Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

DEVLETİ İTİBARSIZLAŞTIRMA YÖNTEMLERİ

DEVLETİ İTİBARSIZLAŞTIRMA YÖNTEMLERİ
Avatar
Süleyman Pehlivan( suleymanpehlivan@birlikgazetesi.com.tr )
26
24 Şubat 2021 - 10:30

Egemen güçler hegemonya kurmak istedikleri veya bölgedeki uluslararası hukuka aykırı projelerine karşı çıkan devletleri, toplum mühendisliği yöntemleri ile, kaos ve kargaşa ortamına sürüklemek ve itibarsızlaştırmak isterler.
İLETİŞİM VE TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ
Emperyalist devletler, kaos ve kargaşa çıkartmak ve /veya itibarsızlaştırma operasyonları için hedef ülkede iletişim ve toplum mühendisliği yöntemleri kurarlar. Bu mühendislik dalları, gelişmiş ülkelerde akademik düzeyde yapılan çalışmalarla yüksek oranla etkili bir hale getirilmiştir.
Toplum bilimciler, psikologlar, siyaset bilimciler ve iletişimcilerden oluşan bu ekipler, geliştirdikleri yöntemlerle toplumun algılarını istedikleri yönde değiştirmeyi büyük oranda gerçekleştirmişlerdir. Dezenformasyon, algı operasyonları, algı operasyonları, kara propaganda olarak adlandırılan bu yöntemler sayesinde devlet kurumları itibarsızlaştırmayı doğruyu yanlış, yanlışı doğru, başarıları başarısızlık olarak göstermeyi çoğu zaman başarmışlarıdır. Bu alanda çalışanların bir başka başarıları da, kavram kargaşaları yaratmaktır. Hedef ülkede ki halk için değer ifade eden kavramların tanımlarını değiştirerek bu kavramların içlerini boşaltırlar. Bütün bu ihanet projelerinin uygulanabilmesi, yani algıların değiştirilmesi için belli merkezlerde hazırlanan propaganda metinlerinin, halkın arasına yayılıp kabul görmesi için, basın kuruluşları ile o ülkede uşaklıklarını yapan yasal ve yasadışı oluşumların kripto elemanlarını kullanırlar. Bu elemanlar ya sosyal medya da ya da halkın içinde bu mesajları yayarlar. Bütün bu algı operasyonları ülkemizde de uygulanıyor. Şimdi bunlarla ilgili örneklere bakalım.
SINIRIMIZDA Kİ SURİYE SORUNU
Benzer stratejilerde Suriye’de iç savaş başlatan küresel güçlerin bu operasyonda ki hedeflerinden birisi de, Suriye’nin kuzeyinde yine bizimle sınır olan bölge de bir terör devleti kurdurmaktır. Türkiye’nin milli güvenliğini tehlikeye atacak, hatta milli bekamızı tehdit edecek bu duruma karşı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, her türlü riski göze alarak düzenlediği bir dizi askeri operasyon ile bu tehlikeyi bertaraf etti. Ancak şer odakları hemen harekete geçerek bu önemli ve büyük başarıyı itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Yaptıkları tenkitler ise “Bizim Suriye’de ne işimiz var” Askerlerimiz Araplar için ölüyor. Suriye bataklığına sürüklendik. Şeklinde idi.
DOĞUAKDENİZ VE LİBYA POLİTİKALARIMIZA KARŞI YAPILAN ALGI OPERASYONLARI
Türkiye’nin enerji kaynaklarına ulaşmasıyla ekonomik kalkınmasını başaracağını bilen egemen güçler Doğu Akdeniz deki, uluslararası hukuka uygun haklarımızı elimizden almak için her türlü yolu denediler. Doğu Akdeniz’de en büyük sınırı olan ülke Türkiye’dir. Yine karşımızda bir Türk devleti olan K.K.T.C. vardır. Devletimiz büyük bir başarı göstererek Libya’da meşru hükümetin düşürülüp yerine emperyalistlerin piyonu olan bir oluşumun iktidara getirilmesini engellemiş ve süper güçlerin oyununu bozmuştur. Libya ile imzaladığımız Münhasır ekonomik bölge antlaşması ile Yunanistan’ın A.B.’nin ve diğer Türklük düşmanlarının hayalleri Akdeniz’in derin sularına gömülmüştür. Bütün bu hain planlar, tarafımızdan bozulurken Türkiye’ye ait olan gemilerimiz de Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarına devam etmektedir. İnşallah en kısa sürede müjdeli haberler alacağız. Ülkemizin milli menfaatlerini koruyan ekonomik kalkınmamızın yolunu açacak bu muhteşem politikalara bile, muhalefet ve şar odakları şiddetle karşı çıktılar itibarsızlaştırılmaya çalıştılar.

COVID 19 İLE MÜCADELE
Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede 190 ülkede görülen salgın, bir çok ülkede panik ve kaosa neden oldu. ABD ve gelişmiş Batı Avrupa ülkelerinin bir çoğu salgınla mücadelede sınıfta kaldılar. Gelişmiş denilen ülkelerin yetersiz sağlık alt yapıları, pandemi sürecinde sistemin iflas etmesine neden oldu. Bu ülkeler, maske, fulüm gibi sarf malzemelerini bile tedarik edemediler. Hasta ve yoğun bakım yatakları, solunum cihazları yetersiz kaldı. Yaşlı hastalar dan sökülen solunum cihazları daha genç hastalara takıldı. Yaşlı bakım evlerinde kalanlar ölüme terk edildi. Türkiye’de ise hükümet ve sağlık bakanlığı bu mücadelede destan yazdılar. Hiçbir ilaç, tıbbi cihaz sarf malzemeleri ve yatak, yoğun bakım yatağı sıkıntısı çekilmedi. Bakanlığın başlattığı enfilasyon çalışmaları dünyada parmakla gösterildi. 83 ülkeyi tıbbi cihazlar ve sarf malzemeleri ihraç ettik. Ancak yine şer odakları, bu başarıları yok sayarak, ‘Bulaş sayıları yalan’ ‘vefat sayıları eksik’ ‘hastanelerde yer yok’ gibi gerçek dışı ifadelerle bu başarılı çalışmaları da itibarsızlaştırmaya çalıştılar.

SONUÇ YERİNE
Bu konularda daha çok örnekler verebiliriz. Ayrı yöntemler gara operasyonu sonrasın da yapıldı. Bu odakların hiç Türk Mühendisliğinin başarılı olan İHA’ları SİHA’ları, KORAL elektronik harp sistemleri, muharip uçaklardan, denizaltılarından, muharip gemileri, hafif ve ağır silahlardan bahsettiklerini göremezsiniz. Göremezsiniz çünkü Türkiye’nin dünyada lider ülke olmasını istemezler. İstemezler, çünkü Türkiye fakir ve zayıf bir ülke olarak kalırsa, bunların ağababaları küreseller, ülkeyi bunlara teslim edecekler. Bunlarda karşılığında, ağababalarına bölgedeki çıkarlarına, planlarına hiç karşı çıkamayacaklar. Ancak şu atasözünü unutmasınlar… ‘İt ürür kervan yürür’
Saygılarımla…

POPÜLER FOTO GALERİLER