Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

COVİT-19’DA BALIKESİR’İN DİĞER İLLER İLE KIYASLAMASI

COVİT-19’DA BALIKESİR’İN  DİĞER İLLER İLE KIYASLAMASI
Emrah Ayyıldız
Emrah Ayyıldız( emrahmarkaj@gmail.com )
56
07 Eylül 2020 - 17:26

Korona virüsü vakalarının tespit edildiği ilk günden bugüne kadar gerek virüse yakalananların iyileşmesi, gerekse temaslıların gözlem altına alınması noktasında yoğun gayret gösterilen Balıkesir, diğer iller ile kıyaslandığında oldukça iyi durumda görünüyor.
Özellikle Güneydoğu’daki illerde yaşanan patlama ve Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın açıklamaları baz alındığında Balıkesir ile kıyaslanmayacak kadar büyük fark ortaya çıkıyor.
Bu durumu rakamlar ile ele alacak olursak; Yoğun bakım doluluk oranları yüzde 50’nin üzerine çıkan ve yüzde 70’lere ulaşan illerin sayısı oldukça fazla iken; Balıkesir’de yoğun bakımlarda tedavi gören hastaların sayıları 7’si entübe olmak üzere toplamda 12.
Bölgemizdeki illeri baz aldığımızda ise günlük yapılan test sayısında yüzdelik dilimle hasta tespitinde Balıkesir oldukça iyi durumda. Mesala Aydın’da günlük yapılan testler sonucu yüzde 5,5 oranında covit 19 hastası tespit edilirken; bu oran Manisa’da yüzde 8,5, İzmir’de yaklaşık yüzde 10, Denizli’de ise yüzde 12’leri bulmuş durumda. Balıkesir’de her yapılan 100 testten sadece yüzde 4,5 oranında hasta tespit ediliyor.
Günlük ortalama tespit edilen vaka sayısında son günlerde düşüş yaşanırken, 50-60 bandında tespit edilen hastaların sayısı 30-40 bandına düşmüş durumda. Bunun sebebi ise filyasyon ekiplerinin hastaların temaslılarına ulaşma zamanındaki düşüş olarak gösteriliyor.
Öte yandan Balıkesir’de ilk tespit edilen vakadan bugüne kadar tespit edilen vaka sayısı 2700’ü geçmek üzere. Balıkesir’de en büyük dedikodu olarak dolaşan “Hastanelerde korona virüsü nedeniyle doluluk oranı rekor düzeye çıktı” söylentileri de gerçeği yansıtmıyor. Balıkesir’de halen hastanelerde korona tedavisi gören hasta sayımız yoğun bakımdaki hastalar da dahil olmak üzere 90-95 kişi olduğu ifade ediliyor.
Şartlar ne olursa olsun; hastalığın en güçlü olduğu yanı yayılım hızı. Bu nedenle Balıkesir’de durumun diğer illere göre iyi olması nedeniyle tedbirleri gevşetmeden MASKE-MESAFE-HİJYEN kurallarına mutlak riayet edilmesi sadece kendi sağlığınız için değil, toplum sağlığı içinde büyük önem taşıdığını asla unutmayın.
Bu tedbirlerin yanı sıra temasla bulaşan COVİT-19 hastalığının en çok bulaştığı ortamların kalabalık ortamlar olduğunu göz önünde bulundurarak doğum günü, asker uğurlaması, taziye ziyareti gibi adetlerin en azından PANDEMİ sürecinde yapılmaması da büyük önem arz ediyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER