Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

CHP’Yİ ZAAFA UĞRATMAYACAĞIZ

CHP’Yİ ZAAFA UĞRATMAYACAĞIZ
19
30 Ocak 2020 - 13:49

CHP Balıkesir İl Başkan adayı Ömür Boyuer İl Başkanı seçildiği taktirde CHP Balıkesir il başkanlığı görevinden istifa edip milletvekili adayı olmayacağının altını çizerek “Partiyi o durumda bir zaafa uğratmak gibi bir niyetimiz yok. Bu yarışta olan arkadaşlarda netleşmelerini ifadedelerini bekliyoruz”dedi.

CHP Balıkesir İl Başkan adayı Ömür Boyuer aday olmaya tek başına karar vermediğini belirterek “Ömür Boyuer olarak yola çıkıpta daha sonrada bir ekip oluşturmuş değilim. Biz bir anlayış etrafından birleştik. Ortak aklın egemen kılınacağı bir Balıkesir için çıktık biz yola. Ortak aklı hayata geçirecek o samimiyette ve bilinçte olan anlayışların yönetimde olması gerekiyor. Şefaf hesap verebilen sorabilen yönetimlerin bu anlayışta olanların yönetimde olması gerekiyor. Muhalefet olmak, herşeye karşı çıkmak anlayışında değiliz. Kamunun yararına çıkarına olan her şeyin yanındayız” dedi.

CHP’de kongre süreci başladı, aday olmaya nasıl karar verdiniz?
Ben aday olmaya tek başıma karar vermedim. Yaşadığımız bir süreç ülkemizin geldiği bir durum var. Özellikle 31 Mart yerel seçimleri öncesi bu toplumun üzerinde çaresizlik vardı. Ne olursa olsun AKP iktidarı gitmez şeklinde karamsar bir umutsuzluk vardı. 31 Mart yerel seçimleri sonrası özellikle bu hava dağıldı. AKP ikitidarının da gidebileceği inancı umudu doğdu. Bunun üzerine bir şey yapmak lazım sadece umutla alınan tek bir başarıyla CHP’yi millet ittifakını iktidara taşımak mümkün değil. Biz yönetimlere kimlerin geleceğinden ziyade hangi anlayışların geleceğini önemsiyoruz o anlamla yola çıktık. Ben Ömür Boyuer olarak yola çıkıpta daha sonrada bir ekip oluşturmuş değilim. Biz bir anlayış etrafından birleştik. O anlayışında sözcüsü olarak bu görevide bize verdiler. İl başkan adayı olarak biz çıktık. Süreçte ben kendi adıma karar vermedim. CHP’nin anlayışıyla uymayan bir takım uygulamaların ortadan kalkması lazım.

Ne gibi uygulamalar bunlar?
Ortak aklın egemen kılınacağı bir Balıkesir için çıktık biz yola. Bunu gittiğimiz her yerde de ifade ediyoruz. Ortak aklı hayata geçirebilmenin yolu sadece yönetim kadameleriyle olacak bir şey değil. Partinin üyelerini bu sürecin içine katmak gerekiyor. Bunu bir futbol takımına benzetiyoruz. Takımın kaptanı eğer yönetim kademeleriyse, kaptanın tek başına sahada koşması bu maçı kazandırmaya yetmiyor. Partinin gençlik, kadın kollarının üyelerin bu işin içinde olması lazım. Başka türlü başarıyı yakalayabilmemiz mümkün değil. Geçtiğimiz süreçte partililerde kamuoyuda biliyor, bizim savunduğumuz bu anlayışa ters uygulamalar oldu onun için yola çıktık. Mevki, makam bir kltuk sevdamız yok. Yönetime gelecek olursak il başkanlığı bizim yönetimimiz süresi içerisinde bir erken seçimde söz konusu olursa ben CHP Balıkesir il başkanlığı görevinden istifa edip milletvekili adayı olmayacağım. Partiyi o durumda bir zaafa uğratmak gibi bir niyetimiz yok. Bu yarışta olan arkadaşlarda netleşmelerini ifadelerini bekliyoruz.

SIKINTILARIMIZDA HEDEFLERİMİZDE ORTAK.
İl başkanlığı yarışında şansını nasıl görüyorsun?
Öncelikle olayı netleştirip bir tespit yapmak gerekiyor. CHP’nin il başkan adaylığı parti çatısı altında, basının karşısında yapılır. Kongre salonunda da aday olunabilir tabi. Ancak şu anlamda adaylığını açıklayan Hilmi Okur var partinin çatısı altında, biz varız, birde Bandırma’dan Hakan Kahraman var. Onun dışında açıklama yapan arkadaşımız olmadı. An itibairyle şuan 3 kişi gözüküyoruz. Belli bir algı var. O algı üzerinden bir takım şeyler şekillendirilmeye çalışılıyor. Bizi şu ilçeler destekliyor bu ilçeler destekliyor demeyi biz doğru bulmuyoruz. İlçelere karşıda büyük bir saygısızlık olarak nitelendiriyoruz. Şuan da biz bu parti tabanının doğrularını, sıkıntılarını dile getiriyoruz. Sıkıntılarımızda hedeflerimizde ortak. Yaklaşık 8 aydır çalışmalarımız devam ediyor. Şuanda da oldukça iyi bir noktadayız. Sizin görüşlerinize katılmıyoruz diyen bir ilçe yok. Şuan da en şanslı görünen biziz.

