş.

Siz ne gibi tedbir ve önlemler aldınız?
Büyükşehir bize şu bölgelere ruhsat veremezsin demediği sürece bizim bir yaptırımımız yok. Kapalı bölge diyoruz ya, onun gibi buraya ruhsat veremezsin diye genel bir kararımızın olması lazım. Olmadığı sürece bizim mani olma şansımız yok. Bizim olası bir durumda toplanma yerleriyle ilgili sistemimizde her şey hazır bunlarda sıkıntı yok. Bence bir an önce binalarında bir değişime ihtiyacı var. Bence 2000 yılından önce yapılan binaların kontrolüne de gerek yok. O binaları bir an önce değiştirip yenilemek lazım. Depremden sonra yapı denetim şirketleri, zemin etüt firmaları başladı, bunlarla kontrolü sağlamış olduk. Ama ondan öncesiyle ilgili bütün binalar riskli bence.

Karesi ilçesinde 2020 yılın da neler yapmayı planlıyorsunuz?
Benim yıllardır içimde ukte olan bir mevzu vardı. Ben 4 yıl önce Kayseri’ye gittiğimde bizim Balıkesir Lisesinin binasının aynısı orda vardı ve Kuva-yi Milli Müzesi yapmışlar. İçerisi muhteşemdi ve çok güzel bir müze yapmışlar. Ama maalesef Kayseri bir tane düşman girmemiş bir yer ve burada çok güzel bir Kuva-yi Milliye Müzesi. Biz Balıkesir’de ne yapabiliriz diye çalışmalar yaptık Valimizin sayesinde. Şuan Güzel Sanatlar Fakültesinin bulunduğu eski Balıkesir Lisesiyle ilgilide çalışmalar yapıyoruz.

Güzel Sanatlar Fakültesi nereye taşınacak?
Güzel Sanatlar Fakültesinde bir sıkıntı yaşanmaması için üniversitede onların taşınacağı yerle ilgilide her türlü fiziksel ortamı sağlıyoruz. Taşınmalarına da yardımcı olacağız. Sonrasında da inşallah Kuva-yi Milliye Müzesinin olduğu yerle ilgilide güzel bir çalışmamız olacak. Balıkesir’in adı Kuva-yi Milliye ile anılmalı fakat bunu bilen yok.

Müzenin haricinde Kuva-yi Milliyeyle ilgili başka ne gibi çalışmalarınız olacak?
Kuva-yi Milliye Müzesi şu açıdan önemli esasında Kuvayi Milliye’nin başlangıcı Balıkesir. Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkmadan 3 gün önce 16 Mayıs’ta burada okuma yurdunda başlıyor esasında bütün her şey. Daha sonra 19 Mayıs’ta Alaca Mescid’te toplanıyorlar. O sürecin Balıkesir’den oluştuğunu bence Türkiye’de pek bilen yok. Bunu bizim bir şekilde yaşatıp anlatmamız lazım. Müzenin tamamlanma aşamasının yanı sıra Saat kulesinin arkasında ki bir sokakta orada Büyükşehir Belediyemizle birlikte sokak iyileştirmesi yapacağız Allah nasip ederse. Yücel Başkanımızla da görüşüp orada 4-5 evi kamulaştırmayı ve restore etmeyi düşünüyoruz. Mesela bir tanesini peynir evi yapalım diyoruz. 50 çeşit peynirimiz var nerede satılıyor şuan yok. Organik ürünlerle ilgili bizim köylümüzün topladığı ürünlerle ilgili organik ev yapabiliriz. Bunları sokak iyileştirmesi yaparak gelen turisti eski Balıkesir sokağı havasında düzenlenerek gezdirip oradan Paşa camine getirip çarşıda bir hareketlilik sağlanabiliriz. Merkezimiz de deniz yok kültür turizmi yapmamız lazım. Bunu üçlü saç ayağı gibi de düşünebiliriz. Gelen turist ilk önce Akçay yada diğer yerlerde kalabilir. Sonra Bigadiç Sındırgı’da termale oradan da merkeze getirilebilinir. Burada 2 saat çarşıda gezse turiztler esnaf açısından da büyük kazanç ve canlılık olur.

