Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

BU ÖFKE NİYE?

BU ÖFKE NİYE?
Cengiz Güneş
Cengiz Güneş( balkes10@hotmail.com )
88
07 Ocak 2020 - 7:18

Günümüzde özellikle futbol da profesyonel liglerde, amatör liglerde ve dahası lise maçlarında sahada kavga var.

Biz galiba gençlerimize spor bilincini yani sporun, “dostluk, barış ve kardeşlik” olduğunu öğretememişiz. Gelinen nokta da futbol sahalarında son zamanlarda bunu net bir şekilde görüyoruz. Ne saha da ne de tribünler de kavga eksik olmuyor.

Profesyonel liglerde yaşadıklarımızı ayıplarken, amatör maçlar da futbolcular birbirine giriyor saha içerisinde. Birde bakıyorsunuz taraftarlar da atlamış sahaya. Emniyet güçleri de kavgayı ayırmaya çalışıyor.

Hadi profesyonel liglerde ve amatör liglerde alıştık kavgaya. Ya liseler arası futbol turnuvasında yaşananlara ne diyeceksiniz. İki takım oyuncuları yani öğrenciler, yani gençler dahası geleceğimiz olan gençler, öğretmenlerinin gözetiminde sahaya çıkıp bir anlam da spor yapıyorlar. Tabi adına spor denirse!

İki takım birbirine üstünlük sağlamak için sahada mücadele ediyor. Takımlardan biri skor üstünlüğünü ele geçiriyor. İşte ne oluyorsa ondan sonra oluyor. Ortalık geriliyor, rakibe golle cevap verme yerine tekmeyle cevap veriyoruz. İşte hafta içerisinde oynanan liseler arası bir maçta, skor tabelası takımlardan birinin lehine değişti ve ardından saha karıştı. Maçın hakemi bir takıma 6, diğer takıma 2 olmak üzere 8 kırmızı kart çıkarttı. Dahası tribünde takımlarını destekleyen öğrenciler de sahaya girerek sahada mücadele eden! Arkadaşlarına destek olmak istedi. Sonuç sahalarımızda hiçbir zaman tasvip etmeyeceğimiz görüntüler. Hakem maçı tatil etti.

Suçlu kim? Yok.  Kendine göre herkes haklı. Bir taraf hakemin verdiği kararı beğenmemiştir. Bir taraf rakibin sertliğinden şikayetçidir. Ne yapıyorduk? Futbol turnuvasında okulumuzu temsil ediyor, kazanmak için saha da mücadele ediyorduk. Ne oldu? Kavga çıktı. Maç sonucu.. Maç tatil.  Şimdi saha da kavgayı çıkartan sporcular yani adı sporcu olan kabadayılar, anlatıyordur. Ben rakibin 10 numarasına şöyle vurdum, 8’e şöyle tekme attım, 3 numaraya kafa attım diye övünüyorlardır. Aslında vurdukları tekmeler, attıkları kafalar dostluğa, kardeşliğe atılıyor bunun farkında değiller.. Bu öfke niye? Bilinmez ama bu yaşlar da başlayan kavgalar ileride amatör ve profesyonel takımlara bulaşıyor ve futbolumuz kötüleşiyor, kalite yok oluyor, değerler zarar görüyor. Kimse bunun farkında değil.

POPÜLER FOTO GALERİLER