CHP Balıkesir il teşkilatı Ömüt Boyuer’e neden oy versin?
Bize neden oy versinler? Belli bir anlayışların yönetime gelmesi lazım. Yüzünü halktan, emekten yana dönen yurt sever ve antiemperyalist bir anlayışın yönetimlerde olması gerekiyor. Ortak aklı hayata geçirecek o samimiyette ve bilinçte olan anlayışların yönetimde olması gerekiyor. Şefaf hesap verebilen sorabilen yönetimlerin bu anlayışta olanların yönetimde olması gerekiyor. Gençlik ve kadın kollarını bu parti için mücadelelerden ayıran ve kendi kulvarlarında bağımsız olarak çalışmalarına imkan sağlayan, onlara sadece parti binasında bir oda tahsis etmenin ötesinde imkanlar sağlayan yapının olması gerekli. Yani biz gençleri gençlerle, kadınları kadınlarla kazanabiliriz. Kadınlarımızı ve gençlerimizi istediğimiz düzeye getiremez ve çalıştıramazsak seçimlerde başarılı olmak çok zor. Ben kadınları bir tık daha üste koyuyorum çünkü onların çalışmaları çok daha anlamlı ve özverili. Mevcut geçmiş yönetimlerin burada hatalarını söylemeyi ben çok doğru bulmuyorum. Parti içerisinde konuşuyoruzda aslına bakarsanız şu ana kadar da çok seviyeli bir yarış gidiyor. Mevcut ya da olası il başkan adaylarının kongrelerde ki söylemlerine baktığınız zaman seviyeli ve güzel bir yarış gidiyor. Ama sonuçta önemli olan CHP’yi iktidara getirmek. Atatürk’ün emanet etmiş olduğu Türkiye Cumhuriyeti değiliz şuan da. Laiklik ciddi anlamda örselendi. Demokratik bir ortam yok. En önemlisi Atatürk’ün bize emanet etmiş olduğu parlamenter rejimden farklı bir rejim içerisindeyiz. Raydan çıkan bu treni tekrar buraya oturtup yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Birde seçim sisteminin 50+1’in getirdiği şeyler var. Millet ittifakının cephesi gayet uyumlu gidiyor.

Olası bir erken seçimde Millet İttifakı devam edermi?
İttifak devam eder, etmek zorunda bu ilkenin tam bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü savunan, Atatürk’ün ilkelerine bağlı onu rehbet edinmiş anlayışların bir araya gelerek bu cephede birleşmesi bu cephenin daha da genişlemesi gerekiyor. Çünkü sistem bunun gerektiriyor 50+1’in getirdiği ve dayattığı bir durum söz konusu. Bizim yönetimimizde olası bir erken seçimde ben il başkanlığından istifa etmeyeceğim.

MUHALEFET OLMAK, HERŞEYE KARŞI ÇIKMAK ANLAYIŞINDA DEĞİLİZ
Ömür Boyuer başkanlığı kazanırsa CHP teşkilatı nasıl bir yapılanmaya gidecek?
Partide bir dikey örgütlenme, bir göz önüne alırsak dikey örgütlenme bir hiyerarşik yapıyla parti disiplini çerçevesinde ilerliyor. Yıllardan beri uygulanan yanlış olay şu, dikey örgütlenmede tabanda sanki ilçe başkanı ve yönetim kurulu varmış gibi algılanıyor. Buna göre de aslında çalışmalar oluyor. Aslında dikey örgütlenmenin daha alt kademesi var. Yani sandık çevresi ve muhtarlık bölgelerinde örgütlenmemiz lazım. Muhtarlık bölgesi ilçe yönetimi ve yukarıya kadar giden bir yapı içerisinde iletişim kanallarının açık olduğu ve onlara her türlü desteğin verildiği bir yapılanmaya gitmek gerekiyor. Böyle bir örgüt yapısıyla ancak biz halka temas edebiliriz. Yoska seçimden seçime arasıra da basının karşısına çıkıp nurlu ufuklar, umutlu yarınlar çizerek bu tür söylemlerle başarıyı yakalamak mümkün değil. Bu dikey örgütlenmede tek başına yeterli olmuyor. Şuan da hayata geçirmekte zorlandığımız ya da istediğimiz düzeyde geçiremediğimiz birde yatay örgütlenme var. Kurulacak olan komisyonlar, komiteler vasıtasıyla bu ilkenin STK’larıyla, meslek odalarıyla, kooperatiflerle sendikalarla, demokratik kitle örgütleriyle hatta bazı dernek ve vakıflarla bizim iletişim halinbde olmamız lazım. Ancak böyle bir tabloda başarıyı yakalayabiliriz. Muhalefet olmak, herşeye karşı çıkmak anlayışında değiliz. Kamunun yararına çıkarına olan her şeyin yanındayız. Kamu çıkarı ve yararı olmayan her şeyinde şiddetle karşısındayız. Herşeyden önce samimi olmak lazım bu konuda kişisel pazarlıklar ve çıkar ilişkileiyle bir şeyleri inşa etmenin bir faydası olmuyor. Bu zamana kadar hiç kimseyle kişisel pazarlığa girmedik. Siz bizi il başkanı yapın biz sizi ilçe başkanı yapalım ya da belediye başkanı, milletvekili yapalım. Bu tip pazarlık yapmadık girmedik girmeyeceğiz. İlkesel birliktelikten yanayız ve o anlamda da herkesin desteğinide oyunuda istiyoruz. Yönetimimizde böyle bir yapı oluşturmaya çalışacağız.