Gelir getirici yatırım projeleriniz olduğunu söylemiştiniz bunlar hangi aşamada?
Edremit yolu üzerinde benzinlik yapmayı düşünüyoruz. Bunun yanı sıra Outlet tarzı bir şeyde yapalım istiyoruz. Orada ki dükkanları ya satış yada kiralamayla belediyeye kazanç elde edilmesi önemli. Belediyeye ait iş makinalarımızın kullanımında oldukça yakıt tüketimi oluyor. Biz bu yakıtları açacağımız benzinlikten indirimli alsak bu bile bizim için büyük kazanç sağlar. Yine Kalaycılar tarafından müstakil yerler yapmayı planlıyoruz. Orası da tamamlanırsa bir gelir elde edeceğiz. Bunların haricinde bu yıl içinde şuan yüzde 60-70 ile görüşüldü sanayi 2. kapının karşısında imara kapalı alanla ilgili orada mal sahipleriyle görüşüldü. İnşallah olumlu bir gelişme yaşanırsa Balıkesir’in girişinde güzel evlerin olduğu, kaliteli köyden çıkmış şehirleşilmiş bir Balıkesir havasını oluştururuz diye düşünüyorum. Balıkesir’e o bölgeden girildiğinde çok daha iyi bir görünüm yok diye düşünüyorum. Yücel başkanımızın döneminde gelme GES projemiz var güneş enerjisiyle ilgili Davutlar tarafında. Kredi işi tamamlandı sadece Tarım Bakanlığında imza kaldı. İmzalandığından itibaren onu da faaliyete geçireceğiz. Güneş enerjisinden de belediyemize bir katkı oluşturmayı düşünüyoruz. 2020 yılı için bizim planladıklarımız öncelikle bunlar. Bunlardan istediğimizi geliri elde edebilirsek daha başka projelerde var. Karesi Kalesi ise 5 yıllık hedefimiz içerisinde.

Karesi Kalesini biraz açar mısınız?
Karesi Kalesini ben çok farklı düşünüyorum, Üçpınar Mahallemizin üst tarafına yapılacak. Orasını sadece kale olarak değil, orada hayvanat bahçesi olsun istiyoruz, piknik alanları olsun insanlar saatlerce gelip vakit geçirebilsinler. Edremit yolu üzerinde yapacağımız benzilik arkası muhteşem, fısıtık çamı olan bir yer. Oraya yürüyüş yolları, bisiklet parkurları yapmalıyız. Çünkü artık Değirmenboğazı bira artık sıkboğaz oldu. Çok kötü bir görüntü var sis bombası atılmış gibi. Artık oranın alternatifini oluşturmamız lazım ona niyetleniyoruz. Birde Kuva-yi Milliye Mahallesinde Şüheda Parkımız var bizim orayı da Millet Bahçesi yapacağız. Orasıyla ilgilide 8 Şubat’ta birifing vereceğiz milletvekillerimize ve sonra onlardan talep edeceğiz. Birde ben yeşile çok önem veriyorum geldiğim günden beri. Bizim Karesi’de 2.1 m2 kişi başına düşen yeşil alan. İlk geldiğimizde meclis üyelerimizle bir bölgemizi yeşil alanla ilgili çalışma başlattık.

YEŞİL ALANLARIMIZ SADECE MEZARLIKLARIMIZ OLMASIN
Bir bebek bir fidan projesini anlatır mısınız?
Bir bebek bir fidan projemizi yaptık. Onda da Karesi ilçemizde her doğan evlamız için fidan dikiyoruz. Şuan 500’e yakın yeni doğan çocuklar için fidan dikildi. Bir bebek bir fidan uygulamamızı aynı zamanda BALTOK’un alt kısımlarında Büyükşehir Belediyemizden tahsis ettiğimiz bir yerde yapıyoruz. Çamlık’tan baktığınız zaman orası hakikaten kıraç bir yer kalmış. Yeşil alanlarımız sadece mezarlıklarımız olmasın. Diğer yerlerimiz de yeşil olsun diye 3 tane ağaç dikmeyle ilgili projelendirme yaptık. Benim ilk geldiğim günden beri başaramadığım bir şey var oda üretimle ilgili bir şey yapmamız lazım.

Sizce üretimle ilgili neler yapılmalı?
Bunu beraber yapmalıyız halkımızla birlikte belediyemizde zarar ettirmeyecek şekilde üretim yapmamız ve istihdam sağlamamız lazım. Benim bildiğim iş kolu inşaatla ilgili az önce anlattığım şeyler. Ama onun haricinde bilemiyorum tarımla mı, hayvancılıkla mı ilgili olur. Hayvancılıkla ilgili küçükbaş OSB kuralım dedik muhtarlarımızdan olumsuz bir tavır gelince iptal etmek zorunda kaldık. İbirler’de küçükbaş sayısı 13 binden 2 bin 800’e düşmüş. Biz bunları arttırıcı ne yapılabilir diye düşünüyoruz. Ama küçükbaş OSB’yi düşünüyorum. Çünkü biz bunları yapmazsak küçükbaş hayvan sayısı daha da aşağılara düşecek. Yücel Başkan stratejik planlamada bizim Karesi bölgesini küçükbaşla ilgili Altıeylül’ü büyükbaşla ilgili organize ettiler. Bizde ona göre çalışmalarımızı yaptık.
Karesi’ye biz geldiğimizde bütçemizi organize etmekte en büyük düşüncemiz. Biz bütçemizi organize ettik bundan sonrasında 2020 yılından itibaren hedeflerimize ulaşmamızla ilgili yatırımları yapmak bizi ilgilendiren kısım şuan o. İnşallah bunları yapabilirsek hakikaten Karesi’yi daha refah, daha güzel, daha yaşanabilir sorunsuz bir ilçeye dönüştürmemiz lazım.
Otağ FIRINCIOĞULLARI

POPÜLER FOTO GALERİLER