DEVRİMCİLİĞİN RUHUNDA VAR
Sizi tanıyabilir miyiz?
Ben CHP’de uzun yıllar siyaset yaptım. 3 dönem merkez ilçe başkanlığı yaptım. Bunlardan biride 1999 yılıdır. Bu görevi sürdürürken milletvekilliği ve yerel seçimler bir arada yapılmıştı. Zor bir süreçti ve barajın altında kaldığımız seçimdi. Ben o dönem belediye başkan adayı oldum ama başkan adaylığını talep etmedim. İnsanlar belediye başkan adaylığını talep etmişim gibi algılıyorlar. İşin gerçeği aradan da 20 yıl geçti CHP’yi temsil edebilecek özeliğe sahip arkadaşlarımızdan hiç birisi elini taşın altına sokmadı. Merkez ilçe başkanı olarak bu görevin bana düştüğünü söylediler ve merkez ilçe başkanlığından istifa ederek çıktım. Partmin bana verdiği görevlerin hiç birinden ben kaçmadım. 33. Kurultayda delegeydim. Bu kurultay Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan seçildiği kurultaydır. Deniz Baykal istifa etmişti kaset komplosu sonrası. O zaman ki il başkan İrfan Barış il ve ilçe delegelerini, İGM üyelerini, teşkilatı acilen olağan üstü çağırarak bir toplantı düzenlendi ve ne yapılacağı konusu görüşüldü. Durum değerlendirildi ne yapılacağı tartışıldı. Orada ki genel kanaat tekrar Deniz Baykal’ın partiye dönmesi, aday olması ve aday yapılması yönündeydi. Ben karşı çıktım o görüşe birde Manyas ilçe başkanı İsfendiyar Ülker karşı çıkmıştı. O ortamda tekrar Deniz Baykal’ın aday olması hem kendine hemde partiye zarar vereceğine inandığım içindir. Sordukların Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olmasını söyledim çünkü hem halkta hemde parti tabanında karşılığı olduğu için önermiştim. Bunu neden uzun uzun açıkladım bu süreçte bir şey söyleniyor, her aday için bir takım değerlendirmeler yapılıyor. Bizim CHP’de bir geçmişimiz var bir hikayemiz var. Hiç kimseyi ötekileştirip yalnızlaştırmadım. Çifte standart uygulamadım. Bir dönem köşe yazılarıda yazdım. Yazılarımda bazı eleştirilerim de oldu en demokratik hakkımı kullandım. Birde devrimciliğin ruhunda vardır, kendini devrimci adleden herkes hem eleştiri yapar hemde öz eleştiri. Sonuçta eleştirdiğim konuların ve tespitlerimin arkasındayım. Parti tabanının büyük bir kısmıda bu anlamda rahatsız ama 31 Mart seçimlerininde baş mimarı Kemal Kılıçdaroğlu’dur bu anlamda kendine hem teşekkür ediyor hemde kutluyorum. Çünkü ittifak cepesini genişletipte doğru ve liyakatli adayları halkla buluşturması açısından bu işin mimarı Kemal Kılıçdaroğlu’dur.
Ben hep başımı diktuttum ileriyi görebilmek için Kılıçdaroğlu’nun başkan olması yönünde desteğim söz konusudur. Ama partiye yapılan yanlışlarda o yanlışı yapan kişileride eleştirdim. Buna zaman zaman Kemal Kılıçdaroğlu’da dahildir. Ama en son geldiğimiz noktada da bu benim Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı olduğum anlamına gelmez. Her bir parti üyesinin yapması gerken şeydir. CHP farklı yapıda bir partidir, buradan vurmaya çalışıyorlar ama sonuçta alamıyorlar. 2011 yılında milletvekilliği adaylığım oldu. 8. sıra milletvekili adayı olarak değerlendirildim. Tek amaç CHP’nin iktidara gelmesidir şahsi hesaplara CHP feda edilemez. Makine Mühendisleri Odasında 3 dönem yürütme kurulu başkanlığı yaptım. Etik ahlak anlayışım nedeniiylede görevlerimden istifa ettim. Şuan ekip olarak çok iyi bir noktadayız kendimizi bu oranda da sanırım ifade ettik.
Otağ Fırıncıoğulları

POPÜLER FOTO GALERİLER